REKLAMA
Nauczyciele się załamią. Dojdzie im jeszcze więcej papierologii i jeszcze więcej poświęconego dla szkoły czasu- komentuje. Podobne zdanie ma także nasz czytelnik, pan Paweł, wuefista z wiejskiej podstawówki. - Jako wychowawca nigdy nie wystawiłem żadnemu uczniom oceny z zachowania na podstawie sympatii do danej jednostki. jeżeli uczeń jest grzeczny, ale nieśmiały, to zapewniam, iż go nie skrzywdzę. Może i ocena z zachowania nie jest do końca wyznacznikiem charakteru, ale potrafi pokazać, czy dziecko szanuje drugą osobę, jest zrównoważone i nie odbiega od innych. Jestem zwolennikiem ocen z zachowania - mówi i dodaje, iż najczęściej przeciwnikami ocen z zachowania są ci rodzice i te dzieci, które zwyczajnie zachowują się nieodpowiednio.
Zobacz wideo
Marcin Józefaciuk: Nauczyciele nie tylko chcą pieniędzy, oni chcą godnych warunków pracy
Matka: Faworyzuje się dziewczynki, choć zachowują się gorzej, niż chłopcyKwestia kolejnych zmian w szkole wzbudziła wiele wątpliwości wśród naszych czytelników, szczególnie rodziców. Pod artykułem udostępnionym na stronie facebookowej eDziecko.pl wywiązała się emocjonująca dyskusja. Jedna z matek zauważyła, iż oceny z zachowania w zasadzie nie odzwierciedlają faktycznego zachowania dziecka, a więc ich brak na świadectwie nikogo nie skrzywdzi. Inny ojciec również zgadza się z tą opinią:Z perspektywy czasu to, co dała ci ta średnia lub wzorowe zachowanie z 4 klasy w perspektywie twojej kariery zawodowej? Nie wymagajmy 'ciągle' od dzieci by się pięły wyżej, aby zadowolić nauczyciela.Wśród komentujących pojawiły się także głosy, iż ciągle zmiany nie prowadzą do lepszej oświaty, a wprowadzają chaos, szczególnie dla nauczycieli, którym i tak nie jest łatwo. Niektórzy twierdzili również, iż są wychowawcy, którzy stawiają bardzo dobre lub wzorowe zachowanie swoich ulubieńcom.W szkołach podstawowych tak jest. Faworyzuje się dziewczynki, choć rozmawiają i zachowują się gorzej niż chłopcy- napisała jedna z matek, a inna dodała: "Znam osoby, które miały wzorowe zachowanie, a wrażliwości i chęci pomocy innym zero, choćby zeszytów nie pożyczyły czy nie pomogły, jak ktoś czegoś nie rozumiał i odwrotnie. Ci z gorszym niby zachowaniem pomagali innym. A prawda jest stara jak świat, iż do zachowania często wliczają się udziały w konkursach czy przynoszenie ciast na różne kiermasze, więc często ocena z zachowania faktycznie jest niesprawiedliwa".
A czy Wy, drodzy rodzice, uważacie, iż ocena z zachowania powinna zniknąć ze świadectwa? Dajcie znać w komentarzach lub napiszcie do mnie maila: magdalena.wrobel@grupagazeta.pl. Zapraszamy także do udziału w sondzie.