Każdy znajduje swoje Westerplatte…

skafander.info 3 dni temu

O wyzwaniach związanych z wartościami, potrzebie namysłu nad kryzysem moralnym we współczesnym świecie oraz potrzebie kształtowania postawy „człowieka sumienia”, rozmawiała młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu („Ekonomika”), która wzięła udział w warsztatach pt. „Porządek praw i wartości. Jak być człowiekiem sumienia?” przygotowanych przez dr Małgorzatę Łobacz i mgr. Pawła Łobacza wraz ze studentami I i II roku z Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej.

„Musicie wymagać od siebie, nawet, gdyby inni od Was nie wymagali” – te słowa Papieża Jana Pawła II stały się punktem wyjścia do dyskusji i pracy zespołowej na temat wartości we współczesnym świecie i roli sumienia w życiu człowieka.

Główne obszary naszych warsztatów to porządek praw i wartości, sumienie i trudności związane z kształtowaniem i pielęgnowaniem tego ostatniego – w świecie, gdzie coraz częściej „wszystko wszystkim wolno”. Tematyka jest niełatwa pod względem merytorycznym, jak również z uwagi na chaos moralny – panujący dzisiaj relatywizm i nihilizm aksjologiczny – powiedziała dr Małgorzata Łobacz, adiunkt w Instytucie Pedagogiki Akademii Zamojskiej.

Uczniowie „Ekonomika” w ramach warsztatów przygotowali własne kodeksy wartości moralnych, które następnie prezentowali i bronili na forum uczestników zajęć. Wśród najczęściej wymienianych dominowały: stabilność finansowa, rodzina i przyjaciele, lojalność, zdrowie, Ojczyzna oraz Bóg. Odgrywali również scenki tematyczne, w których jako bohaterowie mogli wybrać sposób rozwiązania. Swoje wybory następnie uzasadniali. Ciekawym aspektem zajęć była ich strona graficzna, bowiem młodzież przygotowała również własne ilustracje – symbole sumienia. Pomysłów było sporo, np. kompas, serce, busola, łańcuch.

Warsztaty pt. „Porządek praw i wartości. Jak być człowiekiem sumienia?” realizowane w ramach projektu „Przewodnik Pedagogiki Społecznej Jana Pawła II – część 1. Człowiek” odbyły się 18 listopada br.

Idź do oryginalnego materiału