Pielęgnacja skóry w ciąży

ohme.pl 2 lat temu

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry w ciąży? Jak dbać o skórę, kiedy pojawią się rozstępy bądź przebarwienia? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak odpowiednio zaopiekować się skórą podczas tak ważnych 9 miesięcy.

Bezpieczna pielęgnacja skóry w ciąży

Pielęgnacja skóry w ciąży powinna być przede wszystkim bezpieczna – należy unikać kosmetyków i innych preparatów zawierających składniki, które mogą szkodzić rozwijającemu się dziecku. Z pozoru może wydawać się, iż substancje nanoszone na skórę nie powinny mieć wpływu na rozwój ciąży. Rzeczywistość jest jednak inna – wiele składników może przenikać do głębokich warstw skóry, a więc i do krwioobiegu. Dobrym przykładem są kosmetyki do twarzy ze składnikami aktywnymi, np. retinolem, retinalem oraz stężonymi kwasami AHA i BHA, których należy bezwzględnie unikać w pielęgnacji twarzy w ciąży. Z tego względu warto zawsze zwracać uwagę na skład kosmetyku oraz informację na opakowaniu, czy jest on przeznaczony dla kobiet w ciąży. Zamiennie można też stosować kosmetyki dla niemowląt, które nie zawierają szkodliwych i zbędnych substancji, dlatego są dobrze tolerowane przez skórę ciężarnych.

Większość zabiegów wykonywanych w gabinetach kosmetycznych oraz przez lekarzy medycyny estetycznej nie powinna być stosowana w ciąży, dlatego przed wizytą warto poinformować o swoim stanie i upewnić się, iż planowane procedury są bezpieczne, choćby jeżeli wydają się nam z pozoru niegroźnym masażem lub maseczką.

Ochrona skóry w ciąży

Ważnym elementem pielęgnacji skóry w czasie ciąży jest ochrona przeciwsłoneczna. Poza unikaniem przebywania na słońcu, noszeniem okularów z filtrem oraz okrycia głowy, konieczne jest używanie kremów z wysokim filtrem, najlepiej SPF 50+.

Skóra w ciąży bywa delikatna i wrażliwa, a jej reakcja na różne czynniki, w tym na słońce, może być znacznie mocniejsza niż dotychczas. Z tego względu łatwiej o wystąpienie rumienia i oparzeń słonecznych, które są nie tylko nieprzyjemne, ale też niebezpieczne – zwiększają ryzyko nowotworów skóry. Promieniowanie UV, w połączeniu z ciążową burzą hormonalną, może spowodować powstanie nieestetycznych przebarwień na twarzy oraz licznych znamion barwnikowych (tzw. pieprzyków) na ciele.

Podczas wyboru kosmetyków z filtrem UV, warto zwrócić uwagę nie tylko na oznaczenie SPF (odnoszące się do poziomu ochrony przed promieniowaniem UVB), ale też na znaczek UVA w kółku umieszczony na opakowaniu. Oznacza on, iż poziom ochrony przed promieniowaniem UVA odpowiedzialnym m.in. za powstawanie nowotworów i starzenie skóry jest odpowiednio wysoki i wynosi minimum 1/3 wartości SPF.

Ponadto kosmetyki z filtrem dla kobiet w ciąży powinny być łagodne, by nie spowodowały podrażnień wrażliwej skóry ciężarnej. Idealne będą kosmetyki z wysokim filtrem przeciwsłonecznym dla niemowląt i małych dzieci marki HiPP, które opracowane zostały z myślą o cienkiej i delikatnej skórze maluszka. W ofercie kosmetyków na słońce HiPP Babysanft Ultra-Sensitive dostępne są:

  • balsam ochronny na słońce SPF50+, 200 ml,
  • balsam ochronny w sprayu na słońce SPF50+, 150 ml,
  • krem ochronny do twarzy na słońce SPF50+, 30 ml.

Kremy z filtrem SPF do ciała to nie wszystko – ważna jest też ochrona twarzy przed promieniami UV. Najlepiej w tym celu wybierać kosmetyki z jak najwyższym filtrem przeznaczone specjalnie do twarzy, które są komfortowe w „noszeniu” – formuła takich kosmetyków powinna zapobiegać spływaniu do oczu i cechować się dobrą tolerancją potwierdzoną okulistycznie i klinicznie.

Nawilżanie skóry w ciąży

Codzienna pielęgnacja ciała w ciąży różni się od tej, którą stosowałaś jeszcze przed poczęciem. Ciąża jest wymagającym okresem dla skóry, zwłaszcza na brzuchu i piersiach – w ciągu tych 9 miesięcy skóra w tych miejscach mocno się rozciąga, przez co może szybciej tracić wodę, stać się sucha i swędząca.

