W jaki sposób można efektywnie połączyć naukę z biznesem? Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Być może odpowiedź będzie można znaleźć podczas projektu UZ Venture Studio.
Projekt wspiera efekty naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego poprzez tworzenie spółek technologicznych odpowiadających na realne potrzeby biznesu. Jest to pierwszy w Polsce tego typu projekt na wzór sprawdzonych modeli ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej.
Jak zatem połączyć naukę z biznesem? Pytamy dr Rafała Kieszka – kierownika projektu z ramienia naszej uczelni.
Chcieliśmy wykorzystać potencjał naukowy, który tworzy się na uczelni i wesprzeć te zespoły, które wychodzą z bardzo innowacyjnymi projektami i wesprzeć na ścieżce komercjalizacji tych projektów. To bardzo trudny proces. 90 procent startupów upada, bo potyka się o te później problemy związane z prowadzeniem firmy.
Jednym z liderów projektu jest firma de Heart Jaki jest plan działań w kontekście powstania takiej spółki? Mówi jej koordynator Zbigniew Leś.
Z projektu naukowego pojawi się spółka, która będzie odpowiednio zamodelowana i dofinansowana z planem jak wejść na rynek i nie zastanowić się, co robić, tylko mieć już wtedy partnerów biznesowych i korporacje.
Projekt jest w trakcie realizacji.