Raport roczny Erasmus+ 2023 już dostępny
Raport podsumowujący kolejny rok Erasmusa dostarcza kluczowych informacji na temat osiągnięć programu w zakresie: wspierania mobilności edukacyjnej, współpracy międzynarodowej oraz realizacji i rozwoju polityk unijnych – wraz z bogatą częścią statystyczną.
W porównaniu do 2022 r. budżet programu zwiększył się aż o 12,5%. Liczba dofinansowanych projektów wzrosła natomiast o ok. 6 tys., a zaangażowanych organizacji – o ponad 11,5 tys.
Z sukcesem udawało się też realizować priorytety Erasmusa, m.in.:
- Włączanie i różnorodność: ponad 200 tys. korzystających z programu to osoby o mniejszych szansach, w tym migranci, osoby z niepełnosprawnością czy w trudniejszej sytuacji społecznej i ekonomicznej.
- Środowisko i walka ze zmianą klimatu: 23% uczestników mobilności podróżowało niskoemisyjnymi środkami transportu.
- Transformacja cyfrowa: ponad 30 tys. osób wzięło udział w wymianach i szkoleniach nastawionych na rozwój umiejętności cyfrowych.
Skalę programu i jego osiągnięć doskonale pokazują też dane wieloletnie. Przykładowo do końca 2023 r. z oferty Erasmusa skorzystało ponad 15 mln osób.
Zachęcamy do lektury raportu (w języku angielskim), który dostępny jest pod poniższym linkiem: Raport Erasmus+ 2023 [EN]
Ponadto Komisja Europejska udostępniła dane statystyczne dla poszczególnych państw uczestniczących w programie. Przykładowo w 2023 r. w Polsce najwięcej projektów mobilnościowych (658) realizowano w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe. W sektorze Edukacja szkolna było to 625 projektów, a Szkolnictwo wyższe – 364. Najwięcej organizacji uczestniczyło zaś w mobilnościach w sektorze Młodzież – aż 1077. Z kolei najwyższe dofinansowanie otrzymali beneficjenci z sektora Szkolnictwo wyższe – blisko 91 mln euro.
Pełne dane dla Polski znajdziesz TUTAJ.