Jak dbać o skórę w ciąży? Przede wszystkim nawilżaj. O odpowiednie nawilżenie warto zadbać już na etapie kąpieli. Najlepiej unikać wtedy żeli i płynów myjących na bazie mydła, które może dodatkowo przesuszać skórę i nasilać jej swędzenie. Lepszym rozwiązaniem będą łagodne środki myjące, które nie tylko nie przesuszają i nie podrażniają skóry, ale też pozostawią ją miękką i gładką. W tym celu dobrze sprawdzą się specjalistyczne dermokosmetyki, które można kupić w aptekach, emolienty do kąpieli albo łagodne kosmetyki dla niemowląt. Te ostatnie są łatwo dostępne i dobrze tolerowane przez wrażliwą, a choćby skłonną do atopii skórę, dlatego będą idealne dla ciężarnych. Bardzo dobrze sprawdzi się pielęgnacyjny krem pod prysznic HiPP Babysanft Sensitive, który pielęgnuje suchą i wrażliwą skórę już podczas kąpieli. Krem ten zawiera wyłącznie łagodne substancje myjące, ekologiczny olejek migdałowy, dzięki temu chroni przed wysuszeniem.

Bardzo ważnym etapem pielęgnacji jest też nawilżanie tuż po kąpieli. Warto robić to zaraz po osuszeniu skóry, by nie zdążyła ona stracić nadmiernej ilości wody. Kosmetykami polecanymi dla ciężarnych są specjalne kremy i balsamy na rozstępy w ciąży lub delikatne produkty dla dzieci: lekkie mleczka, balsamy nawilżające oraz oliwki. Wszystkie te produkty tworzone są z myślą o wyjątkowo wrażliwej i delikatnej skórze, która miewa skłonność do podrażnień, alergii i atopii.

W okresie intensywnego powiększania się brzuszka i piersi, skóra w tych rejonach może wymagać częstszego nawilżania. jeżeli zaczniesz odczuwać napięcie, swędzenie i ściągnięcie, powinnaś rozważyć smarowanie newralgicznych miejsc 2, a choćby 3 razy dziennie. Dobrym wyborem będzie wtedy balsam intensywnie nawilżający HiPP Babysanft Sensitive z ekologicznym olejkiem migdałowym i odżywczym pantenolem. Ma on działanie kojące, eliminuje szorstkość oraz łagodzi uczucie swędzenia i napięcia skóry, a dodatkowo, w odróżnieniu od niektórych balsamów przeciw rozstępom i cellulitowi, można używać go bez ograniczeń, choćby co kilka godzin.

Specjalną, delikatną pielęgnację skóry trzeba wdrożyć już od pierwszych tygodni, a nie dopiero w momencie, kiedy pojawią się pierwsze rozstępy w ciąży. Warto kontynuować ją też po porodzie – zmiany hormonalne towarzyszące ciąży, połogowi i karmieniu piersią mogą być odczuwalne znacznie dłużej niż tylko przez 9 miesięcy, a odpowiednia pielęgnacja ciała po porodzie pozwoli szybciej uporać się z utratą jędrności skóry.

Rozstępy w ciąży – jak im zapobiegać i redukować już istniejące?

Rozstępy w ciąży są najczęstszą zmianą, która nie znika po porodzie, ale zostaje na skórze kobiety przez całe życie. W mniejszym lub większym stopniu występują one u niemal 90% ciężarnych. Ich przyczyną jest rozciąganie się skóry, podczas którego dochodzi do przerwania ciągłości włókien elastycznych. Duże siły działające na napiętą i rozciągającą się skórę, mniejszą elastyczność włókien sprężystych, czynniki genetyczne oraz wahania hormonalne możemy uznać za głównych „winowajców” powstawania tych zmian.

Jak uniknąć rozstępów w ciąży? Najczęściej jest to niemożliwe. Do ich powstania predysponują m.in. odziedziczone po rodzicach geny, dlatego z dużym prawdopodobieństwem prędzej czy później pojawią się ona na piersiach, brzuchu lub pośladkach. Można jednak ograniczyć ich ilość oraz widoczność.

