Kominki wrócą do Krakowa? Zmiany w programie „Czyste Powietrze

krknews.pl 3 godzin temu

Osoby, które skorzystają ze wsparcia w nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze”, będą mogły zachować i używać kominka do celów rekreacyjnych, pod warunkiem iż spełnia on wymagania ekoprojektu – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„W związku z pojawiającymi się publikacjami, informujemy, iż po konsultacjach, uwzględniliśmy propozycje branży: przywrócenia w nowej wersji programu Czyste Powietrze zapisów dotyczących kominków” – przekazał w poniedziałek Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Fundusz ogłosił, iż po przeprowadzonych konsultacjach uwzględnił sugestie przedstawicieli branży, przywracając w nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” zapisy dotyczące kominków. Zgodnie z przygotowywanym w tej chwili projektem, osoby korzystające z dofinansowania przez cały czas będą mogły pozostawić w swoich domach miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwa stałe, o ile pełnią one funkcję rekreacyjną oraz spełniają wymagania ekoprojektu.

Oznacza to, iż kominki nie znikną z polskich domów, których właściciele zdecydują się na skorzystanie z dopłat. Choć w wielu przypadkach stanowią one bardziej element dekoracyjny niż główne źródło ogrzewania, ich popularność wciąż pozostaje wysoka.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapowiada, iż nowa wersja programu „Czyste Powietrze” zostanie zaprezentowana już wkrótce. Jest to największy w Polsce program antysmogowy, umożliwiający właścicielom domów jednorodzinnych uzyskanie dofinansowania na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła oraz poprawę efektywności energetycznej budynków, np. poprzez ich termomodernizację.

Pod koniec listopada 2024 r. NFOŚiGW tymczasowo wstrzymał przyjmowanie wniosków w ramach programu, zapowiadając zmiany mające na celu eliminację nadużyć.

W Polsce przepisy dotyczące poprawy jakości powietrza są ustalane na poziomie województw przez sejmiki wojewódzkie. Jak dotąd jedynym miastem, w którym obowiązuje całkowity zakaz używania kominków opalanych drewnem, jest Kraków. W pozostałych regionach kraju korzystanie z kominków na drewno jest dozwolone, pod warunkiem iż spełniają one normy ekoprojektu.

Całkowity zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie obowiązuje od września 2019 roku. Obecnie, zgodnie z obowiązującymi przepisami, w pozostałej części Małopolski spalanie drewna w bezklasowych urządzeniach jest dopuszczalne jedynie do końca kwietnia 2024 roku. Początkowo zakaz miał wejść w życie 1 stycznia 2023 roku, jednak sejmik wojewódzki zdecydował o jego przesunięciu o 1,5 roku.

W sierpniu 2023 roku Sejmik Województwa Małopolskiego rozpatrzył obywatelski projekt uchwały, zakładający przywrócenie możliwości palenia drewnem w Krakowie oraz odroczenie zakazu używania bezklasowych pieców na terenie całej Małopolski. Projekt zakładał przesunięcie terminu obowiązywania zakazu użytkowania kotłów bezklasowych do 1 stycznia 2026 r. zgodnie z uchwałą antysmogową dla Małopolski. Ponadto dopuszczał stosowanie paliw z biomasą o wilgotności nieprzekraczającej 20 proc. w stanie roboczym, co zostało ujęte w uchwale antysmogowej dla Krakowa. Ostatecznie projekt uchwały został odrzucony w głosowaniu. Żaden z radnych nie poparł dokumentu, 20 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Poprosiliśmy Urząd Miasta Krakowa o komentarz w tej sprawie. Pytamy, czy proponowane zmiany w programie „Czyste Powietrze” oznaczają powrót możliwości palenia w kominkach w Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału