Twoje dziecko tak siedzi przy biurku? Podpowiadamy, jak to zmienić

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Twoje dziecko tak siedzi? Musisz to koniecznie zmienić. mat. własne


Uczniowie spędzają wiele godzin na nauce i odrabianiu lekcji, dlatego zakup krzesła powinien być bardzo dobrze przemyślany. Fotel taki powinien być nie tylko ładny i wygodny, ale i dbać o zdrowy kręgosłup dziecka. Źle dobrany może tylko pogorszyć stan pleców twojego ucznia.


Krzesło do biurka to kluczowa sprawa w przypadku dziecka, które spędza w siedzącej pozycji wiele godzin dziennie.

Takie krzesło powinno być nie tylko ładne czy wygodne, ale musi także zapewniać odpowiednią pozycję kręgosłupa.

Źle dobrany fotel sprzyja przyjmowaniu niewłaściwej pozycji ciała i np. skoliozie.


Jak wybrać zdrowe i wygodne krzesło do biurka?


W przypadku dzieci i młodzieży odpowiedni dobór krzesła jest szczególnie ważny, gdyż są one cały czas w fazie wzrostu, więc są bardziej podatne na skrzywienia kręgosłupa niż dorośli. jeżeli krzesło jest źle dobrane, dziecko odczuwa dyskomfort i zaczyna przyjmować "dziwne" pozycje, np. się skręca, podsuwa nogi pod brodę, kładzie się na biurku. To z kolei może sprzyjać skrzywieniom kręgosłupa. Źle dobrane krzesło może także niekorzystnie wpływać na krążenie krwi, bóle pleców i szyi, a choćby powodować migrenowe bóle głowy.


Dobrze dobrane krzesło powinno być dopasowane do wieku i wzrostu dziecka. Za małe będzie ograniczało ruchy dziecka i nie będzie podpierało kręgosłupa oraz szyi w odpowiednich miejscach. Na zbyt dużym nogi będą wisiały, także obciążając kręgosłup.

Na co zwrócić uwagę kupując fotel do biurka dla dziecka:


możliwość regulacji wysokości siedziska - podczas siedzenia na krześle nogi dziecka powinny opierać się o ziemię, a kolana tworzyć kąt prosty. Podobnie ramiona powinny być zgięte pod kątem 90 stopni;

możliwość regulacji oparcia i podparcie lędźwi - w wysokiej jakości krzesłach ergonomicznych występuje wypukłość w dole pleców, co zapewnia podparcie części lędźwiowej, a co za tym idzie - prawidłowe ułożenie kręgosłupa;

podparcie dla nóg - w przypadku małych lub niskich dzieci potrzebny jest podnóżek;

podłokietniki - nie są konieczne, ale będą bardzo przydane dla osób, które korzystają z komputera głównie w celu pisania, ergonomiczne ułożenie ciała chroni m.in. przed zespołem cieśni nadgarstka;

kółka - krzesło dla ucznia nie musi mieć kółek, jednak jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które pomaga dziecku łatwo się przysunąć i odsunąć od biurka. Pamiętaj, iż miękkie, gumowe kółka chronią podłogę przed zarysowaniem.


Fotel do biurka dla chłopca, dla dziewczynki, a może młodzieżowy?


Warto wybrać model, który zapewni możliwość zmiany wysokości siedziska czy nachylenia i wysokości oparcia, dzięki czemu fotel będzie "rósł" z dzieckiem. Im będzie miał więcej regulowanych elementów tym lepiej, jednak tzw. ergonomiczne krzesła mogą kosztować choćby ponad 1 tys. zł.

Wybierając fotel do biurka, trudno nie wziąć pod uwagę wyglądu siedziska. To najpewniej najbardziej zainteresuje twoje dziecko. zwykle dany model fotela występuje w różnych wariantach kolorystycznych.

Dostępne są fotele z tworzywa, które będą łatwiejsze w czyszczeniu, jednak będą też sztywniejsze. Decydując się na fotel z obiciem, warto pamiętać, iż krzesło ma służyć lata. Tapicerka z ulubionym bohaterem czy w intensywnie różowym kolorze, idealna dla 7-latka, może przestać się podobać 10-letniemu uczniowi. Poza uniwersalnym kolorem warto pomyśleć też o praktycznym aspekcie: łatwości czyszczenia.

A może fotel dla gamera?


Coraz częściej rodzice decydują się na fotel gamingowy dla dziecka i to nie tylko dla małych pasjonatów gier komputerowych. Fotele dla graczy poza podstawowymi funkcjami krzesła biurowego mają w zasadzie ruchomy każdy element, za pomocą którego można spersonalizować ustawienia krzesła wedle potrzeb konkretnego dziecka. Krzesła takie mają także dodatkowe podparcie pod lędźwie czy głowę. Bez problemu dostaniesz taki fotel w rozmiarze dla dziecka lub nastolatka, jednak tu trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 700-800 zł.

Co zamiast krzesła do biurka: piłka, klękosiad


Pamiętaj, iż wygodne i zdrowe siedzisko dla ucznia, wcale nie musi być krzesłem czy fotelem biurowym. jeżeli uczeń nie może usiedzieć w miejscu, a na krześle przyjmuje dziwne pozycje, warto spróbować z piłką. Duża dmuchana piłka może służyć nie tylko do gimnastyki czy zabawy, ale i do aktywnego siedzenia. Aktywizuje mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Ponadto wpływa pozytywnie na zmysł propriocepcji i równowagi oraz poprawia koncentrację i koordynację ruchową.


W sklepach rehabilitacyjnych można dostać także piłki ze specjalnymi wypustkami, by łatwiej złapać równowagę. W takim miejscu też specjalista najlepiej dobierze piłkę do wzrostu dziecka. Przyjmuje się, iż przy wzroście 135-150 cm w sam raz będzie średnica piłki 45 cm, przy 150-165 cm - 55 cm, a powyżej 165 cm - 65 cm. Nie można jednak w tym przypadku zapominać o biurku, które nie może być zbyt nisko. Idealne byłoby regulowane biurko, które będzie rosło z dzieckiem.



Inną opcją godną uwagi będzie klęcznik (klękosiad, krzesło ergonomiczno-rehabilitacyjne). Siedzisko takie delikatnie wymusza utrzymanie prawidłowej postawy ciała, przez co zapobiega przyjmowaniu błędnej postawy i skłania do bieżącego korygowania nawyków ustawiania pleców. Sprawdza się również w przypadku występowania bólów kręgosłupa wynikających z długotrwałego siedzenia przy biurku.

Idź do oryginalnego materiału