Lepsza ochrona dzieci w mediach społecznościowych
Coraz więcej mówi się o tym, jak poważny wpływ mają media społecznościowe na zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków. Choć regulaminy większości popularnych aplikacji (takich jak TikTok, Instagram czy Snapchat) dopuszczają korzystanie z nich od 13. roku życia, w praktyce wiele młodszych dzieci z łatwością omija to ograniczenie.
Wystarczy wpisać nieprawdziwą datę urodzenia i już można bez przeszkód scrollować, publikować i oglądać treści. jeżeli rodzice nie zadbają np. u 10-latków o kontrolowanie treści, jakie konsumuje dziecko w sieci, młody człowiek nie spotka się adekwatnie z żadnymi ograniczeniami.
Rodzice, eksperci i organizacje zajmujące się ochroną dzieci w internecie od dawna apelują o lepsze zabezpieczenia. Teraz działania w tej kwestii zdecydowała się podjąć Komisja Europejska, która zapowiedziała wprowadzenie cyfrowej weryfikacji wieku.
Ma to być rozwiązanie znacznie skuteczniejsze niż dzisiejsze metody polegające na tzw. zgodzie rodzica i weryfikacji dzięki daty urodzin.
Cyfrowy portfel tożsamości – nowe rozwiązanie dla dzieci
Unia Europejska planuje stworzyć aplikację, która pozwoli w łatwy sposób potwierdzić wiek użytkownika bez ujawniania jego tożsamości. Projekt oparty jest na Europejskim Portfelu Tożsamości Cyfrowej (eID), który ma działać podobnie jak polska aplikacja mObywatel.
W portfelu będą przechowywane dane osobowe – ale tylko te, które są potrzebne do konkretnej usługi. Przykładowo: platforma społecznościowa dowie się jedynie, czy dziecko ma odpowiedni wiek, ale nie uzyska informacji o jego imieniu, adresie czy aktywności w sieci.
– Jedno na troje użytkowników internetu w Europie to dziecko, a młodsze roczniki korzystają z sieci coraz wcześniej. Musimy zadbać o ich bezpieczeństwo – powiedziała komisarz UE ds. suwerenności technologicznej Henna Virkkunen.
Pilotaż programu ruszy w pięciu krajach Unii Europejskiej. jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy i aplikacja wejdą w życie we wszystkich państwach członkowskich UE do końca 2026 roku.
Mniej algorytmów, więcej bezpieczeństwa
Oprócz cyfrowej weryfikacji wieku Komisja Europejska ogłosiła także wytyczne, które mają pomóc platformom internetowym zadbać o dobro dzieci. Chodzi m.in. o:
domyślne ustawienia prywatności ustawione na najwyższy poziom,
ograniczenie powiadomień, które przyciągają uwagę i uzależniają,
zmniejszenie wpływu algorytmów promujących "klikające się" treści,
przyjazne interfejsy, które pomogą dzieciom lepiej poruszać się po aplikacjach i zgłaszać niebezpieczne treści.
Nowe wytyczne uzupełniają unijne przepisy dotyczące usług cyfrowych (Digital Services Act), a konkretnie artykuł 28, który zobowiązuje platformy do zapewnienia dzieciom jak najwyższego poziomu ochrony.
– Jesteśmy o krok bliżej do zapewnienia dzieciom bezpiecznego środowiska online, w którym będą mogły w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje świat cyfrowy –komentuje komisarz Virkkunen.
Dla rodziców oznacza to, iż w niedalekiej przyszłości kontrola nad tym, co robią dzieci w internecie, może być łatwiejsza. Wprowadzenie cyfrowych dowodów dla dzieci to z jednej strony nowoczesna technologia, ale z drugiej – realna pomoc w ochronie dzieci przed zbyt wczesnym kontaktem z niebezpiecznymi lub nieodpowiednimi treściami.