Próba wypuszczenia balonu z sondą do stratosfery Ziemi

vdg.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 9


W ramach projektu „Über-Schlesien” ósmoklasiści ze szkoły podstawowej Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej postawili sobie za cel wypuszczenie balonu z sondą, aby móc zbadać jakie warunki panują w stratosferze Ziemi na wysokości około 40 tys. metrów.

To nie lada wyzwanie, ponieważ wymagało to czterotygodniowych przygotowań. Wraz z Danielem Maciołem, nauczycielem języka niemieckiego, który nadzorował prace nad tym projektem, uczniowie dokonywali licznych obliczeń, montowali elementy sondy, a także przeprowadzali testy z lokalizatorami GPS. Wszystko po to, by jak najlepiej przygotować się do realizacji tego wyjątkowego projektu, który koordynowali Beata Tur, menedżerka ds. kultury ifa w Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK), a także Johannes Schmidt, menedżer ds. kultury ifa w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej (DWPN).

W oparciu o materiały dydaktyczne i krótkie filmy instruktażowe niemieckiej firmie Stratoflights ósmoklasiści zbudowali sondę. Następnie napełnili balon helem i przymocowali do niego sondę i spadochron. W sondzie znajdowała się kamera filmująca lot do stratosfery, lokalizator GPS oraz urządzenie do pomiaru temperatury, ciśnienia powietrza i wilgotności. Uczniowie napisali także listy w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim, zawierające cytaty znanych osób na temat pokoju na świecie.

Plan projektu był następujący: balon wypełniony helem wraz z spadochronem miały zostać wypuszczone do stratosfery. Tam na wysokości 40 000 metrów balon powinien pęknąć, a sonda i spadochron z powrotem spadłyby na Ziemię. Wtedy to uczniowie mogliby przeanalizować dane zebrane przez urządzenie. Poza analizą danych byłaby to również okazja, aby na podstawie zdjęć wykonanych podczas lotu balonem móc zbadać geografię i krajobraz kulturowy Górnego Śląska, co wzmocniłoby tożsamość kulturową uczestników z mniejszości niemieckiej. Jednak duża siła ciągnąca wiatru w dniu realizacji projektu pokrzyżowała ich plany. Sonda i spadochron zaplątały się w drzewo, a balon oderwał się i odleciał.

Pomimo nieudanej próby, uczniowie nie poddają się! Zdają sobie sprawę, iż już samo zdobycie doświadczenia i zrealizowanie tak wyjątkowego i unikalnego projektu jest wielkim osiągnięciem. Nie poddają się i przygotowują się do kolejnej próby.

Pomimo, iż główny cel nie został (na razie) osiągnięty, najważniejsze oczekiwania tego projektu zostały spełnione. Oprócz możliwości wypuszczenia sondy i zbadania panujących warunków stratosferze Ziemi, uczniowie udoskonalili podczas przygotowań swoje umiejętności w zakresie języka naukowego. Projekt był realizowany w języku polskim, angielskim i niemieckim, przy czym to właśnie ostatni język odgrywa dla uczniów teraz wielką rolę. W czasach, kiedy to z powodu wprowadzonego rozporządzeniu wymiar godzin języka niemieckiego został zmniejszony, projekt ten zaoferował dodatkowe godziny z językiem niemieckim. Drugim najważniejszym osiągniętym celem jest to, iż uczniowie zostali wprowadzeni w fascynujący świat nauki, zwłaszcza w zakresie przedmiotów STEM. Na zajęciach przyswajali oni teorię, a później w trakcie przygotowań musieli wykazać się swoimi nabytymi umiejętnościami w praktyce. Jaka inna forma zajęć nadawałaby się lepiej do wzbudzenia zainteresowań obszarem tej nauki? Uczniowie na własnej skórze mogli się przekonać, iż te przedmioty nie są takie straszne, jak mogłyby im się wydawać. Być może choćby wzbudziło to w nich chęć kontynuowania edukacji w tej dziedzinie.

My już z niecierpliwością czekamy na kolejną próbę wypuszczenia balonu! Trzymamy kciuki za powodzenie projektu!

Zdjęcia: Beate Tur, Johannes Schmidt, Lucas Netter

Jeżeli jesteście ciekawi poszczególnych etapów realizacji tego projektu, zapraszamy do lektury artykułu na stronie wochenblatt.pl

Projekt „Über-Schlesien” jest sponsorowany przez Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) ze środków Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec. Jest koordynowany przez Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (ZNSSK) i Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej (DWPN) we współpracy ze szkołą podstawową Stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae w Raszowej.

Idź do oryginalnego materiału