Te klocki LEGO mają 30 lat – Skull’s Eye Schooner, Ice Planet i Dragon Knights

ciekaweklocki.pl 1 rok temu

Jeżeli 30 lat temu wzdychałeś do tych zestawów LEGO, które właśnie kończą 30 lat, to mamy dwie informacje. Po pierwsze niezbyt fajną, bo pewnie masz już około 35-40 lat, a może więcej. Po drugie dobrą, bo miałeś fajne dzieciństwo. A jeżeli byłeś właścicielem choć jednego z tych setów LEGO, to można Ci tylko pozazdrościć wiele godzin wspaniałej zabawy!

6286 Skull’s Eye Schooner

Zacznijmy od mocnego uderzenia! Dokładnie 30 lat temu w starym katalogu LEGO z 1993 roku zadebiutował zestaw 6286 Skull’s Eye Schooner, który wg wielu jest najlepszym zestawem nie tylko pirackim, ale w całej historii LEGO System! Spójrzcie tylko:

Skull’s Eye Schooner 6286. Źr.: LEGO
  • liczba klocków – 878
  • liczba figurek – 9
  • lata w katalogach – 1993-1995

Skull’s Eye Schooner ma kilka unikatowych i drogich elementów, w tym oczywiście żagle, ale nie tylko – niektóre klocki występują tu w niecodziennych kolorach (m.in. drogie niebieskie latarnie), a bardzo rzadki (i drogi!) tors marynarza występuje tylko tutaj i w Imperial Trading Post.

Równe 30 lat temu ten wspaniały żaglowiec zagościł w katalogach/książeczkach LEGO. Nie mogło być inaczej i doczekał się on kilku znakomitych dioram. Poniższa pochodzi z polskiego wydania katalogu LEGO na 1993 r. Cała scenka jest niezwykle klimatyczna.

Pirates – katalog 1993. Źr.: LEGO

Wraz z nowym okrętem flagowym piratów zadebiutowało kilka innych nowych zestawów pirackich, w tym przede wszystkim mały żaglowiec Renegade Runner, któremu nie sposób odmówić uroku.

Czy wiesz, że…

LEGO zmieniło czerwono-białe żagle wczesnych piratów (1989-1992) na czarno-białe przez zmianę kolorystyki ich antagonistów? W latach 1989-1991 byli nim Imperial Soldiers – rozpoznasz ich po niebiesko-białych barwach żagli, flag i mundurów. W 1992 roku zastąpili ich Imperial Guards, którzy mieli nie tylko czerwono-białe flagi i mundury, ale także żagle. Tak samo jak piracka Black Seas Barracuda.

Piracki szkuner to klasyka sama w sobie, ale w 1993 roku miały miejsce jeszcze inne arcyciekawe premiery.

Seria Ice Planet 2002

W 1993 roku nastąpiły bowiem spore roszady w LEGO Space! Wtedy to zniknęła frakcja M-Tron (lata 1990-1992), a w jej miejsce pojawiła się kolejna uwielbiana seria, również traktująca o kosmicznych naukowcach. Tym razem zamieszkujących wyjątkowo nieprzyjazne środowisko, bo… Lodową Planetę 2022.

Ice Planet 2002 – katalog 1993. Źr.: LEGO

Scenka, w której dwóch astronautów Ice Planet przenosi zamarzniętego Blacktrona II jest po prostu boska. Nowa frakcja Ice Planet 2002 była na owe czasy bardzo oryginalna i niepowtarzalna. Nowe kolory i klocki (piły, narty, choćby szybki hełmów) wprowadziły do świata LEGO Space sporo świeżości.

  • liczba zestawów – 8 (z dublami 10)
  • największy zestaw – 6973 Deep Freeze Defender (399 elementów, 3 figurki)
  • lata w katalogach – 1993-1995
Ice Station Odyssey 6983. Źr.: LEGO

Do dziś według wielu fanów Kosmosu Ice Planet 2002 jest w czołówce najlepszych frakcji! A trzeba przyznać, iż mają nadzwyczaj bogatą i megamocną konkurencję w postaci choćby Blacktron I i II, M-Tron czy Futuron. Wszak w latach 1987-1998 wychodziły serie nowych astronautów LEGO!

Seria Dragon Knights/Dragon Masters

Dragon Knights – katalog 1993. Źr.: LEGO

Wracamy do przeszłości! Tym razem nie jest to początek nowożytności, a raczej średniowiecze. I to pierwszy raz w historii LEGO (no, nie licząc figurki duszka z 1990 roku) z wyraźną porcją fantasy w postaci zielonych smoków i niebieskich czarodziei. Wow!

  • liczba zestawów – 10 (z dublami 13)
  • największy zestaw – 6082 Fire Breathing Fortress (375 elementów, 6 figurek)
  • lata w katalogach – 1993-1995

Chodzi oczywiście o Dragon Knights, którzy czasami nazywani są również Dragon Masters. Spójrzcie na powyższą dioramę przedstawiającą Dragon Knights walczących z Black Knights. Ci ostatni nie mają szans z magiem Majisto i jego smokiem!

Dark Dragon’s Den 6076. Źr.: LEGO

Jak to często z Castle – i nie tylko – bywało, w roku wydania serii LEGO zaprezentowało najwięcej jej zestawów. W dalszych latach były to zwykle duble i/lub małe i mniej interesujące zestawiki.

LEGO 1993 r. – podsumowanie

Train – katalog 1993. Źr.: LEGO

Nie sposób jednoznacznie stwierdzić, który z powyższych pojedynczych zestawów/całych frakcji był najbardziej udany. Każdy może mieć swojego faworyta, choć wydaje się, iż do absolutnej klasyki przeszedł zwłaszcza ogromny Skull’s Eye Shooner. Niemniej Ice Planet i Dragon Knights wcale nie stoją na przegranej pozycji. Są to dziś bardzo pożądane zestawy wśród kolekcjonerów! Niestety nie są tanie, ale niestety na początku lat 90 LEGO w Polsce kosztowało naprawdę dużo, niektórzy więc po całych dekadach realizują swoje niespełnione marzenie z dzieciństwa.

Może sam do nich należysz lub… będziesz należał?

Idź do oryginalnego materiału