Ta dobranocka była hitem w latach 70. W zeszłym roku imię bohatera nadano tylko 12 chłopcom

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. screen YT / Pomysłowy Dobromir -Polska dobranocka, wieczorynka bajka animowana z lat 1973-1975. Lata PRL-u / Oko wiedzy


Ta bajka należy do grona tych, które wielu wspomina z sentymentem. "Pomysłowy Dobromir" to animowana seria, do której scenariusz napisał autor popularnego programu telewizyjnego "Zrób to sam", Adam Słodowy. Dobranocka opowiadała o przygodach rezolutnego i ciekawskiego chłopca, który mieszkał z dziadkiem. Miał masę pomysłów i przygód, ale jak się okazuje, jego imię dziś odchodzi do lamusa.
W "Pomysłowym Dobromirze" w prosty sposób wyjaśniane są zasady działania "urządzeń" stosowanych w gospodarstwach domowych. Nic więc dziwnego, iż owa dobranocka była hitem wśród dzieci, a zwłaszcza u chłopców. Każdy z nich chciał być jak Dobromir – główny bohater, który w każdym odcinku wykrzykiwał "eureka!", jak tylko udało mu się coś naprawić. I chociaż samo imię przez pewien czas było dość znane i popularne, dziś odchodzi do lamusa. W zeszłym roku nadano je tylko 12 chłopcom.

REKLAMA







Zobacz wideo Takich imion nie możesz nadać dziecku w Polsce



Dobromir – imię z bajki ze znacznie "bogatszym" rodowodem
Dobranocka, która była hitem w latach 70. XX wieku to porcja zabawnych przygód pomysłowego Dobromira, dla którego nie ma nic trudnego. Budował karmiki dla ptaków, budy dla psów, pomagał dziadkowi z niedziałającymi sprzętami. Miał swój zestaw "małego majsterkowicza", toteż nic dziwnego, iż wielu chłopców chciało być jak tytułowy Dobromir.








Bajka oczywiście miała dość duży wpływ na popularność imienia, jednak gwałtownie okazało się, iż nie do końca podoba się rodzicom. A szkoda, bo imię samo w sobie jest piękne i ma wyjątkowo bogatą historię. Otóż kilka osób wie, ale imię Dobromir ma korzenie staropolskie, złożone z członów Dobro- ("dobry") i -mir ("pokój, spokój, dobro"). Mogło ono oznaczać "obyś był dobry jako twórca/obrońca pokoju". Imię notowane jest od II poł. XIII wieku, ale wielu etymologów wskazuje, iż znane i używane było znacznie wcześniej.
Jednak z roku na rok przygasa jego blask. Odchodzi do lamusa. W 2023 roku zostało nadane tylko 12 chłopcom.


Charakterystyczne imię dobre dla przywódcy
Dobromir to w Polsce wciąż bardzo mało popularne imię. Choć kojarzy się pozytywnie i brzmi wyjątkowo elegancko, niewielu rodziców decyduje się nadać je swojemu dziecku. Osoby o imieniu Dobromir wyróżniają się nieprzeciętą charyzmą, są przywódcami, za którymi podążają tłumy. "Osoby noszące to imię są uważane za ludzi ambitnych, pracowitych i odważnych. Są to ludzie, którzy mają silną wolę i zawsze starają się osiągnąć swoje cele. Są to także osoby, które są w stanie przyjąć odpowiedzialność za swoje decyzje i działania" – podaje portal jakiemie.pl.



Dobromir może obchodzić imieniny 31 marca lub 4 stycznia, a jeżeli chodzi o zdrobnienie to te najpopularniejsze, brzmią następująco: Dobek, Dobromirek, Dobrek, Dobry, Dobroj, Dobroch, Dobrosz, jak również: Miłek, Mirek, Miłunio, Mirkoś, Mirunio, Mirkosz, Mirko.
Idź do oryginalnego materiału