Co można robić, gdy dziecko się nudzi? Pomysłów jest wiele, czym innym zajmą się małe dzieci, czym innym – starsze.
Choć nuda bywa nieprzyjemna, wcale nie jest zła sama w sobie, a często wręcz pobudza do kreatywności.
Gry planszowe, wieczory filmowe czy baza z poduszek i krzeseł to tylko niektóre pomysły na nudny dzień. Dowiedz się, co można robić, gdy dziecko się nudzi.
Co można robić, gdy dziecko się nudzi?
Nuda często kojarzona jest jako negatywny stan emocjonalny, bo wiąże się z takimi odczuciami, jak brak zainteresowania otoczeniem, uczucie wewnętrznej pustki, obojętność. Jednak psychologowie podkreślają, iż w nudzie często nie chodzi wcale o brak aktywności, ale o potrzebę uwagi czy bliskości. Nudzące się dziecko nie odstępuje zwykle rodzica na krok. To tak, jakby – niewerbalnie – prosiło "spójrz na mnie, zauważ mnie".
Czasem wystarczy przytulić malucha i chwilę z nim porozmawiać, zapewnić o swojej miłości, by nuda gdzieś prysła. To jak zastrzyk energii. Zresztą, nie od dziś wiadomo, iż najlepsze pomysły rodzą się właśnie z nudy. Nuda bywa bardzo kreatywna. Profesor Françoise Wemelsfelder, zoopsycholożka ze Scotland’s Rural Collage w Edynburgu, uważa, iż nuda służy dzikim zwierzętom jako motywator do eksplorowania otoczenia. Gdy leniwie się wałęsają, poznają nowe niebezpieczeństwa na danym terytorium oraz drogi ucieczki.
To samo dotyczy naszych dzieci. Gdy szwendają się bez celu między kuchnią, salonem a łazienką, w pewnym momencie coś się wydarza. Dostrzegają jakiś szczegół, element, impuls, i wtedy nuda pryska, a otwiera się przestrzeń pełna nowych możliwości. Dlatego niekoniecznie i nie zawsze trzeba walczyć z nudą u dziecka. Dopiero kiedy już stan ten trwa trochę za długo (rodzic wyczuje kiedy), i rzeczywiście mógłby wywołać nieprzyjemne uczucia, można podsunąć maluchowi – ale i starszakowi – kilka pomysłów na przepędzenie nudy.
Sposoby na nudę – małe dziecko
Małe dzieci jeszcze nie umieją się bawić. Ponieważ nie wiedzą, co można robić, by jakoś się zająć, to w ich przypadku najbardziej konieczna jest nasza interwencja. Jednocześnie, maluchy są najwdzięczniejsze w tej kwestii. Cieszy je dosłownie wszystko! Oto pomysły na zabawy dla malucha do 3 lat:
przesypywanie dzięki łyżeczki do kubeczków, filiżanek i spodków najróżniejszych produktów, które znajdziesz w kuchennych szafkach – świetnie nadaje się ryż, wszelkie kasze, groch itp.
budowanie wieży z papieru toaletowego – zawsze kupuj papier w większych opakowaniach, bardziej się opłaca, a w pewnych momentach posiadanie na stanie kilkunastu rolek może okazać się strzałem w dziesiątkę. Małe dzieci kochają papier toaletowy!
lepienie z masy solnej – w równych proporcjach zmieszaj sól i mąkę pszenną i dodaj tyle wody, by powstała plastyczna masa. Ugniatanie i lepienie sprawdzi się zarówno w przypadku najmłodszych dzieci, jak i tych nieco starszych.
kolorowa kąpiel – czemu nie nalać wody do wanny kilka godzin wcześniej? Kup specjalne farbki do wanny i pozwól dziecku malować rączkami. Po wszystkim spłucz malucha – nie będzie już musiał myć się tego dnia.
segregowanie – przygotuj pojemniki, do których dziecko będzie wkładało odpowiednie przedmioty: kredki, małe zwierzątka, klocki, pluszaki. To może być świetny wstęp do nauki sprzątania własnego pokoju.
