Kim jest projektant i na czym polega istota projektowania użytkowego w dobie globalizacji, ciągłych zmian i galopującego rozwoju technologii? Te pytania zadają sobie coraz częściej nie tylko ludzie związani z branżą projektową, ale także – świadomi konsumenci.
Czy jednak warto szukać definicji w świecie, w którym wszystko błyskawicznie się dezaktualizuje? Czy estetyka powinna być względna? Czy kontekst polski w projektowaniu przez cały czas jest ważny? I czy wciąż potrzebujemy Festiwali Designu? Te i wiele innych wątków poruszyła Agnieszka Jacobson-Cielecka – dziekan Wydziału Projektowania w Uniwersytetu SWPS, w rozmowie z Agatą Bisping.
Podcastu możesz posłuchać również w serwisach streamingowych: Apple Podcasts, SoundCloud i Lecton.
O cyklu „Mistrzowie”
W cyklu rozmów „Mistrzowie” Strefy Designu Uniwersytetu SWPS wraz z praktykami ze świata designu rozmawiamy o tym, jak wygląda ich codzienna praca związana z różnymi aspektami kreatywnego projektowania.
{loadposition banner}
Gościni
dr Agnieszka Jacobson-Cielecka
dyrektorka programowa i współautorka programu nauczania School of Form, Dziekan Wydziału Projektowania Uniwersytetu SWPS. Kuratorka licznych wystaw polskiego designu m.in. unPolished, Polska Folk, Materia Prima, prezentowanych na najważniejszych festiwalach designu w Europie, a także w muzeach designu. Kuratorka główna wystawy Common Roots. Design Map of Central Europe. zrealizowanej na zamówienie Design Museum Holon w Izraelu. Krytyk designu, dziennikarka i publicystka. Zasiada w radach programowych polskich i zagranicznych festiwali designu. Jurorka w licznych konkursach. Jej najnowsze projekty kuratorskie to: Looking Through Objects. Współczesne polskie projektantki oraz wystawa Korale koloru koralowego. Wcześniej była dyrektorką artystyczną Łódź Design Festival i redaktorką naczelną Elle Decoration. Laureatka nagród: Redaktor Naczelny Roku (Media i Marketing 2007) oraz Animator 2012 Design Alive Awards.
Prowadząca
Agata Bisping
Projektantka usług / badaczka w Greenhat Innovation, gdzie realizuje projekty dla biznesu (10Clouds, LPP, Siemens, DELL, 7R, X-Lander) i instytucji (m.in. w projekcie opracowania kierunków strategicznych rozwoju Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot, miasta Wrocław czy MGW w Zabrzu). Doświadczenie w łączeniu wielu elementów w praktyczne rozwiązania zdobywała pracując w branżach kreatywnych, współtworząc Krakowski Festiwal Filmowy czy Festiwal Off Camera. Była producentem kreatywnym i programerem konferencji Element Urban Talks - o zrównoważonym projektowaniu miast. Prowadzi podcasty i webinary w Strefie Designu Uniwersytetu SWPS oraz autorski projekt Greenhat i 360Inspiration – FutureS Thinking Podcast, w którym rozmawia z gośćmi z całego świata o tym, jak projektować przyszłość. Redaktor prowadząca najnowszej książki Zuzanny Skalskiej i Rafała Kołodzieja PROTOTYPING 2040 – The FutureS Thinking Book. Absolwentka studiów podyplomowych Projektowanie przyszłości na Uniwersytecie SWPS. Wykładowczyni na studiach podyplomowych Trendwatching & Futures Studies na AGH w Krakowie.