Zdradą może być niewierność twojego partnera lub sytuacja, w której porzuca cię najlepszy przyjaciel. Możesz też czuć się zdradzona, jeżeli twój partner nie broni cię w sporze z innymi. A może twój najlepszy przyjaciel nie skontaktował się z tobą, kiedy wiedział, iż czujesz się źle. Poczucie zdrady może prowadzić do lawiny złożonych emocji, z którymi trudno sobie poradzić. W tym artykule omówimy rodzaje zdrady i sprawdzimy, jak zdecydować, czy należy zakończyć związek i jak radzić sobie zen zdradą.
Zdrada partnera
To bolesne, gdy twój partner zrobi coś, co cię skrzywdzi. Jego działanie prawdopodobnie sprawi, iż poczujesz się bezbronna, ponieważ liczyłeś na to, iż ta osoba będzie przy tobie w najtrudniejszej choćby sytuacji. Kiedy ludzie doświadczają zdrady, typowe reakcje obejmują atak gniewu, obwinianie siebie, utratę pewności siebie i wycofanie.
Serwis verywellmind.com cytuje badanie, w którym naukowcy opisuję zdradę partnera traumą. Uważana jest za uraz interpersonalny. Od 30 do 60 proc. osób, które doświadczyły zdrady w związku, wykazywało objawy zespołu stresu pourazowego (PTSD), depresji i lęku. Trauma związana ze zdradą może również wpływać na poczucie własnej wartości, prowadzić do nieufności w związkach i problemów ze zdrowiem psychicznym.
Zdrada przyjaźni
Przyjaciele są ważni dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Ich troska może zmniejszyć poziom stresu i dać poczucie przynależności. Kiedy przyjaciel przekracza granicę, jego zdrada może być druzgocąca. Dlatego logiczne jest, iż po takim zranieniu osoba może nie być tak otwarta na przyszłe przyjaźnie. Miriam Kirmayer, psycholożka kliniczna, która specjalizuje się w terapii przyjaźni, twierdzi, iż dobre przyjaźnie pomagają nam czuć się wspieranymi i zasługującymi na znaczące związki.
Zdrada rodzinna
Miłość rodzinna jest podstawą twoich relacji. W przypadku niemowląt i małych dzieci, które emocjonalnie i fizycznie polegają na opiekunach, brak opieki może być formą zdrady. Brak podstawowej pielęgnacji może prowadzić do długotrwałych szkód. Niedawne badanie nastolatków z traumą zdrady wykazało, iż po zerwaniu bezpiecznej więzi u tych dzieci pojawiły się trudności z regulacją emocji. To dotyczy i rodziców, i rodzeństwa. jeżeli nie czujemy wsparcia, czujemy się zdradzeni.
Czy zdrada oznacza, iż powinnyśmy zakończyć związek?
Decyzja o utrzymaniu związku po zdradzie lub całkowitym jego zakończeniu jest decyzją, którą tylko ty możesz podjąć. Twoja decyzja zależy od wagi przewinienia, chęci lub wahania, czy przebaczyć tej osobie, oraz wielu innych – indywidualnych – czynników.
Pytania, które należy sobie zadać przed zakończeniem związku
Pomogą Ci ocenić, czy powinieneś zakończyć związek, czy nie:
- Jak ważna jest wasza wspólna historia?
- Czy oboje się zmieniliście lub oddaliliście od siebie?
- Czy twój partner bierze odpowiedzialność za swoje czyny?
- Czy twój partner przeprasza za zdradę?
- Czy twój partner jest skruszony i chętny do zadośćuczynienia?
- Czy twój partner jest chętny do pójścia na terapię, aby pomóc naprawić sytuację?
- Czy oboje jesteście zdecydowani kontynuować związek?
- Czy twój związek jest nie do naprawienia?
Jeśli zdasz sobie sprawę, iż chcesz zakończyć związek, możesz to zrobić. Nie powinnaś czuć presji, aby utrzymywać związek, który nie przynosi ci radości. jeżeli jednak zdecydujesz się naprawić związek, jest to również w porządku, o ile twoje bezpieczeństwo osobiste nie jest zagrożone. W niektórych przypadkach naprawa związku może prowadzić do lepszego i silniejszego związku niż ten, który miałeś wcześniej.
Jeśli masz trudności z podjęciem decyzji, czy zakończyć związek, zasięgnij porady. Możesz skontaktować się z terapeutą relacji – to dobre rozwiązanie, ponieważ terapeuta jest bezstronny, nie ma emocjonalnego związku z tobą, jak np. twoja przyjaciółka.
Jak radzić sobie ze zdradą?
Chociaż trudno jest zarządzać swoimi uczuciami po zdradzie, trzeba dalej żyć. Co robić, jak sobie pomóc, jak radzić sobie ze zdradą?
- Uznaj zdradę. Pierwszym krokiem jest przyznanie się do sytuacji. Przejdź przez proces, aby wyjaśnić i zaakceptować, zamiast zaprzeczać.
- Zmierz się ze swoimi uczuciami. Całkowicie rozsądne jest odczuwanie złości, rozczarowania, wstydu lub emocjonalnego bólu. Pomocne jest również nazywanie swoich emocji. W końcu intymna więź została zerwana, więc to normalne, iż jesteś zła, zraniona, wściekła, rozczarowana itd. Jednak po pewnym czasie nie powinnaś pogrążać się w negatywnych myślach i uczuciach.
- Zastanów się, jaki był twój związek przed zdradą. Bądź ze sobą szczera. To nie twoja i nie chodzi o obwinianie siebie, ale obiektywne spojrzenie z boku. Czy oboje poruszaliście się w różnych kierunkach? Zobacz, co dał ci ten związek. Czy dodawał wartości lub przeciwnie – „wypłukał” ją z twojego życia?
- Pomyśl o przerwie, np. separacji. Jeśli czujesz, iż związek jest do uratowania, możesz zdecydować się na przerwę od osoby, która cię zdradziła. Może to pomóc uzyskać większą jasność sytuacji. Możesz również wykorzystać ten czas, aby wyznaczyć granice i zająć się tym, co może wymagać zmiany w związku.
- Znajdź czas na żałobę, pozwól sobie na nią. Wiedz, iż można się smucić. Relacja nie jest już taka sama, jak była, niezależnie od tego, czy chcesz ją naprawić, czy pozwolić jej odejść.
- Praktykuj współczucie dla siebie. Uznaj swoją odwagę i iż odkryłaś więcej o sobie i życiu. Zdrada może prowadzić do wzrostu, mądrości i dojrzałości.