Podczas ciąży ciało kobiety przechodzi wiele zmian. Jak się okazuje, rosnący brzuszek to tylko jedna z licznych. Często dochodzi do tego obrzęk nóg, a czasem pojawia się także tzw. syndrom ciążowego nosa. Badania wykazały, iż może on dotykać choćby 38 proc. kobiet w tym stanie. Na czym polega?
REKLAMA
Na ten objaw w ciąży uwagę zwróciły m.in. tiktokerki. Kalyn_hill wrzuciła na swój profil krótki filmik, w którym zapytała obserwatorki "chcecie porozmawiać o nosie w ciąży? Stopniowo robi się coraz gorzej". Nagranie opatrzyła zdjęciami swojego nosa. Widać, iż jest on nieco "spuchnięty". Na czym polega tzw. syndrom ciążowego nosa i dlaczego takie zmiany zachodzą w organizmie ciężarnej kobiety, wyjaśnia nam położona Dominika Lipiak.
Nos ciążowy to nie mit. Dlaczego w ciąży rośnie nos?
Ciążowy nos, choć brzmi zabawnie, nie jest niczym nadzwyczajnym. Czasem kobietom nos powiększa się, a to wszystko przez działanie hormonów. Organizm produkuje bowiem zwiększone ilości estrogenu i progesteronu, co skutkuje obrzmieniem śluzówki. Ciężarnym często towarzyszy także opuchnięcie nosa, katar i krwawienie.
"Zmiany hormonalne w ciąży oprócz tych, które umożliwiają rozwijanie się dziecku w macicy mają wpływ na cały organizm. Tak wysoki poziom estrogenów powoduje rozluźnienie i powiększenie naczyń krwionośnych, zarówno większych jak i mniejszych w całym organizmie. Do tego zwiększa się ilość krążącej w organizmie krwi, a w kobiecym nosie zaczyna krążyć więcej krwi w drobnych naczyniach, co powoduje jego nieznaczny rozrost" - tłumaczy położna w rozmowie z eDziecko.pl
Dominika Lipiak informuje, iż często błony śluzowe, które pokrywają nos w środku mogą być obrzęknięte, co powoduje dyskomfort, a niekiedy częstsze krwawienia. Co więcej, należy też zwrócić uwagę, iż w przypadku narastających obrzęków, mogą pojawić się one choćby na nosie.
Zobacz wideo Patrycja Sołtysik o trudnych momentach w ciąży. Lekarz powiedział jej coś, czego nigdy nie zapomni. "Dziś nie mam mu tego za złe"
Czy ciążowy nos zniknie?
Choć ciało po ciąży i porodzie bardzo się zmienia i niektóre kobiety boją się, iż nie wróci do poprzedniego stanu, w przypadku "ciążowego nosa" nie ma powodów do obaw. "Na szczęście po narodzinach sytuacja zwykle wraca do normy" - uspokaja położna.