Krótka historia kina ‒ wykład i warsztaty w ramach Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki!
Mazowiecki Instytut Kultury prowadzi dla dzieci ze szkół podstawowych cykl zajęć edukacyjnych z zakresu wiedzy o różnych dziedzinach sztuki. Od lutego trwa II semestr 2024/2025 Dziecięcego Uniwersytetu Sztuki. Zapraszamy na zajęcia!
Zajęcia i warsztaty artystyczne realizowane są raz w miesiącu – w niedzielę. Wykłady i warsztaty prowadzą zaproszeni eksperci, wśród nich wykładowcy akademiccy, profesorowie, znawcy tematu i sami artyści. Każde comiesięczne spotkanie zaczyna się prelekcją – wykładem wprowadzającym poświęconym wybranej, i za każdym razem innej, dziedzinie sztuki. Po prelekcjach studenci rozchodzą się do sal warsztatowych i biorą udział w wybranych przez siebie warsztatach (planowany czas trwania każdego warsztatu ok. 1,5 godz.). Wykłady i warsztaty są ciekawe, twórcze, rozbudzające zainteresowania dzieci.
Krótka historia kina
11 maja 2025 (ndz.)
10:00-11:00 wykład
11:00-12:30 warsztaty
Wykład
Krótka historia kina
prowadząca: Anna Równy
Jak powstało kino? Kiedy w kinie pojawił się dźwięk i kolor? W jaki sposób kino wpłynęło / wpływa na ludzi? Jak sztuka filmowa i kino jako miejsce zmieniały się przez ponad 100 lat? Wykład przybliży historię powstania kina i jego technicznego rozwoju. Dzieci i młodzież dowiedzą się również, jakie funkcje pełni sztuka filmowa i jakie jest jej znaczenie wobec innych sztuk.
Warsztaty I
Kolory dawnego kina
prowadząca: Michalina Drygasiewicz
Przeniesiemy się do fascynującego świata początków kinematografii, gdzie obraz, technika filmowa i analogowe efekty specjalne były kluczowymi narzędziami do opowiadania historii. Kolory dawnego kina ‒ czernie, biele i szarości, staną się gamą kolorystyczną filmu poklatkowego, który wspólnie stworzymy. Rysowanie, wycinanie, tworzenie kolaży i wyrażanie emocji bez słów – to tylko niektóre
z aktywności, które podejmiemy, by stać się twórcami wspólnego dzieła.
Warsztaty II
Aktor dubbingowy ‒ trudny zawód?
prowadzący: Maksymilian Michasiów
Uczestnicy poznają pracę twórców dubbingowych, m.in. jakich technik używa się przy tworzeniu dubbingu, w jaki sposób pracować z mikrofonem. Dowiedzą się także, jak należy połączyć grę aktorską ze sprawnym czytaniem i dostosowaniem się do oryginalnej wersji filmu ─ tak, aby postaci przemówiły w naszym rodzimym języku.
Biogramy
Anna Równy
Trenerka edukacji filmowej i medialnej, instruktorka w kinie Fenomen w WDK
w Kielcach. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Międzynarodowym Festiwalem Filmów Młodego Widza Ale Kino! w Poznaniu, Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu oraz innymi instytucjami i organizacjami, konsultując programy i działania związane z edukacją
i kulturą filmową uczniów i dorosłych. Laureatka Nagrody PISF w kategorii Edukacja młodego widza na 40. Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, w 2015 roku. W roku 2021 otrzymała certyfikowany tytuł Mistrza Pedagogii nadawany przez Ruch Innowacyjny w Edukacji. Od ponad dwudziestu lat łączy środowisko edukacji ze środowiskiem filmowym, realizując cele edukacji filmowej, ostatnimi laty koncentrując się na działaniach psychoedukacyjnych z filmem.
Michalina Drygasiewicz
Magister pedagogiki, specjalność: Animacja Kultury. Prelegentka i edukatorka związana ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty – od 2015 roku programuje „Filmowe poranki” w Kinie Nowe Horyzonty oraz koordynuje i prowadzi warsztaty kreatywne podczas wydarzeń cyklicznych i festiwali we Wrocławiu. Aktywnie uczestniczy w programie Edukacja Młode Horyzonty prowadząc prelekcje oraz tworząc materiały video przybliżające dzieciom tematykę filmową.
W ramach własnej działalności edukacyjnej NIGDY NUDY, prowadzi warsztaty interdyscyplinarne dla dzieci i młodzieży. Łączy zamiłowanie do filmów, edukacji i nauki tworząc autorskie scenariusze zajęć, których celem jest motywowanie dzieci do kreatywnego myślenia i wspieranie ich ciekawości świata. NIGDY NUDY to zarówno warsztaty naukowo-chemiczne, jak i zajęcia okołofotograficzne, wprowadzające dzieci w świat animacji poklatkowej, filmu i działań eksperymentalnych wykorzystujących fotografię.
Maksymilian Michasiów
Aktor, reżyser obsady oraz reżyser dubbingu. Wystąpił w kilkudziesięciu produkcjach dubbingowych. Jego głos jest znany, między innymi z takich produkcji jak: Trolle, Dragon Ball, Pokemon, Kacze opowieści, Wielkodomscy, Black Clover, Miłość, śmierć i roboty, Lego Dreamzzz czy Hearthstone. Tworzył m.in. obsadę do filmów: Mayday, Kobiety mafii oraz Pitbull.
Program zajęć w roku akademickim 2024 / 2025 i więcej informacji o DUS →
Dostępność
Zajęcia mogą odbywać się z tłumaczeniem na polski język migowy i z użyciem pętli indukcyjnej. Zainteresowanych opiekunów dzieci prosimy o kontakt z koordynatorką projektu co najmniej na 7 dni przed spotkaniem.
Kontakt: Koordynatorka projektu Milena Szabelewska m.szabelewska@mik.waw.pl tel. 22 58 64 265
Bilety sprzedawane poza systemem biletowym MIK; opłaty za zajęcia dokonują rodzice przelewem, nie ma linku do płatności.