Drobne zachowania, które są "trudne", mogą być tylko przejawem buntu lub wynikać z tego, iż dziecko potrzebuje odreagowania stresu.
Są też jednak pewne "różowe flagi", które mogą zwiastować w późniejszym czasie większe problemy psychiczne lub emocjonalne u dziecka.
Psycholożka wymienia 5 zachowań, które mogą wydawać się niegroźne, ale warto na nie zwrócić uwagę, by w przyszłości nie skutkowały ryzykiem wystąpienia np. depresji.
Drobne rzeczy mogą być początkami problemów
Nie zawsze potrzeba "czerwonych flag" i krzyku rozpaczy, żeby wiedzieć, iż z dzieckiem dzieje się coś niedobrego. Czasem wystarczą drobne sygnały, czyli takie "różowe flagi", które są ostrzeżeniem, iż może rozwinąć się coś dużo poważniejszego. Nie zawsze prowadzą do problemów psychicznych i emocjonalnych, ale warto zwrócić na nie uwagę i poświęcić dziecku czas na rozmowę i pomoc.
Wiele z nich może być sygnałem do tego, by szukać pomocy u psychologa dziecięcego, podjąć próbę zdiagnozowania u dziecka np. zaburzeń. O "różowych flagach" mówi Rahil Briggs, psycholożka i profesorka kliniczna pediatrii i psychologii z Waszyngtonu, która w rozmowie z portalem parents.com wymienia 5 zachowań, które powinny u rodziców wywołać czujność.
5 różowych flag w zachowaniu dziecka
1. Problemy ze snem
Małe dzieci, które już nie są niemowlakami, powinny spać w ciągu doby ok. 10 godzin. Sen jest im niezbędny do zdrowego rozwoju, zachowania równowagi zdrowia psychicznego, a także po prostu do normalnego funkcjonowania w życiu społecznym i szkolnym/przedszkolnym.
Dzieci, które nie mogą w nocy spać, śpią krótko albo właśnie odwrotnie – śpią długo, a i tak są niewyspane – mogą mieć większą skłonność do epizodów depresyjnych i problemów z koncentracją.
2. Problemy z brzuchem
Bóle brzucha, zaparcia, biegunki i regularne problemy z układem pokarmowym mogą być związane z psychiką. Lekarze od dawna przyznają, iż problemy żołądkowo-jelitowe u dzieci mogą mieć podłoże psychologiczne: najczęściej są objawem lęków lub depresji.
3. Brak zainteresowania zabawą
Jeśli twoje dziecko nie jest zainteresowane żadnymi zabawkami, grami, układankami, ani nie ma pasji, z dużą dozą prawdopodobieństwa należy podejrzewać, iż maluch ma problemy z rozwojem emocjonalnym.
Małe dzieci mają tak ukształtowany mózg, iż zwykle gwałtownie się czymś ekscytują, gwałtownie się nudzą, ale też często dość emocjonalnie reagują na rzeczy, które im się podobają i sprawiają im przyjemność. jeżeli dziecku tego brakuje, warto udać się z nim do psychologa.
4. Ciągłe poczucie winy
Dzieci, które na każdym kroku są strofowane przez dorosłych z powodu drobnych wykroczeń, w końcu zaczynają we wszystkim widzieć własną winę. Często przepraszają za rzeczy niezależne od nich i ich skłonność do poczucia winy niesie ze sobą ryzyko depresji.
Upewnij się więc, iż nie zwracasz dziecku uwagi o drobiazgi i nie wpędzasz go w poczucie winy, bo to najczęściej od rodziców i opiekunów zaczyna się błędne koło brania na siebie winy przez dzieci i wieczne poczucie winy.
5. Czarnowidztwo
Małe dzieci podczas zabawy często projektują swoje obawy i lęki. Np. maluch, który się boi przemocy ze strony dorosłych, może się bawić w więzienie dla zwierzaków, w rozkazywanie itp. Podczas takich wymyślonych zabaw najlepiej widać, z czym dziecko próbuje sobie poradzić i co przepracowuje.
Jeśli jednak maluch bawi się wyłącznie w zabawy z negatywnymi scenariuszami, a w rozmowach zadaje pytanie tylko o śmierć, upadek cywilizacji i tego typu sprawy, warto być bardziej czujnym. Być może to tylko dziecięca ciekawość, która wymaga zaspokojenia, ale bywa tak, iż to zaczątek większych problemów emocjonalnych.