Przytulajcie się dla zdrowia i śmiechu. 20 uścisków, które dzieci pokochają

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Przytulanie się członków rodziny pomaga pielęgnować bliskość. fot. Luana Freitas/Pexels


Przytulanie bez dwóch zdań ma terapeutyczną moc: zacieśnia więzy w rodzinie i uwalnia od stresu. W wychowaniu dzieci to niezbędny element, za pomocą którego w przyszłości maluchy mają zwiększoną szansę na szczęście. Oto 20 różnych rodzajów uścisków, które dzieci pokochają (sprawią też, iż wszyscy się uśmiechniecie).


Już wielokrotnie pisaliśmy o tym, jak ogromną rolę w wychowaniu dzieci odgrywa przytulanie. To ważne, by dzieci czuły bliskość rodziców, dostawały informację, iż mogą czuć się bezpiecznie. Sama czynność przytulania powoduje wiele procesów w mózgu, dzięki którym jesteśmy bardziej zrelaksowani, szczęśliwsi i pewniejsi siebie.

Przytulanie pielęgnuje więzy


Przytulanie jest ważne dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego, a także dla prawidłowego rozwoju dziecka, które dzięki uściskom jest spokojne i szczęśliwe. Wśród korzyści z codziennego nawyku przytulania, są:

kształtowanie szczęścia dziecka na całe życie


zapewnienie dziecka o miłości i czułości rodziców


nauka empatii


redukcja stresu


wzmocnienie więzi


poprawienie nastroju.


Do przytulania z dzieckiem nie trzeba mieć specjalnie okazji i warto je praktykować przy każdej możliwej okazji. W wielu domach bywa jednak tak, iż codzienny pęd, obowiązki sprawiają, iż nie mamy czasu choćby na krótkie pomyślenie o przytulaniu.

Różne rodzaje przytuleń na różne sytuacje


Oto 20 rodzajów uścisków, które zawsze można wpleść z codzienną rutynę – dodadzą odrobinę zabawy i sprawią, iż wasze dziecko będzie zachwycone i spragnione przytulania.

1. Długi przytulas – każdy uścisk, który trwa 6 sekund i dłużej: można go stosować choćby na parkingu pod przedszkolem i w kolejce w markecie.

2. Kanapka – wiele z nas kojarzy "kanapkę" jako rzucanie się na siebie np. piłkarzy na boisku po zdobyciu gola. Uścisk, który jest kanapką, polega na tym, iż dwoje rodziców staje z przodu i tyłu dziecka i je przytula na hasło: "[imię dziecka], kanapka!".

3. Uścisk głębokiego oddechu – połączenie przytulenia i ćwiczeń oddechowych, np. nabieranie głębokich, świadomych wdechów i wydechów świetnie sprawdza się, jeżeli dziecko jest zdenerwowane. Praktykuj to także wtedy, gdy to tylko potrzebujesz uspokojenia, dziecko, widząc twoją praktykę, również będzie to naśladować.

4. Bujanie w objęciach – przytulanie i kołysanie dziecka na boki kojarzy się trochę z bujaniem do snu niemowlaka. Starszego dziecka możesz już nie dać rady nieść na rękach i kołysać, ale zawsze możecie usiąść przodem do siebie okrakiem.

5. Boczny uścisk – sprawdzi się, gdy dziecko jest czymś zajęte: siadasz obok niego i po prostu obejmujesz ramieniem. Możesz też dać buziaka w policzek ;-)

6. Uścisk bijącego serca – idealny, gdy dziecko jest zdenerwowane lub smutne. Połóż głowę dziecka na swojej klatce piersiowej tak, by słyszało lub czuło bicie twojego serca i przytulcie się. Istnieją badania, które mówią o tym, iż osoby w takiej bliskości wyrównują bicia swoich serc i ich tętno synchronizuje się.

7. Misiowy przytulas – rozłóż szeroko ramiona i chwyć w nie swoje dziecko, by całym sobą poczuć jego ciało.

8. Złap mnie i przytul – w połączeniu z zabawą w berka albo skakaniem po materacu: w pewnym momencie otwórz ramiona i złap w nie dziecko, przytulając.

9. Uścisk od tyłu – zarzuć mu od tyłu ramiona na szyje i mocno przytul: to sprawdza się szczególnie u rodziców nastolatków, które zwykle już nie chcą się aż tak często przytulać z mamą lub tatą.

10. Wzięcie z zaskoczenia, czyli przytulanie-niespodzianka wtedy, gdy dziecko się go nie spodziewa.

11. Przytulanie na kolanach – czyli wzięcie malucha na kolana i utulenie go tak, jakby szło spać.

12. Kocyk z miłości – to sposób, który kochają małe dzieci. Kiedy idziesz je przytulić przed snem, gdy leżą już w łózkach, połóż się na nich (bez obciążania całym swoim ciężarem) i zawołaj: "Atak kocyka miłości!". Śmiech u maluchów – gwarantowany!

13. Grupowy uścisk – przytulanie z wszystkimi członkami rodziny sprawia, iż zacieśniacie więzy między sobą. Im więcej osób w uścisku tym śmieszniej.

14. Całuśny przytulas – podczas przytulania dziecka, obsyp je drobnymi pocałunkami, do czasu aż zacznie chichotać.

15. Uścisk i wir – zakończ przytulanie obrotem i kręceniem się wokół osi, to przedłuży waszą bliskość na kilka sekund.

16. Uścisk podczas "Baloniku nasz malutki..."– kto nie zna rymowanki z prostą zabawą dla przedszkolaków? Na koniec, gdy balonik pęka, zamiast upadania na podłogę, przytul swojego malucha.

17. Taniec-przytulaniec – włączcie ulubione piosenki, do których zwykle tańczycie. W którejś z wolniejszych przytul swojego malucha i tańczcie razem w takiej pozycji.

18. Na łyżeczkę – przytulanie dziecka od tyłu na leżąco to świetny sposób na utulenie dzieci do snu.

19. Uścisk z masażem – gdy przytulisz dziecko, rób na jego plecach dłońmi okręgi i wzorki, a palcami możesz pisać np. literki i wzorki.

20. Przytulasowy potwór – tupnij i wydaj z siebie straszne dźwięki, po czym krzyknij: "Nadchodzi przytulasowy potwór!", a następnie wykonaj misiowego, wielkiego przytulasa: śmiech dzieci gwarantowany.

Źródło: happyyouhappyfamily.com


Idź do oryginalnego materiału