Obowiązkowe rekolekcje? O tych przepisach powinien wiedzieć każdy uczeń, który chodzi na religię

gazeta.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl


Od kilku tygodni dla osób wierzących trwa Wielki Post, czyli okres przygotowania do Wielkanocy. W tym czasie dzieci i młodzież szkolna mają też rekolekcje. I nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, iż wielu uczniów nie ma pojęcia, iż prawo reguluje kwestię uczęszczania na te nauki.
O tym, jak powinny być organizowane szkolne rekolekcje, mówi rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. W tym dokumencie jasno podano zasady organizowania, jak i uczestniczenia w tych spotkaniach religijnych. Co się z tym wiąże, uczniowie muszą spełnić trzy warunki, aby wziąć udział w rekolekcjach.


REKLAMA


Zobacz wideo Rekolekcje. 4 przypadki, gdy choćby nie wiesz, iż twoje prawa mogą być łamane


Rekolekcje to przywilej, a nie obowiązek. Uczniowie nie muszą w nich uczestniczyć
Zgodnie z zapisem w art. 10 wyżej wymienionego rozporządzenia na rekolekcje mogą iść tylko uczniowie, którzy spełnili trzy warunki. Są one następujące:


są zapisani i uczęszczają na religię,
rekolekcje wielkopostne stanowią praktykę danego kościoła (bądź związku wyznaniowego),
dyrektora szkoły poinformowano o terminie rekolekcji przynajmniej miesiąc wcześniej.


Poza tym "w czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej". Oznacza to, iż zajęcia powinny się odbywać normalnie, a same spotkania religijne należy organizować dopiero po lekcjach. To jednak przez cały czas dość rzadka praktyka, a uczniowie często chodzą na nauki w trakcie zajęć.


Uczniowie nie muszą uczestniczyć w rekolekcjach. A nauczyciele? Tak samo
Wspomnieliśmy powyżej, iż uczestniczenie w rekolekcjach to przywilej, a nie obowiązek. Co za tym idzie, szkoły nie mogą: zmuszać uczniów i nauczycieli do uczestniczenia w rekolekcjach, a także sprawdzać obecności podczas spotkań religijnych, czy oczekiwać od nauczycieli pilnowania uczniów podczas rekolekcji.
Idź do oryginalnego materiału