Rząd zdecydował o dodatkowym dniu wolnym. Majówka 2025 może trwać aż 9 dni

mamadu.pl 4 godzin temu
Dla planujących z wyprzedzeniem istnieje możliwość wygenerowania ponad tygodnia wolnego przy minimalnym nakładzie dni urlopowych – warto to wykorzystać na regenerację, podróże lub po prostu odpoczynek od codziennych obowiązków. Nadchodząca majówka wypada tak, iż za 3 maja pracownicy mogą wziąć wolne np. 2 maja i mieć 4 dni odpoczynku bez wykorzystywania urlopu.


Majówka 2025: aż 4 dni wolnego


Maj w Polsce to czas, na który czeka wielu pracowników – właśnie wtedy przypadają jedne z najbardziej lubianych dni wolnych w całym kalendarzu. Tradycyjnie 1 maja obchodzimy Święto Pracy, a 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja. Oba te dni są ustawowo wolne od pracy, co stwarza doskonałą okazję do dłuższego wypoczynku.

Między nimi znajduje się 2 maja, czyli Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – choć formalnie nie jest to święto ustawowo wolne, to od lat wiele osób bierze wtedy urlop, aby cieszyć się dłuższą majówką.

W 2025 roku układ kalendarza wyjątkowo sprzyja odpoczynkowi. 3 maja przypada w sobotę, co oznacza, iż zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawcy są zobowiązani do udzielenia pracownikom dodatkowego dnia wolnego w zamian. Najczęściej wybieranym terminem tego dnia jest właśnie piątek, 2 maja. Dzięki temu większość pracowników nie musi wykorzystywać urlopu, by cieszyć się czterodniowym weekendem – od czwartku 1 maja do niedzieli 4 maja.

Jeszcze więcej wolnego


Co więcej, osoby, które zaplanują urlop jeszcze sprytniej, mogą zyskać aż 9 dni wolnego przy wykorzystaniu zaledwie trzech dni urlopu. Wystarczyło wziąć wolne od poniedziałku 28 kwietnia do środy 30 kwietnia. W połączeniu z dniami ustawowo wolnymi (1 i 3 maja), weekendami (26-27 kwietnia oraz 3-4 maja) i dniem wolnym za 3 maja (przypadającym w sobotę), powstaje aż 9 dni nieprzerwanego odpoczynku.

Sytuacja ta dotyczy nie tylko pracowników etatowych. Zgodnie z komunikatem Państwowej Inspekcji Pracy opublikowanym tuż przed majówką 2025 pracodawcy mają obowiązek zapewnienia dnia wolnego w maju każdemu pracownikowi, dla którego 3 maja przypada w dniu wolnym od pracy (np. sobocie), pod warunkiem rozliczenia w systemie miesięcznym.

Dodatkowo, członkowie korpusu służby cywilnej – czyli m.in. pracownicy urzędów i administracji państwowej – zgodnie z przyjętą praktyką również będą mieli 2 maja wolne od pracy. Dokument decydujący o tym podpisał niedawno premier Donald Tusk. To rozwiązanie, podobnie jak w przypadku 10 listopada (poniedziałek przed 11 listopada, czyli Narodowym Świętem Niepodległości), ułatwia zachowanie ciągłości pracy urzędów i pozwala lepiej zarządzać czasem pracy.

Źródło: pip.gov.pl, gov.pl, wiadomosci.wp.pl


Idź do oryginalnego materiału