Po tych 4 zachowaniach rozpoznasz dziecko alfa. "To niepokojące"

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Helena Lopes/ shutterstock.com


Dzieci nie przychodzą z tą cechą na świat. Ten syndrom wywołują różne sytuacje, przed jakimi stawiane jest dziecko, a następnie jego zachowanie ulega zmianom. Wyróżnia się 4 niepokojące oznaki, charakterystyczne dla takich dzieci.
Wiele zdarzeń i sytuacji ma ogromny wpływ na nasze dziecko już od wczesnych miesięcy i lat. Nie bez znaczenia są dla niego zachowania najbliższych, brak lub nadmiar poczucia bezpieczeństwa lub kontroli, sytuacje, w których czuje się szczęśliwe lub wręcz przeciwnie - permanentnie zestresowane.


REKLAMA


Instynkt alfa u dzieci, to cecha, która pojawia się na skutek wielu wydarzeń w jego życiu. Takie dziecko skupia się na komforcie swojego opiekuna. Nie własne potrzeby, a samopoczucie najbliższych osób staje się dla niego najważniejsze. Syndrom ten zainteresował uznanego na świecie psychologa rozwojowego dr Gordona Neufelda. Zdaniem mężczyzny, syndrom alfa nie ma jednych i stałych zachowań, może przejawiać się na wiele sposobów. Można jednak wyodrębnić 4 charakterystyczne dla takich dzieci zachowania.


1. Doradzanie dorosłym. Dziecko stara się w wielu sytuacjach wpłynąć na rodzica. Doradzanie zwykle dotyczy choćby błahych spraw, jak zakupy albo plan dnia. Dziecko stopniowo zaczyna brać na siebie ciężar podejmowanych decyzji i odpowiedzialność za nie. Niektórzy dorośli zamiast w porę zareagować, korzystają z tego, wykorzystując wygodną dla siebie sytuację.
2. Nadmierna opiekuńczość. Choć ma zaledwie kilka lat, takie dziecko przejmuje się wieloma rzeczami. Współodczuwa emocje innych, chciałoby pomóc wszystkim i zbawić cały świat. Im więcej na siebie weźmie, tym większą czuje ulgę. Niestety przez takie tendencje, nie ma kiedy być dzieckiem i cieszyć się beztroskimi urokami dzieciństwa.
3. Niewidzialność. Znalezienie sobie zajęcia zawsze i wszędzie to główna cecha dzieci z syndromem alfa. Chcą stwarzać bliskim jak najmniej problemów, nie oczekują, iż ktoś się nimi zajmie albo wymyśli zabawy i atrakcje - stają się niemal niewidzialne.


4. Upór. Pójście na kompromis z takim dzieckiem wydaje się niemożliwe. Potrafi się ono obrażać godzinami, a przeproszenie kogoś przychodzi mu z największym trudem. To dziecko czuje ogromną odpowiedzialność za swojego rodzica, a to sprawia, iż rośnie w nim ogromne uczucie frustracji.
Zdaniem psychologa za syndrom alfa u dziecka odpowiadają głównie sytuacje rodzinne, takie jak: częste awantury lub rozwody rodziców. Podpowiada on również, iż jeżeli zauważysz u swojego dziecka jeden z powyższych objawów, zastanów się co zrzucasz na jego barki. Być może jest tego zbyt wiele. Najważniejsze jest by zapewnić mu jak największe poczucie bezpieczeństwa i zdjęcie nadmiaru stresu, który kumulując się w organizmie wpływa na całe jego funkcjonowanie i wywołuje mnóstwo dolegliwości.
Idź do oryginalnego materiału