Jak wygląda badanie USG w ciąży i po co się je wykonuje?

mamadu.pl 2 lat temu
Pierwsze badanie, które musimy wykonać w ciąży, to USG. Nie należy się go obawiać, jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Ponadto jest to badanie obowiązkowe i lekarz musi je wykonać.



USG w ciąży to ważne i bezpieczne badanie


Dzięki temu badaniu można poznać nie tylko płeć dziecka, ale również sprawdzić, czy rozwija się prawidłowo oraz wykryć wady genetyczne


USG wykonuje się przez brzuch lub transwaginalnie. Sprawdź, czego możesz dowiedzieć się z poszczególnych badań USG




USG w ciąży



Jest ono nie tylko niezwykle ważne, ale i obowiązkowe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w trakcie ciąży każda kobieta powinna mieć wykonane obowiązkowo cztery badania ultrasonograficzne. USG w ciąży ma za zadanie monitorowanie przebiegu ciąży, stanu dziecka oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Pierwsze badanie - jest to USG transwaginalne - wykonuje się zwykle jeszcze przed 10. tygodniem (ono jeszcze nie jest obowiązkowe). Lekarz może wtedy potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Dokładnie widzi jajo płodowe, jego lokalizację, może też określić wiek ciążowy na podstawie długości ciemieniowo-siedzeniowej, liczbę zarodków, a także zbadać stan narządów rodnych kobiety - macicy, szyjki orz przydatków.



W przypadku, gdy ciężarna jest chora, USG w ciąży wykonuje się je częściej. jeżeli ciąża jest zagrożona lub istnieją przesłanki, iż płód może się źle rozwijać, wtedy lekarz określi częstotliwość wizyt. Czasami kobiety martwią się, iż USG może im zaszkodzić. Te obawy są zupełnie niepotrzebne. USG jest badaniem nieinwazyjnym, nie powoduje żadnych dodatkowych obciążeń dla ciąży lub matki. Należy je wykonywać tak często, jak zaleca lekarz.



USG nie wymaga wcześniejszego przygotowania, nie trzeba być na czczo. Jak już wspominaliśmy, jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Trwa od 10 do 20 minut. Istnieje możliwość zapisania badania na płycie CD lub wydrukowania zdjęć z aparatury wykonującej badanie



USG 1. trymestru



Przeprowadza się je między 11. a 14. tygodniem. Na samym początku ciąży, czyli do ok. 12. tygodnia, lekarz może wykonywać badanie sondą dopochwową. Po 3. miesiącu, robi się je jedynie przez powłoki brzuszne. USG dopochwowe polega na tym, iż lekarz wprowadza do pochwy sondę, wcześniej posmarowaną specjalnym żelem i ogląda na ekranie jak rozwija się płód. USG przez powłoki brzucha wygląda nieco inaczej. Ginekolog smaruje brzuch nawilżającą warstwą żelu i wykonuje badanie specjalnym urządzeniem, przesuwając je po brzuchu kobiety.



Podczas badania USG w pierwszym trymestrze lekarz określa wielkość płodu, ocenia jego budowę - czaszkę, serce, żołądek, pęcherz moczowy, i szuka ewentualnych wad strukturalnych. Potwierdza także wiek ciążowy, dzięki czemu może dokładniej określić datę porodu.



Badaniu USG 1. trymestru nazywane jest także USG genetycznym. Sprawdza się teraz tzw. przezierność karkową, dzięki której można ocenić ryzyko wystąpienia aberracji chromosomowych.


USG 2. trymestru, "połówkowe"



Na to badanie powinnaś stawić się między 18. a 22. tygodniem ciąży. To badanie wykonuje się przez powłoki brzuszne i jest to ulubione badanie USG przyszłych mam. Właśnie teraz możemy dowiedzieć się, jakiej płci jest dziecko. Dzięki dzisiejszej medycynie, jesteśmy w stanie określić płeć płodu już w 20. tygodniu trwania ciąży. Jednak nie jest to wynik dający stuprocentową pewność. Czasami lekarzowi nie udaje się zobaczyć dokładnie, jakie narządy płciowe wykształciły się u dziecka. Zależy to od pozycji w jakiej znajduje się płód.



Ciekawe jest jednak to, iż aparatura USG jest w stanie określić w jakim wieku jest nasze maleństwo, a dokładność wynosi plus/minus kilka dni. Obliczeń dokonuje na podstawie parametrów takich jak: długość nóg, rąk, wielkość głowy czy obwód brzucha. Czasami pacjentki sugerują, iż wynik jest fałszywy, ponieważ w te dni nie współżyły. Jednak jeżeli różnica nie wynosi powyżej dwóch tygodni, to należy przyjąć ten wynik jako prawdopodobny, ponieważ dzieci różnią się między sobą rozmiarami.



USG 3. trymestru



Jest to kolejne obowiązkowe USG, a wykonuje się je między 28. a 32. tygodniem ciąży - również przez brzuch. W tym momencie lekarz może ocenić wzrost dziecka, jego wagę i ogólny dobrostan. Składają się na to parametry, takie jak: wymiar dwuciemieniowy główki, obwód główki, obwód brzuszka, długość kości udowej i długość kości ramiennej.



USG po 40. tygodniu



Jeśli przekroczyłaś już termin porodu, musisz również obowiązkowo zgłosić się na badanie USG. Po 40. tygodniu ciąży wzrasta ryzyko wewnątrzmacicznego obumarcia płodu. Lekarz ocenia podczas USG położenie dziecka, sprawdza, czy jest obrócone główką w dół, czy nie jest owinięte pępowiną. Bada również, czy jego serce pracuje prawidłowo i czy ma wystarczająco dużo płynu owodniowego. jeżeli cokolwiek wzbudzi jego niepokój, może zdecydować o wywołaniu porodu cesarskim cięciu.



USG w ciąży - badanie, o którym nasze mamy i babcie mogły tylko pomarzyć



To badanie przede wszystkim pozwala ginekologowi na kontrolowanie rozwoju płodu. Lekarz może na nim obserwować rozwój poszczególnych narządów: serca, nerek, kręgosłupa itd. To bardzo ważne badanie w sytuacji, gdy w grę wchodzi możliwość dziedziczenia wad genetycznych. Prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu Downa, lekarz może określić już choćby ok. 13. tygodnia ciąży. jeżeli zauważy jakieś niepokojące zmiany, to od razu skieruje ciężarną na badania diagnostyczne.



Może cię zainteresować także: USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć z SERWISU


Idź do oryginalnego materiału