W ostatnich dniach października w Ośrodku Rehabilitacji Zabajka 2 w Złotowie, odbyły się warsztaty „Śmiało patrzę w przyszłość”, dedykowane dzieciom przedszkolnym i wczesnoszkolnym od 4 do 7 roku życia, ich rodzeństwu oraz rodzicom. Gościliśmy łącznie 16 rodzin a pomimo jesiennej aury za oknami, atmosfera była iście radosna a humory wszystkich uczestników wyśmienite.
To już trzecie spotkanie będące częścią wielopoziomowego projektu Fundacji SMA, którego celem jest wsparcie psychologiczne osób chorujących na SMA oraz ich rodzin. W trakcie realizowanych warsztatów we wszystkich grupach wiekowych propagowane są idee samodzielnego, aktywnego życia pomimo niepełnosprawności. Przeciwdziałamy odosobnieniu społecznemu i poczuciu bezradności, choćby u najmłodszych dzieci, ponieważ wiemy z doświadczenia, iż często charakteryzują one rodziny dotknięte niepełnosprawnością. Tworzymy bezpieczną przestrzeń do spotkania, wypowiedzenia swoich potrzeb, wymiany doświadczeń i budowania długotrwałej relacji z osobami zmagającymi się z podobnymi do nas trudnościami.
Niecałe cztery dni warsztatów obfitowały w moc wrażeń i doświadczeń. Dla najmłodszych odbywały się zajęcia terapeutyczne prowadzone przez Paulinę i Bartka Trzepizur. Paulina – psycholog, pedagog, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju. Od lat prowadzi, współprowadzi grupy terapeutyczne, warsztaty dla dzieci, młodzieży i rodziców a szczególne miejsce w jej praktyce zajmują rodziny mierzące z niepełnosprawnością. Bartek – psycholog, socjolog, współpracownik Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej, doświadczenie zdobywał w Dziennym Ośrodku Psychiatrii i Zaburzeń Mowy dla Dzieci i Młodzieży oraz Dziennym Ośrodku Pomocy Społecznej „Pogodna Jesień” w Wrocławiu, w tej chwili prowadzi terapie indywidualne jak i grupowe. Paulina i Bartek są założycielami Centrum Rozwoju i Wsparcia Psychologicznego Pozytyw-ka.
Dzieci w czasie warsztatów rozwijały swoje kompetencje społeczne, pracowały nad świadomym odczuwaniem i nazywaniem własnych emocji a także pogłębiały relacje z rówieśnikami. Rodzice na codziennych spotkaniach mierzyli się z tematami takimi jak: ja wobec świata, ja wobec mojego dziecka, ja wobec relacji. Pomimo wielu poruszających i niełatwych momentów rodzice pracowali nad wzmocnieniem swojego świadomego ja tak potrzebnego do budowania relacji z własnym dzieckiem oraz innymi.
Zajęcia dla ducha były tematem przewodnim warsztatów, ale zadbaliśmy także o fizyczność naszych najmłodszych. Korzystając z zaplecza rehabilitacyjnego Ośrodka Zabajka 2, dzieci szkoliły swoje umiejętności pływackie oraz uczyły się zasad nurkowania wraz z Leszkiem Naziemcem – znanym pasjonatem pływania w zimnej wodzie i otwartych akwenach o każdej porze roku, autorem książek „Dzikie dziecko” i „Dzikie pływanie”. Dzieci trenowały pływanie albo po prostu zaprzyjaźniały się z wodą pod okiem znanej szerszej społeczności SMA terapeutce z ośrodka Karolinie Suchej.
Leszek Naziemiec podczas konsultacji indywidualnych podzielił się z rodzicami i dziećmi, swoimi wskazówkami i pomysłami dotyczącymi ćwiczeń rehabilitacyjnych w domu w tym również, ważnego w SMA tematu wsparcia oddechowego i metod treningu oddechu.
