Tylu mamy w Polsce katechetów. 45 proc. ma uprawnienia do nauki innych przedmiotów. Prym wiedzie jeden

gazeta.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl


Ilu mamy katechetów w Polsce? Całkiem sporo. A czego poza religią mogą nauczać? Kilku rzeczy, z czego jeden przedmiot wiedzie prym. Jaki? I ilu adekwatnie katechetów ma uprawnienia do jego nauczania? Zobaczcie sami. Możecie być zaskoczeni.
Na dzień 10 października 2024 r. w Polsce jest 27 133 katechetów, z czego prawie połowa (czyli 45,34 procent) ma uprawnienia do nauczania więcej niż jednego przedmiotu. Przede wszystkim jest to wychowanie do życia w rodzinie, ale nie tylko. Katecheci mają też możliwość prowadzenia innych zajęć, w tym z dziećmi z niepełnosprawnościami, choć w tej kwestii uprawnienia ma nieco mniej osób.

REKLAMA







Zobacz wideo Co z religią w szkołach? Marcin Józefaciuk: Byłem rocznikiem, który religii był nauczany w salkach katechetycznych. To były świetne miejsca



Katecheci uczą nie tylko religii. Mają o wiele więcej możliwości
Jak podaje serwis Portal Samorządowy.pl, na 10 października bieżącego roku 12 304 katechetów ma uprawienia do nauczania innych przedmiotów. Najczęstszym jest wspomniane powyżej wychowanie do życia w rodzinie, którego nauczać może 1745 (czyli 14,18 procent) nauczycieli religii. Poza tym, katecheci mają też uprawnienia do prowadzenia następujących zajęć:

oligofrenopedagogika (nauczanie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną) - 1459 (11,86 procent) nauczycieli religii,
wychowanie przedszkolne - 1395 (11,34 procent) katechetów,
edukacja wczesnoszkolna - 1318 (10,71 procent) nauczycieli religii,
inne kwalifikacje w szkołach i placówkach oświatowych dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim - 1349 (10,96 procent) katechetów,
pedagogiki pozostałe - 1257 (10,22 procent) nauczycieli religii.

Oprócz tego część (niewielka, ale jednak) katechetów może też nauczać innych przedmiotów, m.in. języka polskiego, historii, informatyki czy matematyki.


Religia w szkołach w 2024 roku. To się zmieniło dla uczniów i nauczycieli
Od 1 września stopień z religii (a także etyki) nie wlicza się już do średniej ocen, co za tym idzie, nie ma też wpływu na jej wysokość. Co za tym idzie, uczniowie muszą nieco więcej przykładać się do nauki innych przedmiotów. Nieco więcej zmian w nauczaniu religii będzie miało miejsce od roku szkolnego 2025/2026.


Jak podaje serwis Portal Oświatowy.pl, będą one następujące:




ograniczenie liczby godzin lekcji religii do jednej w tygodniu,
obowiązek umieszczenia tego przedmiotu na pierwszej lub ostatniej lekcji,
możliwość łączenia uczniów z różnych grup, klas i oddziałów w jeden.
Idź do oryginalnego materiału