Pieluszkowe zapalenie skóry - dermatolog zdradza, jak rozpoznać, leczyć i zapobiegać

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?


Skóra niemowląt wymaga specjalnej pielęgnacji. Najbardziej narażona na zmiany, stany zapalne jest skóra pod pieluszką, gdyż panujące tam środowisko może sprzyjać odparzeniom. Jak więc chronić niemowlaka przed pieluszkowym zapaleniam skóry, jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić? Zapytałyśmy o to dermatolog dziecięcą dr Lidię Ruszkowską.


Tym, na co przyszli albo już świeżo upieczeni rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę, jest specjalna pielęgnacja skóry niemowlęcia. W odróżnieniu od skóry dorosłego nie ma ona jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych. Jej specyfika sprawia, iż w okresie swojego rozwoju wykazuje ona większą wrażliwość na wszelkie czynniki mogące wywołać podrażnienie, uczulenie czy uszkodzenie.

W obrębie skóry noworodka można wskazać miejsca, które są najbardziej narażone na stany zapalne czy inne zmiany skórne. Mowa tu o okolicach pieluszkowych, czyli skórze pod pieluszką. Z czego to wynika? Są to miejsca, z ograniczonym dostępem do powietrza. Jakby tego było mało, skóra w tym obszarze ma bardzo częsty kontakt z moczem i kałem.

Wszystkie te czynniki tworzą wręcz idealne środowisko sprzyjające odparzeniom. Objawiają się one podrażnioną, zaczerwienioną skórą z możliwym obrzękiem i występowaniem krostek czy grudek, co sprawia dziecku dyskomfort, pieczenie oraz ból. W przypadku zaniedbania zmian skórych pod pieluszką, może dojść do ich zakażenia lub infekcji grzybicznej. Wówczas mamy doczynienia z nasilonym Pieluszkowym Zapaleniem Skóry (PZS).

Jak rozpoznać pieluszkowe zapalenie skóry?


Pieluszkowe zapalenie skóry może przybierać różne postacie. W łagodnej formie to tylko albo aż lekko zaczerwieniona, podrażniona skóra pod pieluszką. W stanie ostrym mogą być to już krwawiące lub otwarte rany w okolicach pieluszkowych. Niezależnie od stopnia zaawansowania zmian żadnych z nich nie wolno bagatelizować, gdyż PZS w przypadku zaniedbań coraz bardziej się nasila.

Jak zapobiegać pieluszkowemu zapaleniu skóry?


Choć pieluszkowemu zapaleniu skóry nie zawsze możemy w 100 proc. zapobiec (np. z powodu biegunek infekcyjnych), to istnieje zestaw pewnych nawyków pielęgnacyjnych, których należy się trzymać, aby maksymalnie przeciwdziałać temu schorzeniu. Należy do nich:

Używanie superchłonnych pieluszek jednorazowych


Częsta zmiana pieluszki


Dbanie o czystość i suchość skóry


Zapewnienie skórze dostępu powietrza


Natłuszczanie skóry


Delikatne oczyszczanie skóry chusteczkami nawilżanymi



Rodzaj pieluszki a PZS


Zarówno w profilaktyce, jak i łagodzeniu występującego już PZS istotną rolę odgrywa dobór odpowiedniej pieluszki. W sklepach z artykułami do pielęgnacji i higieny małych dzieci rodzice powinni rozejrzeć się za superchłonnymi pieluszkami jednorazowymi. Innymi słowy, pieluszki powinny wspomagać pożądany w pielęgnacji skóry pod pieluszką stan, czyli brak wilgotności, dostęp świeżego powietrza i ogólny komfort.

Po więcej informacji na temat prawidłowej pielęgnacji skóry dziecka i skutecznej walki z pieluszkowym zapaleniem skóry zapraszamy do naszej rozmowy w ramach "Akademii Pampers: między nami rodzicami!". Natomiast w pozostałych programach naszego wideocyklu znajdziecie takie istotne tematy jak kompletowanie wyprawki noworodkowej, przewijanie niemowlaka czy spokojny sen niemowlaka.

Idź do oryginalnego materiału