Pierwsze rozstępy w ciąży zaczynają pojawiać się ok. 5-7 miesiąca. Początkowo mają formę sinoczerwonych pręg, które stopniowo zmieniają barwę na białoróżową. Kiedy już pojawią się one na skórze, pozbycie się ich jest niemożliwe. Jedyne, co możemy zrobić, to zmniejszyć widoczność rozstępów poprzez odpowiednią pielęgnację, zabiegi kosmetologiczne i z zakresu medycyny estetycznej. Z tego względu w okresie ciąży warto szczególnie mocno przyłożyć się do domowej pielęgnacji skóry: nawilżania, natłuszczania, masażu, a także regularnych peelingów (poza III trymestrem ciąży), które usuną zrogowaciały naskórek i wzmocnią działanie balsamów i kremów na rozstępy w ciąży.

Nie bez znaczenia jest też dbałość o skórę „od środka” – odpowiednie nawodnienie, zdrowa dieta obfitująca w owoce, warzywa oraz tłuszcze roślinne korzystnie wpływają na stan skóry, jej jędrność i poziom nawilżenia.

Rozstępy na brzuchu

Brzuch, zaraz obok ud i pośladków, jest strefą najbardziej narażoną na powstanie rozstępów w ciąży. Z tego względu należy zadbać o jego prawidłową pielęgnację już od pierwszych tygodni ciąży.

Aby zapobiec powstaniu rozstępów na brzuchu w ciąży oraz zmniejszyć widoczność tych już powstałych, warto w tym okresie stosować:

  • łagodne kosmetyki z substancjami zwiększającymi elastyczność i gładkość skóry,
  • kremy, balsamy lub mleczka z dodatkiem olejku migdałowego, który nawilża, uelastycznia i przeciwdziała łuszczeniu się naskórka, a także jest idealny dla skóry alergicznej i wrażliwej oraz z pantenolem stymulującym komórki skóry i chroniącym przed odwodnieniem,
  • specjalne kosmetyki przeciw rozstępom (do 2 razy dziennie),
  • oliwkę dla dzieci, jeżeli skóra łuszczy się i jest wyjątkowo przesuszona,
  • regularny masaż brzucha okrężnymi lub pionowymi ruchami np. podczas nakładania balsamu nawilżającego.

Po porodzie oraz po zakończeniu karmienia piersią warto skorzystać z zabiegów kosmetologicznych, które pozwolą zmniejszyć widoczność rozstępów, np. laseroterapii, peelingów chemicznych oraz mezoterapii (w tym karboksyterapii).

Rozstępy na piesiach

Zasady pielęgnacji skóry na piersiach podczas ciąży i laktacji są podobne do tych opisanych przy pielęgnacji brzucha. W przypadku biustu należy jednak zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo i łagodność stosowanych kosmetyków. Wybieraj tylko te przeznaczone do pielęgnacji skóry na piersiach lub postaw na delikatne produkty dla niemowląt. Ich skład jest bezpieczny dla skóry maluszka, dlatego nie będą też miały niekorzystnego wpływu na karmienie piersią.

Kosmetyki na rozstępy na piersiach w ciąży powinny być natłuszczające, nawilżające oraz poprawiające elastyczność skóry. Należy wcierać je kolistymi ruchami, zaczynając od pachy, a kończąc przy dekolcie oraz unikać smarowania balsamem brodawki i otoczki (w przypadku karmienia piersią).

Dodatkowo, do zredukowania ryzyka powstania rozstępów na piersiach w ciąży mogą przyczynić się:

  • noszenie odpowiednio dobranego stanika, który, podtrzymując rosnące piersi, zapobiegnie nadmiernemu rozciąganiu skóry,
  • naprzemienne masaże ciepłą i zimną wodą z prysznica,
  • wykonywanie ćwiczeń fizycznych wzmacniających mięśnie piersiowe (w ciąży należy skonsultować ich bezpieczeństwo z ginekologiem).

Źródła:

  1. Promieniowanie UV i jego wpływ na uszkodzenia DNA – nowe doniesienia, https://centrumdna.pl/promieniowanie-uv-i-jego-wplyw-na-uszkodzenia-dna-nowe-doniesienia/
  2. E. Gliwa, A. Goździalska, J. Jaśkiewicz, Wpływ promieniowania UV na skórę, https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/733/Gliwa_Gozdzialska_Jaskiewicz_Wplyw_promieniowania_UV_na_skore_2013.pdf;jsessionid=C6370AB6F25D3CAF239F95B66F859809?sequence=1
  3. K. Walaśkiewicz-Ogórek, Pielęgnacja skóry w ciąży, https://www.forumginekologii.pl/artykul/pielegnacja-skory-w-ciazy
  4. D. Kaczmarzyk, Pielęgnacja skóry i włosów u kobiet w czasie ciaży oraz laktacji, http://kosmetologiaestetyczna.com/ike/3.2012/files/assets/basic-html/page25.html
  5. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/lista/85723,rozstepy
Idź do oryginalnego materiału