Płacze i nie chce jeść? Nie lekceważ objawów anginy u niemowlaka

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Angina rzadko występuje u niemowląt, nie można jednak ignorować jej objawów. Fot. Yan Krukau/Pexels.com


Angina u niemowlaka to infekcja migdałków wywoływana przez wirusy lub bakterie. U dzieci najczęściej diagnozuje się anginę ropną, której przyczyną jest zakażenie paciorkowcami. Niemowlęta rzadko chorują na anginę, jednak jeżeli wystąpią u nich charakterystyczne objawy, konieczna jest wizyta u lekarza i wdrożenie leczenia.


Angina u niemowlaka to rzadko występująca u dzieci w tym wieku choroba o podłożu bakteryjnym lub wirusowym.

Objawy anginy ropnej, najczęściej występującego typu anginy u dzieci, to m.in. gorączka, ból gardła i nalot na migdałkach i błonie śluzowej jamy ustnej.

Leczenie anginy u niemowląt zwykle polega na podaniu antybiotyku.


Angina u niemowlaka


Angina u niemowląt to ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. W większości przypadków jej przyczyną jest zakażenie bakteryjne wywołane paciorkowcami, najczęściej paciorkowcami B-hemolizującymi grupy A (Streptococcus pyogenes). Choroba ta bardzo rzadko występuje u niemowląt i małych dzieci, gdyż do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt z osobą chorą.

Angina u niemowlaka karmionego piersią pozostało rzadsza – niemowlęta wraz z mlekiem mamy otrzymują cenne przeciwciała, które chronią je przed infekcjami.

Angina u niemowlaka – objawy


Najczęstsze objawy anginy ropnej u niemowlaka to:


powiększone, bolesne węzły chłonne,

białawy nalot w obrębie jamy ustnej, przede wszystkim widoczny na migdałkach podniebiennych,

wysoka gorączka,

rozpulchnienie i zaczerwienienie tkanek jamy ustnej,

ból gardła, który utrudnia ssanie i przełykanie (może to skutkować brakiem apetytu i odrzucaniem piersi lub butelki),

płaczliwość.


W przypadku anginy wirusowej również dochodzi do powiększenia węzłów chłonnych, jednak nie pojawia się ropny nalot na migdałkach. Zamiast tego mogą wystąpić pęcherzyki na podniebieniu miękkim. Temperatura ciała dziecka może być prawidłowa, lekko lub znacząco podwyższona (w zależności od typu wirusa), a inne objawy przypominają grypę lub przeziębienie: dziecko jest markotne, może wystąpić u niego kaszel, nieżyt nosa i chrypka.

Na poniższym zdjęciu widać charakterystyczny białawy nalot na migdałkach i w obrębie jamy ustnej. jeżeli nie jesteś pewna, jak rozpoznać anginę u niemowlaka, nie zwlekaj i jak najszybciej skonsultuj się z pediatrą.

Jak leczyć anginę u niemowlaka?


Jeśli zauważysz u niemowlaka objawy, które mogą wskazywać na anginę bakteryjną lub wirusową, konieczna będzie wizyta u pediatry.

Leczenie anginy ropnej (bakteryjnej) u niemowlaka polega na podaniu dziecku antybiotyku, najczęściej penicyliny. Kuracja trwa 10 dni. W przypadku uczulenia na penicylinę lekarz przepisze inny typ leku, a czas kuracji zwykle zostaje skrócony do 5 dni.

Lekarz oceni, czy należy również wprowadzić leczenie objawowe, tzn. podanie leków zwalczających konkretne objawy choroby, np. leki przeciwgorączkowe albo leki odkażające jamę ustną. Pamiętaj, by nie podawać maluszkowi leków na własną rękę – każdorazowo skonsultuj się z pediatrą lub farmaceutą, czy lek jest bezpieczny dla niemowląt i uprzedź go o ewentualnych alergiach dziecka.

W przypadku zdiagnozowania anginy wirusowej stosuje się wyłącznie leczenie objawowe – antybiotyki nie działają na infekcje wywołane wirusami.

Dieta przy leczeniu anginy u niemowlaka


W trakcie leczenia jak najczęściej podawaj dziecku pierś (lub butelkę, jeżeli karmisz mlekiem modyfikowanym lub odciągasz pokarm). Z uwagi na ból i podrażnienie gardła niemowlę może odmawiać przyjmowania pokarmu, dlatego dbaj o to, by piło jak najczęściej, choćby mniejsze niż zwykle ilości. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia.

Jeśli niemowlę jest w trakcie rozszerzania diety i je pokarmy stałe, na czas choroby podawaj mu wyłącznie miękkie pokarmy, najlepiej o płynnej lub półpłynnej konsystencji, które nie podrażnią dodatkowo zaognionego gardła.

W ramach wsparcia leczenia objawowego czasem podaje się niemowlakowi herbatkę rumiankową. Rumianek działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, może jednak uczulać. Pamiętaj też, iż zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w 1. roku życia niemowlęta powinny pić wyłącznie mleko mamy (lub mleko modyfikowane) oraz wodę, jednak ta może znaleźć się w ich diecie ok. 6. miesiąca życia. Dlatego też przed podaniem niemowlakowi rumianku skonsultuj się z pediatrą.

Angina u dziecka


Angina u niemowląt występuje rzadko, w przeciwieństwie do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Angina u dziecka objawia się tak samo jak u niemowląt, a symptomy różnią się w zależności od podłoża infekcji. Dziecko chorujące na zapalenie gardła i migdałków powinno dużo pić, by się nie odwodnić, oraz odpoczywać. Dopóki nie poczuje się lepiej, należy więc pozwolić mu zostać w domu. Pamiętaj o wizycie kontrolnej po skończonej kuracji – zarówno w przypadku przedszkolaków i starszych dzieci, jak i niemowląt.

Idź do oryginalnego materiału