Sposoby na nudę – starsze dziecko
Kilkulatek potrzebuje nieco większych wyzwań. Z drugiej strony, potrafi już bawić się sam. Być może nie będzie potrzebował już rodziców do towarzystwa. Oto pomysły na samodzielna zabawę dla dziecka:
baza z krzeseł, foteli i poduszek – bazy, zamki, czy fortece są tym, co "tygrysy lubią najbardziej". Tu choćby nie potrzeba naszej interwencji. Wystarczy tylko podpowiedź: "może zbudujesz sobie kryjówkę?
labirynt lub pajęczyna – jeżeli masz w domu kolorowe włóczki, czy sznurki, zaproponuj dziecku, by rozprowadziło je pomiędzy meblami i stworzyło w ten sposób sieć. Nie wolno dotykać nici podczas poruszania się!
jeśli chcesz pobawić się z dzieckiem, zaproponuj kalambury. Zagadki można rysować, pokazywać lub opowiadać – wybór to już wasza inwencja.
zabawa w tak-nie – dziecko musi zgadnąć, o czym myślisz. Podajesz kategorię – np. zwierzę, postać albo przedmiot, a dziecko, zadając pytania – np. Czy to jest zwierzę lądowe? Czy ma sierść? Czy jest drapieżnikiem? – musi zgadnąć, o czym pomyślałaś. Potem zmiana, czyli ty zgadujesz, o czym myśli dziecko. Ta gra świetnie sprawdza się także podczas monotonnej podróży.
robienie kanapek – zaproponuj dziecku, by pomogło ci robić kolację albo choćby wyręczyło cię w tym. Własnoręcznie przygotowane i ozdobione kanapki nie tylko zajmą go na dłuższy czas, ale wprawią także w prawdziwą satysfakcję.
Sposoby na nudę – nastolatek
Nudzący się nastolatek to już twardszy orzech do zgryzienia, jednak dla pomysłowych rodziców nie ma rzeczy niemożliwych! Oto sposoby na nudę dla młodego człowieka:
zostań fotografem lub reporterem – nastolatki nie lubią rozstawać się z komórką, więc to powinno mu się spodobać. Wymyślcie razem temat reportażu i do dzieła. Niech młody człowiek się wykaże!
ugotuj coś – w czasach reality shows o gotowaniu, choćby młodzież interesuje się tym tematem. Ale to wcale nie muszą być wykwintne dania. Poproś dziecko, by przygotowało obiad lub kolację dla całej rodziny. Może spodoba mu się to tak bardzo, iż wejdzie mu w nawyk? Byłoby wspaniale.
pograj w planszówkę – kto ich nie lubi? W ponure popołudnie warto odkurzyć zapomniane gry. Zagrajcie wspólnie w Monopol, a może w klasyczne gry karciane, jak "tysiąc" czy "makao".
obejrzyj film – to propozycja adekwatnie dla całej rodziny. Poszukajcie dobrego filmu familijnego lub klasyków: "Forest Gump", "Prosta historia" czy "Gwiezdne wojny".
zrób gruntowne porządki – ok, może to nie jest rozrywka, ale i dziecko już nie takie małe. A dogłębne przyjrzenie się zawartości szafek i szuflad, wyrzucenie z nich rzeczy zbędnych – w tym zapomnianych zabawek – może okazać się bardzo inspirujące.
Sposoby na nudę – dorosły
"Człowiek inteligentny nigdy się nie nudzi", brzmi porzekadło – ha ha! Więc jak do tego doszło, iż czasem także my nie wiemy, co ze sobą zrobić? Cóż, zdarzyć może się każdemu. jeżeli poczujesz, iż dopadło i ciebie, spróbuj:
posprzątać – jak wyżej: dobrze czasem przewietrzyć sobie głowę. Sprzątanie ma aspekt psychologiczny. Mówi się, iż gdy mamy poukładane w szafkach, także w głowie robi się przejrzyściej. Sprzątanie to rodzaj medytacji - robimy to w ciszy i skupieniu, a dzięki temu porządkujemy także nasze myśli.
poćwiczyć – zwykle mamy tyle wymówek, by się nie gimnastykować. Trzeba uprać, ugotować, nakarmić dzieci – no naprawdę, nie ma kiedy wygospodarować tych 20 minut dla własnej kondycji. No, to teraz, kiedy się nudzisz, chyba jest na to najlepszy moment?
ułożyć puzzle – ale nie takie z „Psim Patrolem”, które układasz na co dzień! Spróbuj ułożyć zamek w Malborku z tysiąca elementów, to dopiero jest wyzwanie. A jaka satysfakcja, gdy się uda!
pobawić się kolorowanką dla dorosłych lub malowaniem po numerach – to doskonały sposób nie tylko na zabicie nudy. Kolorowanki to wspaniały relaks. choćby jeżeli nie jesteśmy uzdolnione plastycznie, dzięki tej formie możemy stworzyć naprawdę piękne dzieła, a później zawiesić je sobie na ścianie.
zadbać o siebie – przyjrzyj się sobie w lustrze: co by ci się przydało? Pomalowanie paznokci? Umycie głowy? Kąpiel z kieliszkiem wina? Zrób to, trudno przecież o lepszy moment!