Plank mostowy to pogromca tłuszczu brzusznego. Obwód talii zmniejsza się o kilka cm

newsy.wizaz.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: Plank mostowy to pogromca tłuszczu brzusznego. Obwód talii zmniejsza się o kilka cm, mobilność wznosi się na wyższy level/ fot. UNSPLASH/Olivia Bauso


W poszukiwaniu prostych, ale skutecznych rozwiązań w kształtowaniu sylwetki i poprawie mobilności, coraz więcej kobiet sięga po ćwiczenia wzmacniające core i miednicę. Jednym z takich ruchów jest „plank mostowy” czyli odwrotna wersja klasycznej deski. To ćwiczenie, mimo swojej prostoty, potrafi zaskoczyć efektywnością.

Czym jest plank mostowy i dla kogo?

„Plank mostowy”, czyli reverse plank, to ćwiczenie izometryczne wykonywane w pozycji odwrotnej do klasycznej deski, czyli z podparciem na wyprostowanych rękach i piętach. Wymaga napięcia całego ciała i silnego zaangażowania ścięgien udowych, pośladków oraz brzucha. Jest szczególnie polecany osobom chcącym poprawić postawę oraz wzmocnić mięśnie po ciąży i porodzie.W ramach tygodniowego wyzwania codziennie podejmowano próbę wykonania „planku mostowego”. Początkowo zakładano utrzymanie pozycji przez pełną minutę. Okazało się jednak, iż ćwiczenie wymaga znacznie większej siły, niż przypuszczano. Ostatecznie zastosowano 4 serie po 15 sekund, a pod koniec tygodnia udało się dojść do 2 serii po 30 sekund. Wszystko wykonywano bez sprzętu, w domowych warunkach.

Zmęczenie ścięgien udowych i bóle szyi – przyczyny i rozwiązania

Już po pierwszym dniu pojawiło się silne zmęczenie tylnej taśmy mięśniowej – szczególnie ścięgien udowych. Napięcie i lekki ból wystąpiły również w odcinku szyjnym. gwałtownie okazało się, iż nierównowaga mięśniowa – zbyt słabe pośladki prowadzące do przeciążenia ud. Wprowadzono więc ćwiczenia uzupełniające, takie jak glute bridges, aby poprawić równowagę napięć i wesprzeć stabilizację ciała. To świetne rozwiązanie dla osób początkujących.

Efekty po tygodniu: lepsza postawa, siła i zaangażowanie mięśni

Po tygodniu codziennego wykonywania reverse plank może dostrzec wyraźne rezultaty: poprawia się postawa, wzrasta siła mięśni brzucha, a całe ciało lepiej utrzymuje napięcie. Ćwiczenie okazało się trudniejsze niż klasyczny plank, ale jednocześnie daje szybszy efekt w obszarach, które często są zaniedbywane po porodzie – zwłaszcza w obrębie miednicy i tylnej części ciała.

Jak włączyć reverse plank do swojego planu treningowego?

Warto rozpocząć od krótkich, kontrolowanych serii reverse plank – 2–4 powtórzenia po 15–30 sekund. najważniejsze jest utrzymanie prawidłowej techniki: nie zadzierać głowy, napinać pośladki i nie przeciążać ud. Regularne wykonywanie „planku mostowego” może być bezpiecznym i skutecznym krokiem do odzyskania kontroli nad ciałem po porodzie i zbudowania trwałej siły.

Idź do oryginalnego materiału