Książnica Pedagogiczna w Kaliszu obchodziła swój wyjątkowy jubileusz 75-lecia

kalisz24.info.pl 3 godzin temu

Książnica Pedagogiczna w Kaliszu obchodziła swój wyjątkowy jubileusz 75-lecia. Z tej okazji we wtorek, 26 listopada, odbyła się uroczysta gala podsumowująca dotychczasową działalność tej ważnej biblioteki na mapie miasta i regionu.


Uroczystość swoją obecnością zaszczyciło wielu znakomitych gości, reprezentujących władze państwowe, samorządowe, instytucje na co dzień współpracujące z Książnicą Pedagogiczną w Kaliszu, zaprzyjaźnione placówki edukacyjne i organizacyjne Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Nie zabrakło również dyrektorów i nauczycieli przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, kulturalnych, dyrektorów bibliotek i stowarzyszeń, a także emerytowanych pracowników Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

Podczas jubileuszowej gali głos zabrali między innymi radna Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Marzena Wodzińska, starosta kaliski Jan Adam Kłysz, czy dr Radosław Nawrocki, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, składając serdeczne życzenia oraz podkreślając znaczenie działalności Książnicy w regionie. Na ręce dyrekcji trafiły liczne adresy okolicznościowe od między innymi poseł Alicji Łuczak, senatora Janusza Pęcherza, dra Igora Bykowskiego, wielkopolskiego kuratora oświaty, czy prezydenta Kalisza Janusza Pęcherza.

Wszyscy podkreślali znaczenie Książnicy jako nie tylko biblioteki, ale także ośrodka, który integruje społeczność i wspiera rozwój edukacji.

– Gratuluję pani dyrektor Jolancie Nowosielskiej, wszystkim pracownikom pedagogicznym i niepedagogicznym, iż przez całe lata wspomagają i wspierają szkoły w Kaliszu oraz w subregionie kaliskim, ale nie tylko, ponieważ wydarzenia organizowane przez bibliotekę skierowane są tak naprawdę do wszystkich nauczycieli i uczniów wielkopolskich szkół – podkreśliła Dorota Kinal, dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. – To wiele imprez organizowanych przez bibliotekę, takich jak konferencje, seminaria, szkolenia dla nauczycieli, ale również te imprezy kulturalne – spotkania z autorami, pisarzami, czytelnikami.

Podczas gali zaprezentowano historię Książnicy Pedagogicznej, podkreślając jej ewolucję – od skromnych początków w 1949 roku po współczesną, nowoczesną instytucję, która łączy tradycję z innowacyjnością. Dyrektor biblioteki, Jolanta Nowosielska, w swoim wystąpieniu wyraziła wdzięczność wszystkim tym, którzy nieustanne współpracują z biblioteką i ją wspomagają.

– Szczególne podziękowania kieruję do organu prowadzącego. Dziękuję za zaufanie i wszelkie wsparcie, które pozwala naszej bibliotece wciąż się rozwijać. Podziękowania kieruję do dyrekcji szkół, przedszkoli, uczelni, placówek oświatowych, które z pełnym zaangażowaniem wspierają nasze inicjatywy, umożliwiając dzieciom, młodzieży i studentom uczestnictwo w warsztatach i projektach edukacyjnych. Z euforią pragnę wyrazić nasze podziękowania lokalnej społeczności, stowarzyszeniom, fundacjom i instytucjom, które z nami współpracują w realizacji działań mających na celu przybliżenie dzieciom i młodzieży naszej lokalnej historii, tradycji i wiedzy o zdrowiu. Dzięki wspólnym staraniom udało nam się nie tylko wzbogacić edukację młodego pokolenia, ale także zbudować mosty pomiędzy pokoleniami, co jest niezwykle cenne w dzisiejszych czasach – podkreśliła w swoim przemówieniu Jolanta Nowosielska, dyrektor Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu.

Nie zabrakło również podziękowań dla czytelników, którzy na co dzień nadają życie bibliotecznej przestrzeni i dodają energii oraz inspirują bibliotekarzy do dalszej pracy i rozwoju oraz dla wszystkich pracowników kaliskiej Książnicy.

W trakcie uroczystości dyrekcja biblioteki złożyła liczne podziękowania dla osób i instytucji, które przez lata przyczyniały się do rozwoju Książnicy Pedagogicznej. Jubileuszową galę uświetnił występ ViolLadies, czyli duetu utalentowanych skrzypaczek Marty Bilińskiej-Pilch i Moniki Kamińskiej.

75-lecie Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu to nie tylko święto samej instytucji, ale i dowód na to, iż książka, edukacja i kultura odgrywają kluczową rolę w życiu lokalnych społeczności.


OZA

Idź do oryginalnego materiału