Dzieci, szczególnie te w wieku wczesnoszkolnym gwałtownie się zniechęcają, gdy mają do wykonania kilka zadań. Warto jednak wiedzieć, iż można w prosty sposób wzmocnić ich motywację.
Przede wszystkim musisz wiedzieć, iż dla kilkulatków kluczowa jest możliwość zobaczenia efektów swojej pracy. Dlatego tak skuteczne są wszelkie metody wizualizacji postępów pracy. Wypróbuj metodę ze strzałką, a zobaczysz dużą różnicę w podejściu twojego dziecka do wykonywania zadań.
Jak wykorzystać metodę strzałki?
Dzieci lepiej rozumieją postęp, gdy mogą go zobaczyć i dotknąć. Pomoże wam w tym metoda strzałki. Pokazuje ona nie tylko osiągnięcia, ale także pomaga budować wytrwałość i systematyczność. Dzięki temu dzieci rozwijają swoją koncentrację i uczą się, iż czasem trzeba wykonać kilka małych kroków, by dojść do upragnionego celu.
Metodę tę można stosować na różne sposoby. O to kilka przykładów, wybierzcie ten, który najbardziej przypadnie wam do gustu:
Strzałka na tablicy magnetycznej
Na tablicy suchościeralnej narysuj linię z podziałką, a na końcu wyznacz punkt symbolizujący osiągnięcie celu. Strzałkę (może być przyklejona taśmą lub magnesem) przesuwa się wraz z każdym wykonanym zadaniem.
Jeśli nie macie tablicy, z powodzeniem wykonacie taki pasek postępu prac z papieru. Z jednej kartki wytnijcie pasek i zaznaczcie kolejne kroki np. dzięki cyfr (tak naprawdę może być dowolny rysunek). Z drugiego kawałka papieru wytnijcie strzałkę, a następnie wykonajcie na niej dwa pionowe nacięcia, by móc przełożyć pasek. Tak uzyskacie ruchomą strzałkę.
Na końcu strzałki możesz umieść ilustrację nagrody, np. wycieczki, wyjścia do kina lub wspólnej gry. Z każdym wykonaniem zadaniem strzałka zbliża się do mety, co dodaje dziecku motywacji, by nie rezygnować z wysiłku.
Strzałka tematyczna
Dostosuj strzałkę do pasji dziecka! Może ona stać się rakietą w kosmosie, samochodem wyścigowym lub ludzikiem wspinającym się na górę po drabinie. Każdy krok bliżej celu jest dla dziecka wyraźnym sukcesem. Spersonalizowana strzałka sprawia, iż dziecko chętniej bierze udział w zabawie.
Strzałka jako gra planszowa
Na dużej kartce narysujcie ścieżkę z polami. Po każdym wykonanym zadaniu strzałka (wycięta z kartonu) przechodzi na kolejne pole. To może być podróż po bajkowej krainie, droga przez labirynt czy wspinaczka na szczyt.
Dlaczego ta metoda działa?
Każdy mały sukces widoczny na drodze do celu buduje w dziecku wiarę we własne możliwości. Strzałka pozwala mu zrozumieć, iż ciężka praca się opłaca, a przybliżenie się do celu krok po kroku jest powodem do dumy. Metoda strzałki jest prosta, ale przy tym bardzo skuteczna, a co najważniejsze – działa dla najmłodszych dzieci, które uczą się systematyczności przez zabawę.