Połóg i pierwsze dni z noworodkiem w domu

51015kids.eu 2 lat temu

Połóg to czas, w którym organizm kobiety po porodzie powraca powoli do stanu sprzed ciąży. Cofają się zmiany ciążowe, macica z wielkości arbuza powraca do swojego pierwotnego rozmiaru i „chowa” się za spojeniem łonowym. Znikają przebarwienia skóry (jeśli wystąpiły w czasie ciąży) oraz stabilizuje się laktacja. Ustępują obrzęki, przez co możesz zauważyć nadmierne pocenie się (zwłaszcza w nocy) lub potrzebę częstszego korzystania z toalety. Wydalane z macicy zostają odchody połogowe, a jajniki na nowo podejmują aktywność. Ten szczególny czas zmian trwa około 6 tygodni.

Zarówno u kobiet po porodzie naturalnym, jak i po cięciu cesarskim występuje połóg, jednak samo krwawienie po porodzie operacyjnym może być nieco krótsze. Ważne, aby obserwować wydzielinę z pochwy. Obkurczaniu macicy towarzyszy wydalanie zbędnych tkanek, czyli właśnie wydalanie odchodów połogowych, które zawierają krew i skrzepy, śluz, fragmenty nabłonka. Ilość odchodów połogowych i ich wygląd zmieniają się z czasem.

Jak wyglądają odchody połogowe?

Początkowo, przez pierwsze 1-3 dni po porodzie wydzielina jest krwista i dość obfita, wygląda tak jak bardzo obfita miesiączka. Może się pojawiać i znikać, powodując plamienie raz na jakiś czas lub płynąć bez przerwy.

Około 5-6 dnia wydzielina przybiera kolor różowawo-brązowy.

Około 10-14 dnia pojawia się biaława wydzielina, co jest spowodowane zwiększoną ilością leukocytów w odchodach.

Po 4 tygodniu wydzielina jest bardziej skąpa i wodnista. Może być wtedy żółtawa lub bezbarwna.

Odchody połogowe zanikają między 4 a 6 tygodniem połogu.

Odchody poporodowe przez cały czas powinny być bez zapachu. Nieprzyjemny zapach z pochwy po porodzie wymaga wizyty u lekarza. jeżeli w połogu masz dreszcze i gorączkę również powinnaś zgłosić się do lekarza. Może to świadczyć o rozwijającym się zakażeniu połogowym.

Czego nie zaleca się w czasie połogu:

– współżycia,

– zakładania tamponów,

– kąpania się w wannie.

Symptomy, które powinny nas zaniepokoić i kiedy powinniśmy się udać do lekarza:

– gorączka, ból mięśni,

– nieprzyjemny zapach odchodów połogowych.

Połóg to czas naszej rekonwalescencji, czas na odpoczynek i powrót do „formy”. To czas bardzo indywidualny. Pamiętaj, aby zgłaszać swoje potrzeby i mówić o rzeczach, które Cię niepokoją. W tym wyjątkowym czasie nie jesteś sama. Masz do dyspozycji swoja położną środowiskową lub położną, która przygotowywała Cię do porodu.

Pierwsze dni z noworodkiem w domu

Wiemy, iż instrukcja obsługi noworodka nie jest łatwa. Jednak z każdym dniem nabieramy wprawy i pewności w czynnościach jakie wykonujemy z maluszkiem. Po powrocie ze szpitala zostajemy same ze sobą i zdane na siebie. Oczywiście najważniejsze jest tutaj wsparcie rodziny i osób bliskich. Pierwsze dni powinniśmy spędzić sami jako domownicy z maleństwem, ucząc się nowego funkcjonowania. Odwiedziny warto zostawić na późniejszy czas, kiedy już nauczymy się funkcjonować w nowych warunkach.

Dziecko ma inny rytm funkcjonowania i często jego aktywność jest większa w nocy. Zadbajmy o swój odpoczynek i wykorzystujmy drzemki dziecka na własną regenerację. Wypoczęta mama to szczęśliwe dziecko.

Zadbajmy o odpowiednia temperaturę w domu, nie doprowadzajmy do przegrzewania. Odpowiednia temperatura to 20-21 stopni Celsjusza.

Dziecko poprzez płacz najczęściej zgłasza potrzebę głodu, a więc karmimy maluszka na żądanie czyli wtedy kiedy zgłasza taką potrzebę. Nie ma stałego rytmu karmień. Warto przed karmieniem zmienić dziecku pieluszkę, aby w spokoju mogło skupić się na jedzeniu.

Pozwólmy sobie pomóc i zgłaszajmy swoje potrzeby partnerowi czy bliskim. Warto także jeszcze w ciąży wraz z partnerem obgadać podział obowiązków związanych z dzieckiem. Mężczyźni świetnie sobie radzą z kąpielą maluszka – możemy tę czynność przekazać do wykonania tacie.

Jeśli dziecko jest niespokojne, kurczy nóżki, ma twardy brzuch, być może mamy do czynienia z kolkami. Warto skonsultować się ze swoja położną w tej kwestii.

Karmienie piersią, chociaż jest rzeczą fizjologiczną, może przysporzyć wiele trudności. Gdyby takie się pojawiły, poszukaj pomocy u położnej lub doradcy laktacyjnego, oni rozwieją Twoje wątpliwości i pomogą przejść Ci przez drogę laktacji.

Do porodu i ciąży warto przygotowywać się już wcześniej na etapie ciąży, szukaj wiedzy w rzetelnych źródłach i miejscach, gdzie porad udzielają osoby, które się na tym się naprawdę znają, a informacje są oparte na badaniach naukowych. Korzystaj z edukacji przedporodowej lub zajęć w Szkole Rodzenia. jeżeli będziesz świadoma i będziesz wiedziała jak postępować, czego się obawiać, a co jest całkowicie normalne w danym okresie, będziesz spokojniejsza i pewniejsza w tym co robisz.

Magdalena Kuś

Położna

www.sercepoloznej.pl

Idź do oryginalnego materiału