8 na 10 rodziców jest przekonanych, iż moczenie nocne ma negatywny wpływ na ich dzieci, powodując różnorakie problemy, jak zmęczenie, niechęć do chodzenia do szkoły i brak pewności siebie. To odbija się na ich życiu społecznym. Są wycofani i apatyczni. Czy jest zatem szansa, by to zmienić?
REKLAMA
Zobacz wideo Po co iść z dzieckiem do fizjoterapeuty? "Żeby nauczyć się jego obsługi, czyli tzw. baby handlingu" [MAMY CZAS]
Nocne moczenie wpływa na pewność siebie?
"Badanie przeprowadzone wśród matek i ojców dzieci w wieku od 4 do 7 lat wykazało, iż u prawie 60 procent dzieci, u których w ciągu ostatniego roku wystąpiło moczenie nocne, odbiło się ono negatywnie na ich kondycji intelektualnej i relacjach społecznych" - podaje portal mirror.co.uk. "Potwierdza to aż 84 procent rodziców, którzy zauważają negatywne powiązania problemów z nocnym moczeniem dziecka na ogólną pewności siebie u malucha" - czytamy dalej.
Dzieci, które zmagają się z problemem nocnego moczenia, nie chcą uczestniczyć w długich imprezach, brać udział w koleżeńskich "nocowankach", czy chociażby wyjeżdżać na szkolne wycieczki. To jednak niejedyny problem, bo nocne pobudki wpływają również na jakość snu, co znacznie odbija się na ich koncentracji i skupieniu.
- Niezwykle istotne jest, aby rodzice i opiekunowie czuli się przygotowani do wspierania swoich dzieci w okresach moczenia się w nocy, aby żadne dziecko nie czuło się zaniedbane. Szkoła i zajęcia społeczne również są ważne. To one odgrywają niezaprzeczalną rolę w rozwoju dziecka, nie wspominając o tym, jak wpływają na jego pewność siebie i dobre samopoczucie. To z pewnością przyczyni się do mniejszej ilości wpadek nocnych, a potem pozwoli na stałe wyeliminować problem – powiedział dr Ranj, pediatra cytowany przez portal mirror.co.uk.
Wsparcie dziecka jest tu kluczem do sukcesu
Rodzice zmagający się z problemem nocnego moczenia u dzieci, przyznają, iż korzystają z wielu dostępnych sposobów. Stosują wodoodporne materace, ograniczają podawanie płynów dziecku na noc, zakładają nieprzemakalną bieliznę. Jednak jak przyznają pediatrzy i dziecięcy psychologowie, to wszystko może okazać się mało skuteczne, jeżeli zabraknie najważniejszego: wsparcia emocjonalnego dziecka.
- Zapewnienie dzieciom poczucia wsparcia na każdym etapie ich rozwoju, w tym w okresach moczenia się w nocy u niektórych dzieci, może mieć ogromny pozytywny wpływ na ich pewność siebie i dobre samopoczucie - powiedziała dr Kimberley, pediatrka i ekspertka w temacie odpieluchowania dzieci, cytowana przez portal mirror.co.uk.