Ile to jest 15÷5x2+3? To szkolna zagadka, a podobno 95 proc. osób nie zna odpowiedzi

mamadu.pl 1 miesiąc temu
To jedno z tych nieco bardziej podchwytliwych równań matematycznych. Wystarczy jednak przypomnieć sobie ze szkoły kolejność wykonywania działań, by obliczyć je w pamięci w mniej niż 30 sekund. Dlaczego tak wiele osób nie radzi sobie z tą zagadką?


To działanie pojawiło się w teście matematycznym opublikowanym na kanale @puzzlemonster na YouTubie. Test zawiera 15 tego typu równań, jednak właśnie to umieszczono na planszy tytułowej. Obok działania znalazł się napis: "95 proc. nie daje rady tego rozwiązać". To oczywiście bzdura, bo nie wierzę, iż aż tyle osób poległoby na tym równaniu, ale rozumiem: takie tytuły się klikają. Hej, sama kliknęłam. I ty chyba też? ;)

Przejdźmy zatem do samego działania. Wiesz, jaka jest prawidłowa odpowiedź? Najczęściej pojawiają się wyniki: 9, 4,5 oraz 15. Prawidłowa jest oczywiście pierwsza odpowiedź, czyli 9. Dlaczego?

Ile to jest 15÷5x2+3? Rozwiązanie zagadki


Zacznijmy od prawidłowej kolejności wykonywania działań. To równanie jest wyjątkowe, bo jeżeli zaczniemy je rozwiązywać od lewej do prawej strony, jakbyśmy czytali książkę, uzyskamy adekwatny wynik. To dlatego, iż jest zapisane w sposób zgodny z kolejnością działań:

Najpierw nawiasy.

Potem potęgowanie.

Następnie mnożenie i dzielenie, które mają równy priorytet i wykonujemy je od lewej do prawej.

Na końcu dodawanie i odejmowanie, także od lewej do prawej strony.


15÷5x2+3=?


3x2+3=?


6+3=9


Prawidłowy wynik to 9. jeżeli nie znamy powyższej zasady i będziemy obliczać to działanie od lewej do prawej strony, również uzyskamy taką odpowiedź. Schody zaczną się w momencie, gdy zaczniemy za bardzo kombinować.

Jeśli z jakiegoś powodu uznamy, iż mnożenie jest ważniejsze niż dzielenie i to ono ma pierwszeństwo w obliczeniach, wtedy uzyskamy wynik 4,5. jeżeli najpierw wykonamy dodawanie, a następnie przejdziemy do dzielenia i mnożenia, otrzymamy 15, co również jest błędem. Kombinacji jest wiele, jednak tylko jedna jest adekwatna.

A tu możecie zobaczyć film z tym i innymi, podobnymi równaniami:


Idź do oryginalnego materiału