Nocne listowanie na Politechnice Wrocławskiej 2024

echo24.tv 3 dni temu

Piszemy odręczne listy z prośbą o darowizny na stypendium specjalne dla studentów z niepełnosprawnością, którzy osiągają wysokie wyniki w nauce. To stypendium, to nagroda dla tych, którzy podjęli trud studiowania na Politechnice Wrocławskiej i mają wysokie wyniki w nauce i dodatkowo nagradzamy osoby, które działają aktywnie w kołach, na różnych organizacjach czy w jakichś fundacjach – mówi Kamil Nawirski, przewodniczący Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Wrocławskiej.

W tym roku po raz pierwszy do naszej akcji dołączają także inne uczelnie naszego aliansu strategicznego „Unite”. Będziemy mieć podobne akcje, też polegające na ręcznym pisaniu listów na Uniwersytecie w Lizbonie, w Darmstadt, w Gracu oraz w Turynie. No i mam nadzieję, iż ta akcja nam się rozwinie na wszystkie 9 uczelni „Unite” już od przyszłego roku – mówi dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. PWr, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami.

Pisanie listów rozpoczęło się 19 listopada o godzinie 19.00 i potrwało do północy.

Przyniosłem tym razem swoje dwa pisaki z domu, bo jeden może nie wystarczyć. Zobaczymy ile dam rady. W dzisiejszych czasach, jak się głównie pisze na komputerze, to też ta aura, taka magia pisania odręcznie jest też atrakcyjna – opowiada Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

Warto pomóc, zawsze warto. W tym roku tak się gdzieś to obiło na socjal mediach, więc stwierdziłam, iż wezmę udział – mówi Maryla Znamierowska, uczestniczka 8. edycji „Nocnego Listowania”.

Szlachetny cel, który warto promować wśród studentów i całej Politechniki Wrocławskiej. Jest to wydarzenie, które już się wpisuje w całą domenę Politechniki, jako wsparcie studentów, iż zawsze warto pomagać – podkreśla Hubert Jamry, który już po raz trzeci wziął udział w akcji.

Ja jestem po raz pierwszy.

Jest Pani z Politechniki czy spoza?

Spoza, naprzeciwko, z Uniwersytetu Przewodniczego. Przyszedłam wspierać zaprzyjaźnioną uczelnię, bo też u siebie na uczelni zajmuję się wsparciem osób ze szczególnymi potrzebami i tak staramy się wspierać siebie wzajemnie w środowisku, dlatego zdecydowałam się tutaj przyjść i wspomóc taką fajną inicjatywę – opowiada Patrycja Krzemieniec, uczestniczka 8. edycji „Nocnego Listowania”.

Miałam wolny wieczór, nie miałam planów, a stwierdziłam, iż fajnie będzie przyjść i wykorzystać ten czas, żeby przy okazji zrobić coś dobrego.

-Ile zamierza pani napisać tych listów?

Na razie dostałam dwie kartki, ale myślę, iż to jest mało – mówi Agnieszka, uczestniczka 8. edycji „Nocnego Listowania”.

Ja już jestem drugi raz na nocnym listowaniu. Pierwsza edycja w zeszłym roku, na której byłem, bardzo mi się spodobała i zdecydowałem, iż w tym roku również wezmę w niej udział. Myślę, iż bardzo warto, ponieważ dzięki temu możemy pomóc osobom z niepełnosprawnościami we wnioskowaniu o stypendia do takiego wspólnego funduszu Politechniki Wrocławskiej, które po prostu pomoże im rozwijać ich umiejętności – mówi Szymon, uczestnik 8. edycji „Nocnego Listowania”.

Akcja jest powiązana również z Wrocławskim Dniem Życzliwości, więc listy piszemy do końca tygodnia zdalnie, piszą z nami osoby z Hiszpanii, piszą osoby ze Szczecina, piszą na Politechnice Poznańskiej, a także w filii w Jeleniej Górze. Więc akcja ma szerszy wydźwięk. 21 listopada piszemy również listy na akademikach – mówi Marcelina Ciesielska, koordynatorka „Nocnego listowania 2024”.

Każdy może napisać dowolną liczbę listów, ale jak zaznaczają organizatorzy, choćby napisanie jednego listu ma znaczenie.

W okolicach 3 grudnia, czyli Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami, przedsiębiorcy już te listy otrzymują. A potem kolejna odsłona tej samej akcji, czyli zbierania funduszy stypendialnych, to jest nasz Charytatywny Bal Rektora Politechniki Wrocławskiej, który odbywa się zawsze w ostatnią sobotę Karnawału, w tym roku to będzie 28 lutego. Studenci oczywiście aplikują o te stypendia, pokazują nam swoje osiągnięcia. Stypendia wypłacamy na przełomie maja i czerwca – dodaje dr hab. inż. Katarzyna Jach, prof. PWr, pełnomocniczka rektora ds. osób z niepełnosprawnościami.

Idź do oryginalnego materiału