LEGO Space miało wiele świetnych i charakterystycznych frakcji, a jedną z nich był Unitron. Seria zadebiutowała w 1994 roku wielkim zestawem Monorail Transport Base 6991 i… w zasadzie to tyle, jeżeli chodzi o polskie czy ogólnoeuropejskie katalogi. Czy kojarzysz tę frakcję? Skąd się wzięła?
LEGO Unitron
Rok 1994 był dla LEGO szczególny. W katalogach pojawiły się nowe charakterystyczne serie, jak Islanders w Pirates czy Spyrius w Space. Nie można też odmówić świetnych nowych zestawów w LEGO Town i LEGO Technic. 3 dekady temu szczególną uwagę wielu z nas zwrócił dziwny zestaw przedstawiający kosmiczną kolejkę jednoszynową (Monorail). Była ona naprawdę olbrzymia.

Pierwszy raz zobaczyłem kolejkę w katalogu z 1996 roku, a więc ostatnim, w którym występowała (zdj. powyżej), gdyż zwykle zestawy znikają z katalogów po 3 latach. W dodatku nie była ona podpisana nazwą Unitron. Uważałem wtedy – zresztą nie tylko ja, ale i wielu kolegów także śliniących się do katalogów LEGO – iż należy ona do frakcji Spyrius, choć miała inne kolory, design, a zwłaszcza figurki. Poza tym była w katalogu odseparowana od zestawów Spyrius, ale wtedy nie miałem lepszego wyjaśnienia na fakt istnienia zestawu Monorail Transport Base 6991.

Tym bardziej, iż LEGO wyraźnie powiązało fabularnie te zestawy: Spyrius miał polować na szaro-żółtych astronautów z niebieskimi szybkami, podobnie jak kilka lat wcześniej frakcja Blacktron atakowała Futuron, a Blacktron II – M-Tron. Tajemnica była dla mnie niewyjaśniona przez jakieś kilkanaście lat, gdy z nudów zacząłem szukać informacji na temat starych zestawów LEGO w sieci…

Okazało się, iż była to osobna frakcja Unitron, na którą LEGO nie miało większego pomysłu, wprowadzoną do sprzedaży równocześnie z lubianym Spyriusem. M.in. z tego powodu – a prawdopodobnie także z racji bardzo drogiego w produkcji Monorailu – w 1994 roku zadebiutował tylko 1 zestaw Unitron, a w latach kolejnych… 0. Mowa jednak o Starym Kontynencie, bowiem w 1995 LEGO wydało 3 kolejne sety Unitron (zdj. powyżej), ale tylko w Ameryce Północnej! Były to średniej wielkości zestawy o numerach katalogowych 1787, 1789 i 1793, które były dostępne w starych katalogach LEGO, ale nie w Europie. Poniżej przedstawiam wszystkie zestawy z serii LEGO Space Unitron.
Monorail Transport Base z 1994 r. 555 elementów, 4 figurki (w tym 1 Spyrius):

Space Station Zenon z 1995 r. (tylko US). 328 elementów, 3 figurki:

Star Hawk II z 1995 r. (tylko US). 281 elementów, 2 figurki:

Crater Cruiser z 1995 r. (tylko US). 171 elementów, 2 figurki:

Muszę przyznać, iż – nie licząc kolejki – są one raczej średnio udane, bez polotu, zaprojektowane jakby na szybko. Zawierają też kilka ludzików. Nietrudno policzyć, iż figurek LEGO Unitron jest w sumie zaledwie 11! 11, gdyż jedna z nich (świetnie zaprojektowany komandor) dostępny był też w battle packu z 1994 r. Space Explorers 6705. W zasadzie to dla większości z nas był jedyną nadzieją na wejście w posiadanie Unitrona, bo o kosmicznej kolejce można było jedynie pomarzyć.

Figurka ta, nazywana choćby na serwisie bricklink.com „Unitron Chief”, jest naprawdę rzadka i trudno ją „ulepić” z innych. Główka występuje tylko w 7 zestawach (5 powyższych i 2 jeszcze bardziej zapomnianej serii Robo Force z 1997 r.), a hełm z malowaniem Unitron – tylko w 5, podobnie jak tors. Znacznie łatwiej jest złożyć drugiego astronautę ze względu na zwyczajny żółty hełm bez malowania i główkę występującą jeszcze m.in. licznie w Space Police II, Aquazone (Astronauts) czy Exploriens.
LEGO Unitron był kolejną linią kosmicznych odkrywców i naukowców – następcą Futuron (do którego mocno nawiązywał kolorystycznie i Monorailem), M-Tron, a poprzednikiem Exploriens. Była to typowo neutralna frakcja, która wg zarysowanej w katalogach fabuły miała padać ofiarą gwiezdnych rabusiów z serii Spyrius. Myślisz, iż Space Police II ratowała Unitrona? Świetne dioramy z książeczek LEGO na to niestety nie wskazują!
Jakkolwiek, jak dla mnie Unitron – mimo powszechnie słabo kojarzonej nazwy – na stałe zapisał się w klasykach LEGO Space ze względu na na jego kolejkę typu Monorail.
Wszystkie grafiki należą do LEGO i pochodzą m.in. z jego oficjalnych katalogów.
Artykuł ukazał się pierwotnie na blogu ciekaweklocki.pl w dniu 31.07.2022 r.