Sejm zmienia Kodeks pracy. Chodzi o wolne dni i urlopy rodziców

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Zmiany w Kodeksie pracy dla rodziców związane są z unijną dyrektywą work-life balance. fot. Helena Lopes/Pexels


Dziś Sejm pracuje nad ważnymi zmianami w Kodeksie pracy, które dotyczą przede wszystkim rodziców. To nowelizacja związana z unijną dyrektywą work-life balance, która zakłada większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym (w tym posiadanie rodziny i opieki nad dziećmi). Zmiany związane są z wydłużonym urlopem rodzicielskim i większą elastycznością zatrudnienia dla rodziców.


Dziś (tj. 10.01.2023 r.) Sejm pracuje nad ważnymi zmianami w Kodeksie pracy, które będą dotyczyć m.in. rodziców małych dzieci.

Wprowadzenie do polskich przepisów założeń z dyrektywy unijnej work-life balance zakłada, iż zostanie wydłużony urlop rodzicielski. Każdy z rodziców będzie miał obowiązek z niego skorzystać, bo urlop ten nie przechodzi z jednego rodzica na drugiego.

Zmiany w prawie pracy dotyczą też tzw. dni opieki nad dzieckiem i zwiększają elastyczność pracy dla osób, które opiekują się dziećmi do 8. roku życia.


Zmiany w Kodeksie pracy dla rodziców


Dzisiaj posłowie pracują nad zmianami w Kodeksie pracy, które dotyczą rodziców. Chodzi o zmiany w urlopie rodzicielskim i organizację pracy dla rodziców małych dzieci. Nowelizacja w Kodeksie pracy związana z opieką nad dziećmi wynika z dyrektywy unijnej work-life balance, która zakłada większą równowagę między pracą a życiem prywatnym, w tym posiadaniem rodziny i opieką nad dziećmi.

Urlop rodzicielski z podziałem na mamę i tatę


Według nowych przepisów, nad którymi dziś Sejm będzie pracował, urlop rodzicielski zostanie wydłużony do wymiaru 41 tygodni (43 w przypadku urodzenia bliźniaków). Warto przypomnieć, iż w tej chwili urlop rodzicielski trwa 32 i 34 tygodnie, które może wykorzystać każdy z rodziców wymiennie. W nowych przepisach urlopem rodzicielskim rodzice będą też mieli obowiązek się podzielić.

Obecnie najczęściej wykorzystują go matki – statystyki pokazują, iż tylko 1 proc. ojców dzieli się z matkami dzieci urlopem rodzicielskim. Teraz będzie aż 9 tygodni, które będą przysługiwały każdemu z rodziców i nie będzie możliwości przeniesienia ich na drugiego. W nowelizacji zmieni się też wymiar zasiłku macierzyńskiego – za cały okres urlopu będzie on wynosił 70 procent podstawy pensji.

Dodatkowy urlop dla opiekunów dziecka


W projekcie ustawy pochodzącym z dyrektywy work-life balance zakłada się, iż w Kodeksie pracy dla rodziców zostaną także wprowadzone zmiany związane z urlopem opiekuńczym. w tej chwili mamy do wykorzystania tzw. dwa dni opieki na dziecko (lub 16 godzin), które są dodatkowymi dniami urlopu płatnego (płatne w 80 proc.), które w każdym roku może wykorzystać jeden z rodziców.

Przysługują one na dziecko do ukończenia przez nie 14. roku życia. Po nowelizacji ustawy rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowych 5 dni urlopu bezpłatnego, który przeznaczony jest na opiekę nad dzieckiem lub wymagającym opieki członkiem rodziny.

Warunki pracy zależne od tego, czy masz dziecko


Dyrektywa work-life balance zakłada również, iż ci, którzy mają dzieci do lat 8., będą mogli korzystać z pracy zdalnej i mieć większą elastyczność w godzinach pracy. Mówi się także o tym, iż być może rodzice będą mogli mieć choćby do 5 godzin przerwy w ciągu dnia pracy, by móc zawodowe obowiązki nadrobić np. wieczorem. jeżeli pracodawca się na to nie zgodzi, będzie musiał wydać pracownikowi pisemne oświadczenie.

Obecnie jest tak, iż większą elastyczność mają rodzice dzieci do 4. roku życia, a pracodawca nie musi uzasadniać odmowy pracy zdalnej, jeżeli rodzic dziecka o taką poprosi. W przepisach, które mamy obecnie, taki rodzic nie może także być wysyłany na delegacje, pracować nocą lub brać nadgodzin, o ile sam nie wyraża na to zgody.

Idź do oryginalnego materiału