Nie wiedziała, jak nazwać syna. Włączyła "Familiadę" i ją olśniło. "To jest to"

gazeta.pl 2 godzin temu
Rodzice, decydując o wyborze imienia dla dziecka, często chcą, aby łączyło w sobie niemal wszystko. Oryginalność, tradycje rodzinne, piękne brzmienie i przede wszystkim zadowolenie rodziny. Czy tak się zawsze udaje? O swoich wyborach opowiedzieli nam nasi czytelnicy.
Przy wyborze imienia dla dziecka czasem trzeba szukać kompromisów, iść na ustępstwa, a niekiedy również mocno stać przy swoim pomyśle. Czasem przyszli rodzice decydują się na imiona tradycyjne, odziedziczone po członku rodziny lub ulegają panującej modzie. Często w tej kwestii liczą także na wsparcie rodziny, a to niekiedy niesie ze sobą wiele emocji. Niektórzy pobierają aplikacje, które ułatwiają znalezienie wymarzonego imienia. Ilu ludzi, tyle historii.

REKLAMA





- U nas było bardzo nietypowo. Mieliśmy piątkę dzieci i od początku wiedzieliśmy, iż chcemy, aby imiona były po przodach. Rozmawialiśmy z rodzicami, utworzyliśmy małe drzewo genealogiczne i tym sposobem udało się odświeżyć pamięć o prababkach i prapraprababkach. Było ich trochę do wyboru i trzeba było iść na kompromis, ale nigdy nie żałowaliśmy takiego rozwiązania - powiedziała mi pani Renata, która w przeszłości obiecała sobie, iż o tym zwyczaju opowie dzieciom i poprosi ich, aby poszli tropem swoich rodziców.

Syn miał pierwszą córkę i nazwał ją tak, jak miała na imię moja mama, czyli ich babcia. Natomiast u córki był syn i nazywa się po swoim dziadku. Tradycja zachowana i to najważniejsze

- żartowała nasza czytelniczka.


Zobacz wideo Te gwiazdy urodziły w 2024 roku. Jakie imiona wybrały dla dzieci?



Tak wybrali imię synowi. "Historię zna niemal cała rodzina"
Nieco inną historią podzieliła się z nami także pani Marzena, która przyznała, iż zarówno syna, jak i córkę nazwała, dzięki serialom telewizyjnym. - Uwielbiałam Familiadę i jego gospodarza Karola Strasburgera. W zasadzie co niedziela całą rodziną oglądaliśmy ten teleturniej. Kiedy zaszłam w ciążę, długo nie wiedziałam, jak nazwać syna. W końcu jak grom z jasnego nieba spadło na nas imię Karol, tuż po tym, jak Karol Strasburger się przedstawił. choćby krzyknęłam, iż to jest to! Dziś nasz Karolek ma już prawie 27 lat, ale historię wyboru tego imienia zna niemal cała rodzina - powiedziała mi dumna matka.
Natomiast pani Wiktoria, która często słyszy, iż ma piękne imię, o kulisach jego wyboru mówi następująco: "Słyszałam, iż rodzice nazwali mnie tak, bo oznacza to zwycięstwo. Muszę przyznać, iż bardzo cieszę się z tego, iż moje imię ma tak piękne znaczenie. Zresztą to imię nosiła także moja prababcia, a więc to kolejny powód na to, iż rodzice nie wybierali imienia z łapanki" - przyznała i dodała, iż sama, nadając imiona swoim dzieciom, również patrzyła na rodzinę:




Mój syn nazywa się jak mój tata, a córka jak teściowa. Uznaliśmy z mężem, iż tak oddamy im szacunek, bo są dla nas bardzo ważni i zawsze możemy na nich liczyć. Mam nadzieję, iż w przyszłości nasze dzieci (Joanna i Robert) dzieci nam podziękują.



Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2024 roku
W 2024 roku najczęściej wybieranym imieniem dla dziewczynek okazała się Maja, która zdetronizowała dotychczasową liderkę, Zofię. To duże zaskoczenie dla wszystkich, chociaż różnica była naprawdę bardzo mała. A jak to się przedstawia w szczegółach? Oto pierwsza dziesiątka najpopularniejszych imion dla dziewczynek w całym 2024 roku:

Maja - 4640 (awans z 5. miejsca),
Zofia - 4470 (spadek z 1. miejsca),
Zuzanna - 4144 (spadek z 2. miejsca),
Laura - 4036 (spadek z 3. miejsca),
Hanna - 3916 (spadek z 4. miejsca),
Julia - 3482 (bez zmian),
Oliwia - 3420 (bez zmian),
Pola - 3166 (bez zmian),
Alicja - 3131 (bez zmian),
Maria - 2698 (bez zmian).

Najpopularniejsze imiona dla chłopców. Tu bez większych fajerwerków
Z kolei wśród chłopców prym przez cały czas wiedzie Nikodem, który - podobnie jak w roku ubiegłym - pozostaje na szczycie całego rankingu. Na drugim miejscu wieloletni lider, czyli Antoni.
Top 10 imiona dla chłopców w 2024 roku:

Nikodem - 6388 (bez zmian),
Antoni - 5404 (bez zmian),
Jan - 5277 (bez zmian),
Aleksander - 5170 (bez zmian),
Leon - 4669 (awans z 6. miejsca),
Franciszek - 4574 (spadek z 5. miejsca),
Ignacy - 4229 (awans z 8. miejsca),
Jakub - 3938 (spadek z 7. miejsca),
Stanisław - 3715 (awans o jedną pozycję),
Mikołaj - 3644 (spadek z 9. miejsca).

Czy urzędnik może odmówić nadania dziecku imienia?
Rodzice nadają imiona dzieciom według swego uznania, ale w ramach ustawowych ograniczeń i pod okiem Urzędu Stanu Cywilnego. Szczegółowe wyjaśnienie zasad, jakie obowiązują przy nadawaniu imienia, znajduje się na portalu Rady Języka Polskiego.



A Wy, drodzy czytelnicy, znacie podobne historie związane z nadawaniem dzieciom imion? A może wiecie, jaka jest historia waszego imienia? Dajcie znać w komentarzach lub napiszcie do mnie maila: magdalena.wrobel@agora.pl. Zapraszamy także do udziału w sondzie.
Idź do oryginalnego materiału