Spore zmiany w szkole. Chcą wprowadzić nowe ferie jesienią. Uczniowie i nauczyciele są przemęczeni

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Marcin Tomalka / Agencja Wyborcza.pl


Jakie zmiany mają szansę niedługo zawitać do polskich szkół? Na przykład nowa organizacja roku szkolnego. Chodzi o wprowadzenie nowych ferii na jesieni. Ma to pomóc w walce z przemęczeniem u dzieci i nauczycieli. Jak miałoby to wyglądać? Oto co już wiemy.
Do rządu trafia coraz więcej petycji w sprawie nowej organizacji roku szkolnego. A ściślej rzecz biorąc, podzielenia go na trzy semestry i wprowadzenie nowych ferii na jesieni. Miałyby trwać pięć dni i być w okolicach święta Wszystkich Świętych. Zwolennicy tej zmiany argumentują to tym, iż w tej chwili uczniowie i nauczyciele na przełomie jesieni i zimy są po prostu przemęczenie i naprawdę potrzebują dodatkowej przerwy.

REKLAMA







Zobacz wideo Ta szkoła jest warta 124 miliony. "Dajemy szanse każdemu, kto chce się u nas uczyć"



Nowe ferie na jesieni? To pomogłoby w walce z przemęczeniem dzieci i nauczycieli
Jak wspomnieliśmy powyżej, argumentem za wprowadzeniem ferii jesiennych jest fakt, iż w tej chwili ta pora roku jest niezwykle pracowita dla dzieci i nauczycieli. A dodatkowa przerwa byłaby dla nich prawdziwym wybawieniem.

Za wprowadzeniem ferii jesiennych oprócz dobrostanu dzieci powinien przemawiać też komfort nauczycieli. Większość z nich czuje się bowiem przeciążona obowiązkami - biurokracją, godzinami lekcyjnymi oraz obowiązkami, które nie wchodzą w tzw. godziny tablicowe

- tłumaczy Karolina Pol, dyrektorka Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli EduKaPol Szkolenia w rozmowie z serwisem Portal Samorządowy.pl.


Dodała też, iż rozmawiała z wieloma pedagogami, którzy twierdzą, iż "pod koniec listopada czują się jak po przebiegnięciu maratonu". Istotnie, okres pomiędzy początkiem roku szkolnego a przerwą bożonarodzeniową jest długi, a jedynym odpoczynkiem są dwa długie weekendy listopadowe, choć i to nie zawsze. Dużo zależy od tego, jak wypada Wszystkich Świętych i Święto Niepodległości. Dlatego pomysł z feriami jesiennymi wydaje się całkiem rozsądny, a kierownictwo MEN zapowiedziało, iż przeanalizuje tę sprawę.


Zmiana w organizacji roku szkolnego? Nie tak szybko, są również minusy ferii jesiennych
Rok szkolny podzielony na trzy semestry oraz ferie jesienne nie są niczym nowym. Taka organizacja nauki obowiązuje w innych krajach Europy, między innymi w Holandii, Danii czy Anglii. Dlatego warto rozważyć taki podział też w Polsce, ale przedtem trzeba wszystko starannie przemyśleć.




Już dziś nauczycielom trudno jest zrealizować podstawę programową. Wprowadzenie kolejnych „wakacji" dodatkowo utrudni jej realizację i bez dobrego planu wdrażania może negatywnie wpłynąć na sytuację w polskiej edukacji

- przyznaje Karolina Pol dyrektorka Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli EduKaPol Szkolenia.
Idź do oryginalnego materiału