Przygryziony język jest częstym problemem, zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. W większości przypadków da się go łatwo wyleczyć domowymi sposobami i środkami dostępnymi bez recepty. Jednak niekiedy nie obędzie się bez konsultacji ze specjalistą, który zleci odpowiednie leki lub skieruje dalej, do innego lekarza.
Młodzi rodzice, którzy martwią się o zdrowie swojego maluszka, mogą być zaniepokojeni pojawiającymi się rankami na języku. W zależności od głębokości zadrapań i ran w jamie ustnej można wdrożyć metodę leczenia lub zapobiegania dalszemu się ich pojawianiu. W jaki sposób gwałtownie wyleczyć bolący, przygryziony język? Odpowiedzi na to i inne pytania znajdziesz w tym artykule.
Rana na języku od ugryzienia
Ugryzienie się w język potrafi być naprawdę bolesnym doświadczeniem. Niezwykle często siła ugryzienia nie jest duża, a nieprzyjemne uczucie samoistnie znika po kilku sekundach. Kiedy jednak na języku pojawia się krwawiąca rana, jedzenie, picie, a choćby mycie zębów może stanowić problem. Jak poradzić sobie z nasilającym się bólem zranionego miejsca?
Niezwykle ważne jest to co je osoba z przygryzionym językiem. W tym czasie będzie musiała unikać wielu rodzajów pokarmów, aby jeszcze bardziej nie podrażnić przygryzionego języka. Dodatkowo warto ograniczyć spożycie napojów wysokoprocentowych. Alkohol dostający się do jamy ustnej podrażnia śluzówkę oraz gardło.
Jakich rzeczy nie powinno się jeść, kiedy boląca ranka na języku nie daje spokoju? Warto unikać ananasa i kiwi. Dlaczego? To właśnie w tych owocach zawarte są kwasy, które mogą podrażnić śluzówkę. Nie należy ich spożywać w przypadku wszelkiego rodzaju ran w obrębie jamy ustnej. To nie tylko przygryziony język, ale również wszelkie uszkodzenia spowodowane posiadaniem aparatu ortodontycznego lub afty.
Przygryziony język u dziecka
Nasze pociechy, zwłaszcza te najmłodsze, są wyjątkowo narażone na ugryzienie się w język. Małe dziecko nie rozumie siły nacisku swojej szczęki i nie kontroluje w pełni jej mięśni, musi się tego nauczyć. Skutkiem tego może być właśnie przygryziony język – podczas snu mięśnie człowieka z reguły się rozluźniają, jednak dzieciom może się przyśnić coś, co sprawi, iż zagryzą szczękę. jeżeli język będzie akurat w nieodpowiednim miejscu, zranienie się jest murowane. Czasami też nasza pociecha może wywrócić się i wtedy spontaniczny ruch szczęki samoistnie rozetnie język. Jak już wyżej wspominaliśmy, większość ugryzień języka jest niegroźna, a ból, jak i delikatne zaczerwienienie znikają same po jakimś czasie. jeżeli jednak ranka na języku naszego dziecka wygląda poważnie, puchnie lub leje się z niej krew, należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Jama ustna to bardzo istotne i wrażliwe miejsce w organizmie człowieka. Wszelkie rany, jakie się w niej wytwarzają, mogą mieć negatywny wpływ na przyjmowanie przez nas pokarmów, a więc podstawową czynność potrzebną nam do normalnego funkcjonowania. Dlatego też warto dbać o naszą jamę ustną i język. jeżeli w wyniku przypadkowego przegryzienia pojawi się na nim głębsza rana, zgłośmy się specjalisty. Zanim jednak to zrobimy, możemy wstępnie zdezynfekować ranę (aby nie wdało się w nią żadne zakażenie). Dobre do dezynfekcji ran w jamie ustnej są naturalne składniki, takie jak na przykład porost islandzki. Zawiera on liczne kwasy i witaminy działające antybakteryjnie. Również środki zawierające nanosrebro mogą okazać się pomocne.
Przygryziony język – jak leczyć?
Jeśli przygryzienie języka objawia się głęboką, widoczną raną, należy udać się do lekarza. Ten może przepisać antybiotyk lub płukanie jam ustnej specjalistycznymi środkami antybakteryjnymi. W przypadku wyjątkowo głębokiej rany może być konieczne choćby założenie szwów.
Lekarz powinien też udzielić rad, dzięki którym gojenie się rany będzie szybsze i bardziej efektowne. Jak już wspomnieliśmy wyżej – mając rany na języku warto zrezygnować z:
- alkoholu i kwaśnych owoców czy warzyw (ananas, kiwi, cytrusy).
- ostrych dań i nie przesadzajmy z przyprawami.
- jedzenia, które wymaga intensywnego gryzienia – musimy je długo trzymać w ustach, a to naraża naszą ranę na kontakt z pokarmem i utrudnia gojenie.
Idealnym wyborem będą zupy – smaczne, pożywne, a jednocześnie płynne więc łatwe do przełknięcia bez drażnienia rany.
W aptekach jest dostępnych również wiele maści i innych środków przyśpieszających gojenie ran w jamie ustnej. Do takiego odkażania może służyć na przykład roztwór gencjany o stężeniu 1%. Na przygryziony język stosowany jest szczególnie przy stanach zapalnych błon śluzowych, które znajdziemy na dolnej części języka.