Używasz soli do zmywarki? Czy jest ona w ogóle potrzebna?

mamadu.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Sól do zmywarki zmiękcza wodę, więc w urządzeniu nie osadza się kamień. fot. beauty_of_nature/Pixabay


Mało kto wie, do czego sól w zmywarce jest potrzebna. Wielu zastanawia się, czy warto w ogóle ją kupować i sypać, inni zastanawiają się, czy nie można jej zastąpić np. solą kuchenną. Gwarantujemy, iż po dowiedzeniu się, do czego służy sól do zmywarki, nie kupisz już innego zamiennika.


Sól do zmywarki używa się w każdym modelu urządzenia - nie każdy jednak wie, po co i dlaczego jest niezbędna w myciu naczyń w zmywarce.

Sól nie działa na proces mycia naczyń, ale zmiękcza wodę, którą naczynia są myte. Dzięki temu kamień z twardej wody nie osadza się w urządzeniu.

Soli do zmywarki nie można zamienić np. na sól kuchenną, bo ta specjalistyczna jest wyprodukowana w formie granulatu, który wolniej rozpuszcza się w zmywarce.


Po co sól do zmywarki?


Nie każdy rozumie, po co do mycia naczyń w zmywarce używa się soli do zmywarki. Mało kto też wie, ile jej dokładnie stosować i po co w ogóle jest zalecana. Niektórzy mają też wątpliwości, czy do urządzenia należy używać tylko soli do zmywarek, która jest dużo droższa niż np. zwykła sól kamienna gruboziarnista i czy można byłoby jednak ją zastąpić. Pojawiają się także pytania o to, jak często trzeba dosypywać soli i czy jej brak coś zmieni.

Sól do zmywarki nie wpływa na samo mycie naczyń. Wpływa jednak na wodę, która pobierana jest do urządzenia podczas jego pracy. Sól pomaga zachować sprzęt w dobrym stanie na długie lata, bo przede wszystkim jej zadaniem jest chronienie elementów zmywarki przed osadzaniem się na nich kamienia. Sól do zmywarek usuwa bowiem z wody jony wapnia, które mogłyby się gromadzić na elementach zmywarki w postaci białego osadu.

Bez soli w wodzie, zmywarka szybciej się psuje


W Polsce w wielu regionach kraju woda zawiera dużo minerałów i choćby jak ma umiarkowaną twardość, to jest w niej dużo wapnia, który osadza się w postaci tzw. kamienia. Kamień natomiast źle wpływa na pracę urządzenia. Po dłuższym czasie, gdy nie stosuje się soli i kamień się osadza, a zmywarka nie jest czyszczona, można doprowadzić do całkowitego zatkania filtra zmywarki. W takiej sytuacji zwykle nie wystarczy jego manualne wyczyszczenie, trzeba wtedy wezwać specjalistę od naprawy AGD, który filtr wymieni. Zatkany filtr może także doprowadzić do zalania pomieszczenia i sprawia, iż naczynia są po prostu gorzej umyte.

Czy można zamienić sól do zmywarki na coś tańszego?


Soli do zmywarki niestety nie można zamienić na tańszą wersję, czyli sól kuchenną. Ta pierwsza jest w postaci granulatu, który po prostu w wodzie wolniej się rozpuszcza niż sól kuchenna. Dodatkowo ta specjalistyczna jest wyprodukowana w taki sposób, iż wytrąca się z niej żelazo i węglany, które normalnie w soli występują. Dzięki temu, iż nie ma w soli tych składników, nie podnosi się twardość wody. Co więcej, w granulacie soli do zmywarki zawarte są substancje przeciwzbrylające. Dzięki nim pod wpływem wilgoci nie tworzą się wielkie grudy soli.

Sól do zmywarek rozpuszcza się wolniej, bo jak już wspomnieliśmy, jest w postaci granulatu. Należy ją do zmywarki wsypywać regularnie. Podajniki są zależne od modelu urządzenia, ale najczęściej wystarczy raz w miesiącu uzupełnić pojemnik, by codziennie korzystać ze zmywarki przez najbliższe 30 dni. Wiele modeli posiada specjalne sygnalizatory, w większości po prostu zapala się lampka sugerująca, iż należy uzupełnić pojemnik z solą.

Idź do oryginalnego materiału