Pokazała zdjęcie stóp dziecka. To problem wielu kilkulatków, lekarze go lekceważą

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Koślawe stopy nie wzbudzają u lekarzy czujności. fot. Pavel Danilyuk/Pexels


Koślawe stopy dziecka, płaskostopie i krzywe kolanka powinny wzbudzać czujność rodziców. I najczęściej wzbudzają, ale rodzice małych dzieci często są odsyłani z kwitkiem przez ortopedów i pediatrów. Tłumaczy im się, iż wiele dzieci z tego wyrasta i iż maluch "ma jeszcze czas". Fizjoterapeutka pokazała, kiedy rodzic powinien uważać na koślawe stopy dziecka.


Czy koślawe kolana i stopy dziecka kiedykolwiek wzbudziły waszą czujność? Rodzice bagatelizują takie rzeczy, a i ortopedom zdarza się twierdzić, iż trzeba czekać i dziecko być może z tego wyrośnie. Tymczasem fizjoterapeuci alarmują, iż coraz więcej dzieci ma problemy z krzywymi stopami i w ogóle nogami, które tym trudniej leczyć i rehabilitować, im starsze dziecko.

Koślawe stopy dzieci wzbudzają niepokój rodziców


Na facebookowym profilu fizjoterapeutki dr Joanny Chomicz-Wlazły opublikowano zdjęcie dziecięcych nóg, które widziane od tyłu są nieco krzywe, z rozstawionymi charakterystycznie na zewnątrz stopami. Dr Joanna Chomicz-Wlazły, która prowadzi bloga i media społecznościowe pod nazwą Fizjosensorycznie, pokazała wspomniane zdjęcie w sieci i zapytała rodziców, czy takie stopy dziecka wzbudziłyby ich czujność.

Wiele matek i ojców przyznało, iż faktycznie byli zaniepokojeni i w większości przypadków udawali się do pediatrów i ortopedów, ale byli lekceważeni. W wielu przypadkach rodzice usłyszeli, iż takie krzywe stopy u 2- i 3-letnich dzieci są normalne i trzeba poczekać, aż dziecko urośnie i wszystko się unormuje. Fizjoterapeutka niemowląt i małych dzieci w poście pisze:

"Czy takie stopy mogą być fizjologią? Czy terapeuta SI ma obowiązek/wiedzę, by stwierdzić czy ustawienie stóp jest prawidłowe? Czy to normalne, iż w późniejszym etapie rozwoju pojawiają się bóle? Problemy związane z nieprawidłowym ustawieniem stóp to już plaga w naszym gabinecie dlatego pozwoliłam sobie nawiązać tutaj dyskusję".



Rodzice są odsyłani i czekają


W komentarzach możemy przeczytać różne historie rodziców. Wielu z nich przyznaje, iż już u 3-latków widzieli ten problem. Słyszeli, iż często taki jest urok małych dzieci i większość z tego wyrasta: tak jak z płaskostopia. Efekty lekceważenia takich błędów w postawie są takie, iż dziecko po pewnym czasie ma coraz bardziej koślawe stopy, które w pewnym momencie mogą zacząć boleć.

Taki problem jest wskazaniem nie tylko do terapii SI, ale przede wszystkim do terapii z fizjoterapeutą oraz rehabilitacji ortopedycznej. To wada, na którą po 3. roku życia dziecka warto zwracać uwagę i dążyć do tego, by dziecko zostało prawidłowo zdiagnozowane. Koślawość stóp da się wyćwiczyć, ale trzeba być pod opieką fizjoterapeuty i m.in. nosić wkładki ortopedyczne w butach.

Bardzo wiele dzieci trafia jednak do specjalistów zbyt późno – większość dopiero wtedy, gdy koślawe stopy zaczynają je boleć, co jest objawem stóp płasko-koślawych. Ból najczęściej pojawia się, bo układ mięśniowo-więzadłowy staje się niewydolny podczas chodzenia. Warto więc zwracać uwagę na to, czy dziecko stawia stopy prawidłowo i dążyć do postawienia diagnozy: fizjoterapeutka apeluje do rodziców, by nie dawali się zbywać argumentem, iż dziecko z tego wyrośnie.

Idź do oryginalnego materiału