Usługa mObywatel stale jest rozwijana przez rząd i już teraz oferuje mnóstwo funkcji na miarę XXI wieku, np. cyfrowe podpisywanie dokumentów z poziomu aplikacji. Zapowiadana przerwa potrwa prawie cały dzień i będzie jednak dotyczyć serwisu internetowego, a nie apki. Tak przynajmniej wynika z komunikatu.
Serwis mObywatel nie będzie działać przez niemal cały czwartek. To nie awaria
"W czwartek 31.07 od godziny 09:00 do 23:30 niedostępny będzie serwis www.mobywatel.gov.pl oraz usługa 'Zgłoś Urodzenie Dziecka'. Dodatkowo od godziny 17:35 do 23:30 niedostępna będzie część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych. Planowa przerwa wynika z koniecznych prac serwisowych. Przepraszamy za utrudnienia" – czytamy na oficjalnej stronie rządu gov.pl.
Jeśli więc wejdziemy w czwartek na stronę obywatela, najpewniej zobaczymy informacje o przerwie technicznej. To jednak nie będzie żadna awaria. Wszystkie funkcje w telefonie, w tym najważniejsza, czyli mDowód, powinny działać bez zakłóceń. Będzie można tak jak zawsze potwierdzać swoją tożsamość czy unieważnić dowód, gdybyśmy go zgubili w formie fizycznej.
Serwis mobywatel.gov.pl. to portal internetowy rządu, z którego można korzystać w przeglądarce na komputerze, tablecie czy telefonie (w przeglądarce). Oferuje on znacznie więcej usług niż aplikacja mobilna.
To właśnie tam załatwimy online dziesiątki spraw urzędowych, takich jak złożenie wniosku o dowód osobisty, paszport dla dziecka, wymeldowanie, zgłoszenie sprzedania pojazdu czy dostęp do skrzynek e-Doręczeń i ePUAP.
Usługa "Zgłoś Urodzenie Dziecka" też na chwilę przestanie działać
Jedną z usług, która zostanie wyłączona na czas prac serwisowych, jest "Zgłoś Urodzenie Dziecka". To popularne i wygodne rozwiązanie dla świeżo upieczonych rodziców, które pozwala dopełnić wszystkich formalności związanych z rejestracją nowego członka rodziny bez wychodzenia z domu. Od 2018 roku skorzystało z niej już blisko 700 tysięcy osób.
Dzięki tej e-usłudze rodzic, logując się dzięki Profilu Zaufanego lub e-dowodu, może w ciągu 21 dni od narodzin zgłosić dziecko do urzędu stanu cywilnego. Proces jest prosty i darmowy, a wszystkie niezbędne dokumenty, takie jak odpis aktu urodzenia i potwierdzenie nadania numeru PESEL, otrzymuje się na swoją skrzynkę elektroniczną.
Czwartkowa przerwa oznacza, iż rodzice, którym kończy się termin, będą musieli poczekać z załatwieniem sprawy lub udać się do urzędu osobiście. Najmniej uciążliwa będzie przerwa dotycząca Rejestru Dowodów Osobistych. Potrwa najkrócej i dotyczy tylko części tej usługi.