Od paru lat drony są w czołówce najbardziej pożądanych prezentów komunijnych i gwiazdkowych. To oczywiście bardzo prosty i tani sprzęt. Ale coraz więcej osób kupuje też sobie bardziej zaawansowane, a choćby profesjonalne drony.
W ślad za rosnącą popularnością tych gadżetów rośnie też zapotrzebowanie na szkolenia z obsługi. A nie są to tanie rzeczy. Za podstawowy kurs obsługi zwykłego drona trzeba zapłacić od 1000 do 2000 zł. Profesjonalne szkolenie dla operatorów dronów wojskowych to już natomiast wydatek powyżej 5000 zł.
Lekcje latania dronem w szkole? MEN daje zielone światło
Jak się okazuje, obsługi drona będzie można się nauczyć w szkole. Ujawniła to wiceministra Katarzyna Lubnauer w odpowiedzi na interpelację Rafała Komarewicza. Poseł pytał, czy ministerstwo planuje stworzenie programu edukacyjnego, który umożliwi szkołom prowadzenie zajęć z zakresu obsługi dronów.
Specjalnego programu MEN co prawda nie planuje, ale szkoły będą mogły organizować takie szkolenia. "Zajęcia, podczas których uczniowie będą uczyli się obsługi dronów, są możliwe do realizacji w szkołach, jeżeli taką decyzję podejmie dyrektor placówki w porozumieniu z organem prowadzącym" – napisała w odpowiedzi wiceministra Lubnauer.
Wiceszefowa MEN dodała też, iż dyrektorzy szkół mają obowiązek realizować dodatkowe zajęcia edukacyjne, które rozwijają zainteresowania uczniów. I to oni ustalają tematykę takich zajęć.
Jeżeli więc uczniowie zgłoszą, iż chcą się uczyć obsługi dronów, to wystarczy, iż dyrektor zgłosi się do organu prowadzącego szkołę o przyznanie środków finansowych na realizację tych zajęć. I gotowe.
Nowy kierunek w szkołach średnich
MEN ma znacznie poważniejsze plany związane z rosnącą popularnością dronów. Lubnauer ujawniła, iż w resorcie powołano niedawno zespół ekspertów, który ma przeanalizować podstawy programowe nauczania w szkołach branżowych i zgłosić propozycje nowych kierunków.
Pierwsze propozycje już padły. Wśród rozważanych pomysłów jest wprowadzenie do szkół branżowych trzech nowych kierunków – pilot dronów, technik lotnictwa bezzałogowego oraz koordynator lotów bezzałogowych.
To oczywiście tylko propozycje i sporo czasu upłynie, zanim takie kierunki faktycznie trafią do oferty szkół. Ale już teraz uczniowie mogą prosić dyrektorów o zorganizowanie szkoleń z obsługi dronów w ramach zajęć pozalekcyjnych. MEN dał zielone światło.