Ten zapis w przepisach wszystko zmienia. Powyżej tego wieku dziecko może bawić się samo na podwórku

gazeta.pl 7 godzin temu
Kiedy dziecko może samo zostać na podwórku? Okazuje się, iż wielu rodziców nie jest świadomych zapisów w prawie, które dość jednoznacznie wyznaczają granicę wieku. Nie pomaga tu również fakt, iż dany plac zabaw to ogrodzony teren, a rodzic od czasu do czasu spogląda przez na bawiącego się malucha.
W Polsce nie ma przepisów prawnych, które wprost określają, od kiedy dziecko może samo wychodzić na podwórko, czy osiedlowy plac zabaw. Jednak istnieją zapisy regulujące dopuszczenie maluchów do poruszania się po drodze, a także nakładające na opiekunów prawnych obowiązek zapewnienia im bezpieczeństwa.


REKLAMA


Zobacz wideo Jaką mamą jest Anna Wendzikowska? "Jeśli ktoś krzywdzi moje dziecko, budzi się we mnie matka lwica" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Granica wieku, o której mówi prawo
Dzieci poniżej 7. roku życia nie mogą przebywać na drodze bez opieki osoby dorosłej, co ma bezpośrednie przełożenie jeżeli chodzi o np. powrót ze szkoły, wyjście do osiedlowego sklepu, czy zabawę na placu zabaw. Zgodnie z art. 43 Prawa o ruchu drogowym wynika, iż dziecko do siódmego roku życia nie może się poruszać samodzielnie po drogach publicznych i musi być pod opieką osoby, która osiągnęła co najmniej 10 lat.
Tu warto również mieć na uwadze, iż w Kodeksie wykroczeń istnieje zapis, który mówi o tym, iż karze grzywny lub nagany podlega osoba, która "mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać, lub obronić się przed niebezpieczeństwem, dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka". Zatem jeżeli teoretycznie coś się stanie dziecku, które bawiło się samo na przydomowym placu zabaw, ale nie było pod opieką rodzica, czy choćby starszego rodzeństwa, opiekunom grożą surowe konsekwencje.


Bezpieczeństwo ponad wszystko. Jak uniknąć wypadków?
W 2024 roku w Polsce doszło do 1 741 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat (dane policji). Choć w porównaniu z 2023 rokiem liczba wypadków spadła, to dane te wciąż są alarmujące i powinny budzić niepokój wśród dorosłych. - Każde działanie, które zwiększa świadomość i kompetencje dzieci, ma realny wpływ na zmniejszenie liczby wypadków - zaznacza nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Bezpieczeństwo nie polega na ograniczaniu dzieci, ale na dawaniu im narzędzi i wiedzy, dzięki którym mogą samodzielnie i bezpiecznie funkcjonować w codziennym życiu - dodaje.


Zanim pozwolimy dziecku wyjść na plac zabaw bez opieki, musimy je odpowiednio przygotować. Oprócz znajomości przepisów równie ważna jest tu indywidualna ocena dojrzałości dziecka. Nie każdy maluch jest gotowy na samodzielne zabawy na podwórku. Zatem decyzja należy do rodziców, którzy powinni ocenić, czy ich pociecha jest wystarczająco odpowiedzialna, aby przebywać poza domem bez bezpośredniego nadzoru.
Idź do oryginalnego materiału