Tym seniorom przysługuje ulga podatkowa. Sprawdź, jak ją rozliczyć

top.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Zerowy PIT dla seniora jest ulgą przewidzianą dla osób, które pomimo tego, iż osiągnęły wiek emerytalny, zdecydowały się nie pobierać świadczenia ZUS i pozostają aktywne zawodowo. Warto jednak wiedzieć, jakie są konkretnie warunki korzystania z tej ulgi i co trzeba zrobić, aby nam przysługiwała. Sprawdź, na czym polega ulga dla pracujących seniorów.

Ulga dla pracujących seniorów jest przeznaczona dla osób, które pomimo osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, pozostają aktywni zawodowo. Musimy jednak wiedzieć, jakie warunki powinny zostać spełnione, aby móc skorzystać z zerowego PIT-u dla seniora. Podpowiadamy, komu przysługuje ulga dla pracujących seniorów i jak o nią wnioskować.

Na czym polega ulga dla seniorów? To warto wiedzieć

Ulga dla seniorów, którzy pracują, jest ulgą obowiązującą już od 1 stycznia 2022 roku. Została ona uregulowana w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT. Umożliwia ona zwolnienie z podatku dochodowego niektórych przychodów, które osiągają podatnicy.

W tym przypadku kwota przychodu nie może przekraczać 85 528 złotych brutto w danym roku podatkowym. o ile przekroczony zostanie ten limit ulgi, to może zostać zastosowana kwota wolna od podatku w wysokości 30 000 złotych. W praktyce oznacza to, iż seniorzy korzystający z tej możliwości zapłacą podatek dopiero wtedy, kiedy ich przychody przekroczą w roku kalendarzowym 115 528 zł brutto.

Należy jednak pamiętać, że zwolnienie to, dotyczy przychodów, pochodzących z:

  • umów zleceń zawieranych z firmą,
  • pracy na etacie - umowa o pracę, spółdzielczy stosunek pracy, stosunek służbowy oraz praca nakładcza,
  • zasiłku macierzyńskiego,
  • działalności gospodarczej - musi być opodatkowana według skali podatkowej, podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, korzystającej z ulgi IP Box.

Czytaj również: Chcesz zmienić termin wyjazdu do sanatorium? Sprawdź, jak to zrobić, by nie stracić pieniędzy

Kto może skorzystać z ulgi podatkowej? Nie przysługuje ona wszystkim seniorom

Nie każdy może jednak skorzystać z tej ulgi. Do osób, które są uprawnione do niej, należą kobiety po 60. roku życia oraz mężczyźni po 65. roku życia. W dodatku pomimo nabycia uprawnienia nie otrzymują oni:

  • emerytury lub renty rodzinnej z ZUS,
  • emerytury lub renty rodzinnej z KRUS,
  • emerytury lub renty rodzinnej z mundurowych systemów ubezpieczeń,
  • świadczeń pieniężnych w związku ze zwolnieniem ze służby stałej funkcjonariusza służby mundurowej,
  • uposażenia przysługującego sędziemu w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego.

W jaki sposób wnioskować o zwolnienie z podatku? Te dokumenty musisz dostarczyć

Senior, który chce skorzystać z ulgi, musi złożyć odpowiednie oświadczenia, a następnie przekazać je do pracodawcy. Jest to dokument, który można zredagować samodzielnie. W oświadczeniu tym musimy poinformować o tym, iż spełniliśmy warunki, które konieczne są do zastosowania ulgi.

Oprócz tego w składanych dokumentach należy zawnioskować przy poborze zaliczek podatkowych o zwolnienie z podatku. Istotnym elementem jest również dołączenie klauzuli, brzmiącej następująco: "Jestem świadomy/a odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia".

Zobacz też:

​Szukają 100 pracowników. Płacą 6 tysięcy na rękę, ale chętnych brakuje

​Duże zmiany w prawie spadkowym. Te osoby nic nie dostaną

Te stare telefony są teraz warte krocie. Każdy z nas ich używał

Idź do oryginalnego materiału