W Busku-Zdroju można zobaczyć sceny z powstania styczniowego

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 12.02.2023. Busko-Zdrój. Wernisaż wystawy „Walka 1863-1864” / Fot. Marta Gajda-Kruk - Radio Kielce


W Busku-Zdroju na alei Mickiewicza otwarto nową wystawę zatytułowaną „Walka 1863-1864”. Ekspozycja składa się z plansz, które przedstawiają grafiki i obrazy Artura Grottgera, uznawanego za najważniejszego malarza powstania styczniowego.

W swoich 22 dziełach autor ukazał walkę o odzyskanie niepodległości Ojczyzny, wydarzenia z 1861 roku i ich skutki dla Polaków oraz manifestacje patriotyczno-religijne.

Co ciekawe, Artur Grottger nie uczestniczył w powstaniu styczniowym, jednak jego prace dają nam wyobrażenie o bitwach, losach powstańców i ich rodzin. Znał je z relacji osób, którym udało się opuścić tereny objęte powstaniem – informuje kurator wystawy Maria Nogaś.

– Ta wystawa ma nas skłonić do odpowiedzi na pytania: Co to była za walka? O co? Kto walczył? Czy tylko powstańcy? Skoro po 160 latach przez cały czas upamiętniamy powstanie styczniowe, to znaczy, iż walka o wolność, mowę i wiarę, walka o przetrwanie polskiego dobytku narodowego, udała się – mówi.

Wystawa będzie dostępna do końca marca. Zainaugurowała cykl wydarzeń w Busku-Zdroju z okazji 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego, realizowanych w ramach projektu „Zwycięstwo ducha”.

Maria Wiśniewska, dyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury przypomniała, iż powstanie styczniowe przyczyniło się ponad pół wieku później do odzyskania przez nasz kraj niepodległości, jednak było okupione krwią i ofiarami Polaków.

– Zachęcam do uczestnictwa we wszystkich organizowanych przez nas wydarzeniach. Mocno włączyliśmy się w obchody tej rocznicy. Musimy pamiętać o tych wydarzeniach i osobach, które walczyły, bo dzięki nim możemy żyć w wolnej i niepodległej Polsce, mówić po polsku i pracować spokojnie – zaznaczyła.

Buskie Samorządowe Centrum Kultury przygotowało liczne spotkania, warsztaty, grę terenową oraz lekcje historii. Placówka ogłosiła też dwa konkursy: jeden plastyczny dla dzieci i młodzieży, a drugi literacki dla seniorów. Zwieńczeniem obchodów będzie piknik historyczny obejmujący rekonstrukcję powstania. Rekonstruktorzy ukażą życie codzienne powstańca styczniowego. Będzie można zobaczyć m.in. wyposażenie powstańcze, repliki broni, ubiór patriotyczny, biżuterię oraz posłuchać opowieści z pamiętników powstańczych. Wydarzenie to zaplanowano na 28 maja.

Na ten cel Buskie Samorządowe Centrum Kultury otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Powstanie Styczniowe 1863-1864″ ogłoszonego przez Biuro „Niepodległa”.

Idź do oryginalnego materiału