Co sprawia, iż ludzie czują się radośni? Odpowiedzi na to pytanie szukają autorzy Światowego Raportu Szczęścia, który każdego roku klasyfikuje aż 147 państw według poziomu zadowolenia ich mieszkańców. Za rankingiem stoją ONZ, Gallup i Uniwersytet Oksfordzki. Pod uwagę brane są między innymi takie czynniki jak: oczekiwana długość życia w zdrowiu, poczucie wolności, zaufanie do innych, wsparcie społeczne i hojność. W tym roku autorzy raportu przyjrzeli się bliżej temu, jak relacje z innymi wpływają na nasze poczucie szczęścia - i okazuje się, iż mają ogromne znaczenie.
REKLAMA
Zobacz wideo Katarzyna Miller o kobietach: Jesteśmy jedną nogą w XXI, ale drugą w XIX wieku
Recepta na szczęście: bliskość natury i silny system socjalny. Finlandia znów numerem jeden
Pierwsze miejsce - bez niespodzianki - przypadło Finlandii. Eksperci podkreślają, iż decydujące były nie tylko piękne krajobrazy i bliskość natury, ale też silny system socjalny i wysoki poziom zaufania społecznego. Za Finami uplasowały się kolejne kraje nordyckie: Dania, Islandia i Szwecja. Polska znalazła się w pierwszej pięćdziesiątce, zajmując 26. pozycję - wyżej niż Francja, Włochy czy Hiszpania. To sygnał, iż mimo wyzwań społecznych i politycznych, pozytywnie oceniamy nasze życie. John F. Helliwell, ekonomista z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej i jeden z autorów raportu, stwierdził, w rozmowie z BBC, iż "ludzie są o wiele szczęśliwsi, gdy żyją tam, gdzie myślą, iż inni troszczą się o siebie nawzajem".
Światowy Raport Szczęścia: Meksyk i Costa Rica w top 10, USA najniżej w historii. Zaskoczenie?
Sporym zaskoczeniem jest obecność Meksyku i Kostaryki w pierwszej dziesiątce. Wysoka pozycja tych państw to efekt silnych relacji rodzinnych i społecznych, a także kultury dzielenia się i wspólnego spędzania czasu. Z kolei Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zanotowały spadki. USA zajęły 24. miejsce - to ich najniższy wynik w historii zestawienia. Autorzy raportu wskazują, iż powodem są pogarszające się relacje społeczne i rosnąca polaryzacja polityczna. Choć ranking pokazuje dane statystyczne, jego przesłanie jest proste: tam, gdzie ludzie sobie ufają i troszczą się o siebie nawzajem, tam żyje się lepiej.
Zobacz też: Polska wśród najlepszych państw dla młodych. Pokonaliśmy choćby Hiszpanię
Jeffrey D. Sachs, przewodniczący ONZ-owskiej Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, podkreślił, iż wyniki raportu potwierdzają, iż "szczęście ma swoje źródło w zaufaniu, życzliwości i relacjach międzyludzkich".
To od nas – jako świadomych obywateli i ludzi dobrej woli – zależy, czy tę fundamentalną prawdę przekujemy w działanie, które będzie budować pokój, kulturę dialogu i dobrostan w naszych społecznościach i na całym świecie
- powiedział cytowany przez BBC.
Światowy Raport Szczęścia - lista 50 najszczęśliwszych krajów:
Finlandia
Dania
Islandia
Szwecja
Holandia
Kostaryka
Norwegia
Izrael
Luksemburg
Meksyk
Australia
Nowa Zelandia
Szwajcaria
Belgia
Irlandia
Litwa
Austria
Kanada
Słowenia
Czechy
Zjednoczone Emiraty Arabskie
Niemcy
Wielka Brytania
Stany Zjednoczone Ameryki
Belize
Polska
Tajwan
Urugwaj
Kosowo
Kuwejt
Serbia
Arabia Saudyjska
Francja
Singapur
Rumunia
Brazylia
Salwador
Hiszpania
Estonia
Włochy
Panama
Argentyna
Kazachstan
Gwatemala
Chile
Wietnam
Nikaragua
Malta
Tajlandia
Słowacja
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.