Tradycja i nowoczesność na wakacyjnych zajęciach w Etnocentrum Ziemi Krośnienskiej

kbp.krosno.pl 1 miesiąc temu

Jak połączyć tradycje i nowoczesność? Wystarczy odwiedzić Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej i przekonać się, jak z wykorzystaniem nowoczesnych technologii popularyzować wiedzę o tradycjach regionu krośnieńskiego. Bo to właśnie Etnocentrum było miejscem, gdzie odbyły się kolejne wakacyjne zajęcia dla dzieci w ramach projektu Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej "Dziedzictwo warte zachowania"!

Dzieci miały okazję w lustrzanej sali Pasternik zobaczyć projekcję łąki w 4 porach roku, posłuchać o życiu codziennym i zwyczajach weselnych w dawnych czasach, zobaczyć jak kiedyś wyglądała izba gościnna i dowiedzieć się dlaczego na ścianach wieszano kilimy. 

Dzieci mogły również wirtualnie przymierzyć strój ludowy i zobaczyć m.in. jak ubierali się Pogórzanie, a także pośpiewać piosenki z Etnokaraoke. Natomiast w strefie multimedialnej posłuchać krośnieńskich legend i zagrać w edukacyjne gry, też do tradycji regionu nawiązujące.  

W drugiej części zajęć mali krośnianie poznawali tajniki tkactwa na tradycyjnych krosnach, w nawiązaniu do historii przemysłu lniarskiego w Krośnie, i sami spróbowali utkać mini tkaninę.

 Warsztaty odbyły się w ramach projektu "Dziedzictwo warte zachowania!" dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

Idź do oryginalnego materiału