Wiele euforii przyniosły dzieciom spotkania z zabajkowymi zwierzętami – sztuczki pokazane przez urocze psy, zawsze gotowe do zabawy z dziećmi, wspólne przygotowywanie jedzenia a potem karmienie alpak i dla odważnych możliwość wyprowadzanie ich na spacer. Hipoterapia jako forma rehabilitacji, wyczekiwana przez duże grono dzieci przyniosła wiele pozytywnych emocji i poczucia komfortu i zadowolenia a koniki w podziękowaniu za pracę otrzymały od nas pełne garście marchewek i jabłek.
Swoją wiedzą i umiejętnościami na konsultacjach podzielili się z nami specjaliści pracujący w Zabajce 2. Anna Zbiżek indywidualnie dopasowywała do każdego dziecka ćwiczenia w zakresie terapii stopy oraz metodę jej korekcji, pokazując jak wiele zmian mogą wprowadzić jej zalecania stosowane systematycznie. Artur Ciesielski, zdradzał najmłodszym tajnik i techniki jazdy na wózku, które wpływają na lepsze panowanie nad nim ale i co ważne dla wielu dzieci prędkość jazdy. Podczas wykładu dla rodziców, Artur wyjawił sekrety leżące u podstaw dobru dobrego wózka do indywidualnych potrzeb dziecka a także przekonywał do zadbania o dobry systematyczny domowy serwis wózka. Zajęcia na systemie Pragma dla wielu dzieci są jednymi z ulubionych, ponieważ dzięki urządzeniu pacjenci wykonują ćwiczenia w pozycjach, które na co dzień są dla nich trudne lub wręcz niedostępne, jak chociażby możliwość kopnięcia piłki na stojąco do kolegi czy koleżanki – o prawidłowe ćwiczenia zadbali Asia, Arek i Łukasz z ośrodka Zabajka 2.
Marcin z lasu Kostrzyński zabrał dzieci w niesamowitą podróż przyrodniczą po lesie, opowiadając o jego tajemnicach z taką pasją, iż poczuliśmy się jakbyśmy wspólnie wędrowali po leśnych ścieżkach, wyczekując wyjścia zza drzew kolejnych zwierząt. Marcin to pasjonat przyrody – na co dzień filmujący dziką przyrodę i nagrywający zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Gdy o podróżach mowa, to Lektor duszy Piotr Sołtysik zabrał rodziców podczas koncertu mis, gongów w muzyczną wędrówkę w głąb siebie. Leżąc w wygodnych pozycjach, poddali się oni harmonizującemu działaniu fal dźwiękowych, które wyciszyły ich myśli, złagodziły napięcia nerwowe, odświeżając ciała i odblokowując przepływ życiowej siły.
Z nami nigdy nie jest nudno a w szczególności, gdy wspiera nas i kreuje zabawę pełna euforii Wiktoria Nosewicz – właścicielka firmy Dzieciaki Cudaki. Wiktoria przerwy pomiędzy zajęciami wypełniła, zabawą, tańcem, śpiewem i animacjami, które przykuły uwagę wszystkich dzieci. W środę zabawa trwała już od rana, przygotowywane były dekoracje, kostiumy na nasz wielki Halloweenowy bal. Poza dekoracjami wyjątkową atmosferę stworzyły oświetlone dynie, które nasze rodziny dzień wcześniej na wspólnym wieczorze pełnym rozmów i radości, samodzielnie wykroiły w niesamowite halloweenowe kształty. Żałujcie, iż was tam było, bo wieczór był niezapomniany a dla uczestników było to idealne zakończenie pracowitych warsztatów.
Były to wyjątkowe dni, za które dziękujemy naszym uczestnikom oraz zaproszonym gościom, specjalistom, pracownikom ośrodka Zabajka 2, którzy poświęcili nam czas, energię i sprawili, iż nasze rodziny mogły w pełni wykorzystać te warsztatowe dni.
Warsztaty były możliwe do zrealizowania dzięki grantom pozyskanym przez zespół Fundacji. Finansowanie z grantu pozwoliło zapewnić bezpłatny pobyt chorego i jego opiekuna, wszystkie zajęcia w trakcie pobytu oraz planowane zajęcia online w przyszłości.
Koordynacją całego wydarzenia zajęli się nasi wolontariusze, szczególne podziękowanie za wspaniałą organizację dla Żanetty Hoepfner i Katarzyny Gągor-Nowak.
Mini fotorelacja: