Święta Bożego Narodzenia już za pasem. Przed Tobą poszukiwanie prezentów świątecznych dla bliskich i realizowanie długiej listy zakupów, by przygotować wspaniałą kolację wigilijną? W natłoku obowiązków nie zapomnij sprawdzić, czy jesteście przygotowani na wszystkie najpiękniejsze tradycje bożonarodzeniowe.
Tradycje bożonarodzeniowe – 12 potraw na stole
Jedną z najpopularniejszych tradycji bożonarodzeniowych jest 12 potraw, które powinny pojawić się na wigilijnym stole. Zwyczaj ten odnosi się do liczby apostołów, którzy towarzyszyli Jezusowi podczas ostatniej wieczerzy. Zgodnie z tradycją, aby mieć szczęście w nowym roku, należy przynajmniej spróbować każdego z 12 przygotowanych dań. Podczas kolacji, 24 grudnia, na stole nie powinno zabraknąć m.in.:
- zupy grzybowej lub czerwonego barszczu z uszkami,
- pierogów z kapustą i grzybami,
- karpia smażonego lub w galarecie,
- kapusty z grochem,
- sałatki jarzynowej,
- śledzi np. w oleju lub w śmietanie,
- kompotu z suszu (gruszki mają zapewniać długowieczność, jabłka miłość i zdrowie zaś śliwki mają chronić przed złem),
- makowca (mak to symbol bogactwa),
- piernika (symbol dobrobytu),
- kutii,
- sernika.
Tradycje wigilijne – dodatkowe nakrycie przy stole
Na czas kolacji wigilijnej na stole pozostawia się jedno dodatkowe nakrycie. Jeden talerz więcej, sztućce, szklanka oraz wolne krzesło przy stole to symbol otwartości i gotowości na przyjęcie zbłąkanego wędrowca. Co ciekawe, dawniej (choć w wielu domach praktykowane do dziś) puste miejsce przy stole uznawano za przeznaczone nie tylko dla niezapowiedzianego gościa, ale też dla osoby zmarłej – jako wyraz pamięci o niej.
Tradycje bożonarodzeniowe dla dzieci – kalendarz adwentowy
Wśród tradycji bożonarodzeniowych nie brakuje takich, które w największym stopniu dotyczą dzieci. Jedną z nich jest kalendarz adwentowy, który służy do odliczania czasu do Bożego Narodzenia, licząc od 1 grudnia. W najbardziej podstawowej wersji kalendarz to barwna bombonierka z czekoladkami – jednego dnia otwiera się jedno okienko ze słodkością. Z biegiem czasu kalendarze przybrały rozmaite formy – dziś mogą składać się z woreczków lub ozdobnych pudełek z małymi niespodziankami dla dziecka (np. czekoladkami, cukierkami, małymi zabawkami, ozdobami choinkowymi czy zadaniami do wykonania).
Tradycje świąteczne dla dzieci – prezenty
Obdarowywanie się prezentami to prawdopodobnie ulubiona tradycja najmłodszych. W wielu domach to właśnie ten moment jest punktem kulminacyjnym kolacji. Prezenty kładzie się pod choinką i po wieczerzy wigilijnej święty Mikołaj lub jego pomocnik rozdaje je wszystkim uczestnikom kolacji. Oprócz samych podarunków, bez wątpienia przydadzą się rozmaite opakowania prezentowe z motywem świąt, które jeszcze bardziej podkreślą wyjątkową atmosferę Bożego Narodzenia.
Przeczytaj również:
>> Pomysły na prezent dla chłopca w wieku 6-8 lat
>> Pomysł na prezent dla dziewczynki w wieku 4-5 lat
>> Najpopularniejsze gry edukacyjne dla dzieci idealne na prezent
Tradycje wigilijne – kolędowanie
Piękną, polską tradycją wigilijną jest wspólne śpiewanie kolęd. Do najsłynniejszych należą m.in. „Cicha noc”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy” czy „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. Kolędowanie z najbliższymi osobami to wspaniały i magiczny moment celebrowania kolejnych, wspólnie spędzanych świąt. Zwyczaj ten lubią zwłaszcza dzieci, które mogą popisać się znajomością najpiękniejszych polskich kolęd.
Tradycje wigilijne – sianko pod obrusem
Biały, świąteczny obrus a pod nim ukryte sianko – to kolejna wigilijna tradycja, choć nie tak znana, jak wcześniejsze. Co do zasady, stół powinien być przykryty białym obrusem pod który należy włożyć sianko symbolizujące ubóstwo, które towarzyszyło Jezusowi w momencie narodzin. Zgodnie z przesądem, sianko ma przynieść gospodarzom dostatek i powodzenie w nowym roku. Dla podkreślenia świątecznej atmosfery zadbaj o to, by na stole nie zabrakło świec dekoracyjnych w eleganckich bożonarodzeniowych świecznikach. Pięknym akcentem będą również inne ozdoby świąteczne, jak porcelanowe figurki gwiazd i reniferów, świerkowe gałązki czy wianek na świeczki, który położony w centralnym miejscu, będzie efektownie dopełniał całą aranżację.
Tradycja bożonarodzeniowa – łamanie się opłatkiem
Łamanie się opłatkiem to prawdopodobnie najpopularniejsza bożonarodzeniowa tradycja, która dla wielu osób jest najważniejszym momentem wieczerzy. Kolacja wigilijna powinna być poprzedzona modlitwą oraz przeczytaniem fragmentu Ewangelii wg św. Łukasza. Następnie każdy uczestnik kolacji bierze opłatek i przełamuje się nim z pozostałymi osobami, jednocześnie składając sobie nawzajem świąteczne życzenia. Dopiero po tej części wieczoru można przejść do wspólnego ucztowania i jedzenia 12 tradycyjnych potraw.