Myślała, iż ta linia pod paznokciem to drzazga. Była w szoku po diagnozie dermatologa

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Kobieta była pewna, że ma pod paznokciem drzazgę, okazało się, że to rzadki czerniak. fot. jarmoluk/Pixabay/screen Facebook Today


Zmiany na paznokciach mogą być objawem wielu chorób, nie tylko łuszczycy lub grzybicy. Pewna kobieta była pewna, iż ma pod paznokciem drzazgę, bo zmiana była ciemną linią. Okazało się, iż to jednak rzadki rodzaj agresywnego raka, który nie dawał innych objawów.


Zmiany na paznokciach mogą być objawem niedoborów składników mineralnych, ale bywa, iż są objawami groźnych chorób.

W przypadku Chermaine Sherlock, czarna kreska pod paznokciem, którą kobieta wzięła za drzazgę, okazała się rzadkim czerniakiem podpaznokciowym.

Ten rodzaj nowotworu jest wyjątkowo agresywny i gwałtownie doprowadza do śmierci, bo rzadko zauważa się jego objawy.


Zmiany na paznokciach to sygnały o zdrowiu


Czasem na paznokciach widać oznaki problemów ze zdrowiem. Tak jest np. w przypadku białych plamek na paznokciach, które najczęściej oznaczają niedobory składników mineralnych, ale mogą być też oznaką wielu chorób. Podobnie jest w przypadku zmian na paznokciach związanych np. z łuszczycą lub grzybicą. Zdarza się jednak, iż na paznokciach zauważamy ciemne paski, które kojarzą się z drzazgą.

Taką sytuację miała 34-letnia Charmaine Sherlock, która pierwszy raz zauważyła na swoim paznokciu zmianę po powrocie z wakacji i pierwsze, o czym pomyślała, to, iż to reakcja autoimmunologiczna organizmu. Wiedziała jednak, iż powinna to sprawdzić.

Gdy udała się do dermatologa z innym problemem skórnym (wysypką), pokazała przy okazji pielęgniarce dziwną czarną kreskę pod paznokciem. Pielęgniarka nieco się przestraszyła i skierowała ją na dokładniejsze badania. Diagnoza potwierdziła jej przypuszczenia – Charmaine cierpiała na rzadkiego agresywnego czerniaka, czyli czerniaka podpaznokciowego.

Czerniak czasem wygląda niepozornie


Kobieta nie miała pojęcia, iż czerniak może tak wyglądać i iż ten rodzaj raka może być tak śmiertelny z powodu większej podatności na rozprzestrzenianie się w organizmie. Gdy przejrzała w internecie zdjęcia, nie mogła uwierzyć, iż cierpi na tę samą chorobę, bo jej paznokieć wcale nie wyglądał aż tak źle.

"Wszyscy, którym powiedziałem, nigdy o tym nie słyszeli. Wszyscy, którym powiedziałam, powiedzieli, iż gdyby mieli czarną linię na paznokciu, nigdy nie poszliby z tym do lekarza, ponieważ to wcale nie bolało" – powiedziała w rozmowie z today.com. "To po prostu dziwnie wygląda" - dodała Chermaine.

Według Amerykańskiej Akademii Dermatologii agresywny czerniak w paznokciu może mieć różny wygląd:


może być ciemną smugą pod paznokciem


chory może mieć ciemną skórę wokół paznokcia


paznokieć może oddzielać się od łożyska paznokcia


pęknięty paznokieć


guzek na paznokciu.


Zaleca się więc z każdym drobiazgiem dotyczącym zmian na paznokciach udawać do dermatologa. "Czerniak paznokci jest często diagnozowany w bardziej zaawansowanym stadium niż czerniak na skórze, co czyni go bardziej niebezpiecznym dla zdrowia" – twierdzą specjaliści z Akademii.

Czerniaki podpaznokciowe wyglądają często jak brązowa, jasnobrązowa lub czarna linia na paznokciu. Ale mogą być trudne do wykrycia i zdiagnozowania, ponieważ wiele rzeczy może powodować przebarwienia paznokci, takie jak infekcje grzybicze, siniaki, pieprzyki i urazy paznokci i wszystkie są znacznie częstsze niż czerniaki podpaznokciowe.

Czujność kobiety uratowała jej życie


Po pewnym czasie, kiedy już została wykonana biopsja i kobieta znała diagnozę, zaczęła codziennie robić zdjęcia zmiany i zauważyła, iż ta codziennie nieco się powiększa. To doprowadziło ją do serii wizyt u specjalistów, którzy orzekli, iż czerniak usunięty w porę może nie dać przerzutów. W listopadzie zdecydowano się usunąć paznokieć Chermaine – zmiana nowotworowa sięgała aż do kości. Operacja mogła niestety naruszyć ścięgna w dłoni kobiety, ale usunięcie nowotworu było ważniejsze.



W sumie młoda kobieta przeszła 2 operacje. Według aktualnej diagnozy czerniak został w pełni usunięty. Teraz Chermaine udziela się w mediach, by upowszechnić wiedzę o mało znanych objawach chorób, które mogą być agresywne i śmiertelne. Sherlock dzieli się swoją historią, aby zachęcić innych do reagowania, gdy zauważą zmiany w swoich ciałach, choćby jeżeli wydają się one niewielkie.

Źródło: today.com


Idź do oryginalnego materiału