Zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Zdrowia karmienie dziecka piersią do 6 miesiąca życia jest dla niego najzdrowszym rozwiązaniem, które zapewni mu odpowiednią dawkę wartości odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Dopiero po tym okresie warto wprowadzić suplementację uzupełniającą, taką jak mleko modyfikowane. Co jednak zrobić, w przypadku gdy mama nie karmi piersią? Z pomocą przychodzi mleko dla niemowląt, będące idealnym zamiennikiem naturalnego kobiecego mleka. Poniżej można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące zaleceń w podawaniu dziecku mleka modyfikowanego do 6 miesiąca życia.
Czym jest mleko modyfikowane?
Mleko modyfikowane, nazywane też mlekiem początkowym przeznaczone jest dla noworodków i niemowląt do 6 miesiąca życia. Jego skład został opracowany tak, aby mógł w pełni zastąpić mleko matki, dostarczając dziecku wszystkich niezbędnych wartości odżywczych. Formuła mleka modyfikowanego najczęściej zawiera mleko krowie lub kozie, a także witaminy z grupy B, substancje mineralne, pro i prebiotyki, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz błonnik. Taki skład ma stanowić najlepsze wsparcie dla rozwoju organizmu malucha oraz maksymalnie upodobnić się do naturalnego pokarmu kobiecego. Warto jednak pamiętać, iż poszczególne mleka modyfikowane różnią się od siebie składem i wprowadzając je do diety malucha należy dostosować je do jego aktualnych potrzeb żywieniowych. Dla dzieci do 6 miesiąca życia przeznaczone jest mleko modyfikowane oznaczone numerem 1.
Jakie mleko początkowe wybrać?
Mleko dla niemowląt jest pierwszym i najważniejszym pokarmem, którego zadaniem jest wsparcie prawidłowego rozwoju malucha. Wybierając je należy więc mieć na uwadzę skład, w którym znaleźć powinny się: odmineralizowana serwatka w proszku; kwasy tłuszczowe omega-3 i LCPUFA; probiotyki i prebiotyki; źródła wapnia, potasu; witaminy z grupy B i C oraz bogate w witaminy E i B oleje roślinne.
Dla dzieci ze specjalnymi potrzebami, w ofercie mlek modyfikowanych można znaleźć również: mleko kozie, mleko HA dla alergików, mleko bez laktozy oraz specjalne formuły dla maluchów z niską masą urodzeniową. Każde z tych mlek podlega ścisłej kontroli, dzięki czemu rodzice nie muszą obawiać się o zdrowie swojej pociechy.
Przygotowanie i dawkowanie mleka modyfikowanego
Aby zapewnić maluchowi bezpieczny i pełnowartościowy posiłek, mleko modyfikowane powinno być przygotowane w odpowiedni sposób w starannie wyczyszczonej butelce. Formułę przyrządza się na bazie wody, która po ugotowaniu powinna wystygnąć do 40 stopni Celsjusza. Należy ściśle trzymać się instrukcji zamieszczonej na opakowaniu oraz karmić dziecko małymi porcjami, zgodnie z jego potrzebami i harmonogramem. W pierwszych tygodniach życia, dziecko potrzebuje zaledwie 60 ml pokarmu, ilość ta zwiększa się jednak z czasem. W celu poznania odpowiedniej suplementacji oraz sposobów karmienia dziecka należy zapytać o radę specjalistę.